Cnc Torna Aynası Çeneleri (Ayakları) (Ayağı) – Her Marka ve Model İçin | Hidkom Mühendislik

Torna Aynası Ayakları (Çeneleri)

Hidkom Mühendislik olarak, Schunk, Kitagawa, Auto-strong, Berg, Bison, Forkardt-Buck, Hoffman, HOWA, HWR, Matsumoto, Röhm, Samchully, Seoam, Tonfou gibi torna aynası markalarının her modeline uygun sert ve yumuşak torna aynası ayakları stoktan teslim olacak şekilde elimizde mevcuttur. İhtiyacınız olan marka model torna aynası için ayakları Hidkom Mühendislik tecrübesiyle sahip olabilirsiniz.  

Torna Aynası Markaları ve Modelleri için Torna Ayakları (Çeneleri)

Schunk Torna Aynası Ayakları (Ayağı) ve Çeneleri

Kitagawa Torna Aynası Ayakları (Ayağı) ve Çeneleri

SMW-Autoblok  Torna Aynası Ayakları (Ayağı) ve Çeneleri

Samchully Torna Aynası Ayakları (Ayağı) ve Çeneleri

Röhm  Torna Aynası Ayakları (Ayağı) ve Çeneleri

Auto Strong Torna Aynası Ayakları (Ayağı) ve Çeneleri

BERG  Torna Aynası Ayakları (Ayağı) ve Çeneleri

Bison Torna Aynası Ayakları (Ayağı) ve Çeneleri

Forkardt / Buck Torna Aynası Ayakları (Ayağı) ve Çeneleri

Hoffman Torna Aynası Ayakları (Ayağı) ve Çeneleri

HOWA  Torna Aynası Ayakları (Ayağı) ve Çeneleri

HWR Marka Torna Aynası Ayakları (Ayağı) ve Çeneleri

Matsumoto  Torna Aynası Ayakları (Ayağı) ve Çeneleri

Seoam  Torna Aynası Ayakları (Ayağı) ve Çeneleri

Tonfou  Torna Aynası Ayakları (Ayağı) ve Çeneleri

Cnc Torna Ayna Ayağı (Ayakları) (Çeneleri) Nedir? 

İmalat sanayisinde en çok tercih edilen işleme makinalarından biri olan cnc torna için iş ğarçasını bağlamak, tutmak ve kavramaya yarayan ve torna aynasının içine yuvalara oturan parçalara ayak yada çene denmektedir. Torna aynası ayağı, torna aynası çenesi, torna ayakları, torna çenesi gibi çok çeşitli isimlerle sanayide adlandırılmaktadır.

Torna aynası ayakları (çeneleri) arasında üç tür çene bulunmaktadır;

  • Sert Çeneler (Sert Torna Ayakları)
  • Yumuşak Çeneler (Yumuşak Torna Ayakları)
  • Taban Çeneleri (Torna Taban Ayakları)

Taban ayakları veya ana çeneler olarak ifade edilen parçalar, üst çenenin takıldığı parçadır ve ayna çenesinin gövdesinde yer alır. Taban ayaklarının yani taban çenelerinin özelliği sıkılan iş parçasına göre radyal olarak hareket eder ve bu tip ayna ayakları ile üst çeneler birlikte hareket eder.

Torna aynası çeneleri arasında yumuşak ve sert ayna ayakları en genel şekilde kullanılan çenelerdir. Sertleştirilmiş çelik kullanılarak yapılan torna ayaklarına sert çeneler denir ve üst ayna çeneleridir. Üst torna çeneleri genel olarak iş parçasını sıkar ve taban çenesine monteli bir şekilde çalışır.

Yumuşak torna aynası ayakları (çeneleri) ise genellikle çelik, alüminyum, dökme demir gibi malzemelerden üretilmektedir.

Torna Aynası Ayaklarının (Çenelerinin) Teknik Özellikleri

Torna aynası ayakları piyasada mevcut cnc torna ve üniversal torna makineleri markalarına göre üretilmektedir. Schunk, Kitagawa, Samchully, SMW-Autoblok, HWR, Röhm, Forkardt gibi birçok torna aynası üreticisinin marka modellerine göre üretilen torna aynası ayakları belirli standartlara göre üretilir ve farklı üreticilerin ürünleri de bu markalar için uyum sağlamaktadır. Torna aynası ayakları (çeneleri) için aşağıda listelenen çeşitli standart montaj konfigürasyonları bulunmaktadır;

  • İnce tırtıklı (1,5 mm x 60 derece ve 1/16 inç x 90 derece)
  • Tırtıklı (3,0 mm x 60 derece ve 3/32 inç x 90 derece)
  • ACME anahtarı
  • Amerikan standart dil ve oluk
  • Metrik dil ve oluk
  • Kırlangıç kuyruğu dil ve oluk
  • Kare anahtar

İş parçasını sıkmak ve tutmak için çeşitli şekiller de üretilmektedir: 60 derece sivri, 90 derece sivri, 120 derece sivri, pasta şekilli, standart veya kare burunlu, tek adımlı ve iki adımlı gibi çeşitli tiplerde işe göre torna aynası ayakları üretilmektedir.

Sivri uçlu torna ayna çeneleri (ayakları) hem daha küçük hem de daha büyük çaplı parçalar için kullanılmaktadir. Standart veya kare burunlu ayna çeneleri (ayakları), son boyuta kadar işlenebilen kare yüzlü yumuşak çenelerdir. Pasta şeklindeki çeneler (ayrıca yuvarlak çeneler) büyük çaplı, ince kesitli ve silindirik olmayan parçalarda maksimum yüzey teması için kullanılan tam kavramalı çenelerdir. Tek adımlı çeneler, işi dayamak için tek bir yerleştirme adımına sahip sert üst çenelerdir. İki adımlı çeneler, işi dayamak için iki yerleştirme basamağına sahip sert üst çenelerdir. Tek adımlı ve iki adımlı çeneler genellikle ters çevrilebilir.

Cnc torna aynası ayakları ve torna aynası ayakları konusunda her marka ve model için yukarıda yer alan listeden seçebilir yada bizleri arayarak sizlere yardımcı olmamızı talep edebilirsiniz. Torna aynası ayakları ve çeneleri konusunda Hidkom Mühendislik firması bilgi ve deneyimi ile tanışmak için hemen bizleri arayınız.