Takım Kırılması ve Makine Duruş Sürelerini Önlemek İçin Basınç Göstergeli Mengene | Hidkom Mühendislik

Takım Kırılması ve Makine Duruş Sürelerini Önlemek İçin Basınç Göstergeli Mengene

Takım Kırılması ve Makine Duruş Sürelerini Önlemek İçin Basınç Göstergeli Mengene

Cnc işleme sırasında kesici takım kırılmaları ve buna istinaden makine duruş süreleri, işleme atölyelerinin verimliliğini ve karlılığını düşüren en önemli durumlardan birisidir… Kısa bir süre içerisinde üç kesici takım kırılması ve uzun makine duruş süreleri, Atlas Copco‘da hidrolik kırıcıların üretiminde kesintilere ve önemli maliyetlere neden oluyordu.

Servis teknisyeninin bu durumu analiz etmesi sonrasında yanlış sıkma kuvvetleri neticesinde gerçekleştiğini anlaması çok uzun sürmedi ve çözüm olarak dövme parçalarını işlemek için güvenli bir şekilde sıkılması, basınç göstergeli bir makine mengenesi ile mümkün olmaktaydı ve bu standart mengene fiyatından sadece biraz daha pahalıydı.

Atlas Copco’da bu tür sorunlar 2011 baharında işleme makinelerinin değiştirilmesinden sonra ortaya çıkmıştı. Atlas Copco’da demirbaş yapımından sorumlu ekipman mühendisi Michael Beer, “Eski makinede parçalar iki taraftan işlenmekteydi, yeni makinede ise yalnızca tek bir taraftan işlenmekte. Baskı yalnızca bir taraftan geldiğinden, iş parçasında kayma sorunları oluştu.” Beer’in bahsettiği bu sorun, Atlas Copco’nun hidrolik kırıcılarının ana bileşenlerinin yapıldığı 1,2 tona kadar ağırlığa sahip dövme çelik parçaların işlenmesi sırasında meydana geliyordu ve en büyük parçalar 900 mm uzunluğa ve yan uzunlukları 490 mm’ye varıyordu.

Aşırı çevirme yerine hassas bağlama

Dövme parçalar teslimatta düz olmayan bir yüzeye sahip olduğundan, bu, çeşitli işleme operasyonlarında 12 ila 15 mm arasında frezelenir. İşleme sırasında, beş tonluk sıkma kuvvetine sahip mekanik-hidrolik HILMA Varioline VL 160 makine mengeneleri parçaları tutar.

2010 yılında piyasaya sürülen hidro-mekanik Hilma mengene, sıkma kuvvetinin doğru şekilde görüntülenebilmesi için basınç göstergesine sahip bir mengenedir.

2010 yılında piyasaya sürülen hidro-mekanik Hilma mengene, sıkma kuvvetinin doğru şekilde görüntülenebilmesi için basınç göstergesine sahip bir mengenedir.

Michael Beer, ilk önce takım kırılmasının sıkma sistemindeki kusurlardan olduğunu varsaydı. “Tekrar eden bir diğer sorun”, “bazı operatörler yanlışlıkla makine mengenesinin krank kolu ne kadar sıkılırsa, sıkma kuvveti o kadar yüksek olur” fikrindeydi. Diğer şeylerin yanı sıra, birkaç krank kolunun arızalı olduğu ve değiştirilmesi gerektiği gerçeğine yol açan bir düşünceydi.

Michael Beer‘in bu düşüncesi Hilchenbach’tan ROEMHELD servis ve montaj ekibinden Andreas Menn tarafından da desteklendi. Menn, Atlas Copco tarafından kullanılan kavrama uçlu iş parçası tutucularının, takım kırılmasından sorumlu olduğunu çabucak keşfetti: 

Her zaman güvenilir süreçler

Menn, HILMA makine mengenelerini basınç göstergeleriyle donatmayı önerdi; sıkma cihazının mekanik-hidrolik güç aktarımı sayesinde sunulan bir ek seçenekti. Basınç göstergesi aracılığıyla doğru sıkma kuvveti göstergesi, tüm işleme süreci boyunca herhangi bir zamanda okunabilen istenen sıkma kuvvetinin tam olarak uygulanmasını sağlar. Bu, çok düşük veya çok yüksek sıkıştırma kuvvetlerinin kolayca önlenebileceği ve işlem güvenilirliğinin artırılabileceği anlamına gelir. Kaba talaş işleme için iş parçası maksimum kuvvetle sıkıştırılır; son işlem için hassas ve kusursuz bir şekilde ayarlanabilir. Yinelenen siparişlerde, istenen sıkma kuvveti herhangi bir zamanda tam olarak yeniden üretilebilir, böylece tutarlı bir şekilde yüksek kalitede üretim için tek tip koşullar geçerli olur. İş parçası mahfaza benzeri bir parçaysa veya yumuşak malzeme sıkılmışsa, aşırı sıkıştırma basıncından kaynaklanan deformasyonu önlemek için basınç göstergesi de kullanılabilir.

Basınç göstergesi ile hassas bir şekilde ayarlanabilen sıkma kuvveti.

Basınç göstergesi ile hassas bir şekilde ayarlanabilen sıkma kuvveti.

Michael Beer, Menn tarafından kendisine açıklanan avantajlara hemen ikna oldu. Hilchenbach ve Andreas Menn‘deki ROEMHELD satış ekibinden Christoph Neuhaus, başlangıçta kendisine test amacıyla ücretsiz basınç göstergeli iki mengene sağladı ve bunları monte etti.

(soldan sağa) Andreas Menn, ROEMHELD servis teknisyeni, Atlas Copco Construction Tools'da jig ve fikstür yapımı için ekipman mühendisi Michael Beer ve Hilchenbach tesisinden ROEMHELD satış temsilcisi Christoph Neuhaus.

(soldan sağa) Andreas Menn, ROEMHELD servis teknisyeni, Atlas Copco Construction Tools’da jig ve fikstür yapımı için ekipman mühendisi Michael Beer ve Hilchenbach tesisinden ROEMHELD satış temsilcisi Christoph Neuhaus.

Ayrıca, pürüzlendirilmiş yüzeyi tutma kuvvetini önemli ölçüde artıran özel kaplamalı sıkma çenelerinin kullanılmasını önerdiler, böylece iş parçası daha düşük sıkma kuvveti ile bile güvenli ve hassas bir şekilde tutulabilirdi. Bu yaklaşımla, üretimde daha yüksek işleme kuvvetleri de kullanılabilir.

Yirmi yıldan fazla kullanımda

1976’da şirkette mekanik tesisatçı olarak çıraklık yapmaya başlayan Beer, HILMA sıkma cihazlarının Atlas Copco’da yirmi yılı aşkın süredir kullanılıyor olduğunu hatırlıyor: “HILMA ürünlerinin satın alınmasının biraz daha pahalı olduğunu biliyorum, ancak bunlar daha iyi ve servis kısmı da çok iyi, hızlı ve ucuz.

Basınç göstergesi herkesi mutlu etti

Basınç göstergeli makine mengenelerinin başarısı kısa sürede etkisini gösterdi, çünkü iş parçaları bu mengeneler ile sıkıldığından beri herhangi bir takım kırılması olmadı. Michael Beer çok heyecanlandı: “Basınç göstergeli VL 160’ın standart mengenelerden birazcık daha fiyat olarak yukarıda olduğunu ve bu kadar kullanışlı olduğunu önceden bilseydim, tüm makine mengenelerini hemen basınç göstergeli olarak sipariş ederdim.” Kalan dört mengenenin güçlendirilmesi operasyon sırasında çeyrek saat içinde gerçekleşti.

Beer: “Prensip olarak, bugün eskisinden farklı bir şekilde sıkmıyoruz. İstenilen basınca ulaştığımı görene kadar kolu çeviriyorum. Ama şimdi basınç göstergesi bana doğru şekilde sıktığıma dair kesinliği veriyor.

Bakım arızaları önler

Basınç göstergesi takılarak yapılan ek bir maliyet, önlenen tek bir alet kırılmasıyla şimdiden fazlasıyla karşılandı. Düzenli servis ve bakımlar ile de olası makine duruşları ve mengenenin, üretim yerinde ki bakım operasyonları da çok önceden bilinmiş olmakta.

Basınç göstergeli hidro-mekanik mengeneler için Hidkom Mühendislerinden detaylı bilgi almak için bizlere iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 6 Nisan 2021
  • 0 Comment

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir