Hidrolik Silindir (Piston) Kuvvet Hesabı | Hidkom Mühendislik

Hidrolik Silindir (Piston) Kuvvet Hesabı

Hidrolik silindir (piston) güç hesaplama ile basınç hesabınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Hidrolik Silindir

Hidrolik silindirler, akışkan gücünün en yaygın olarak kullanıldığı ürünlerdir. Günümüzün en önemli makinelerinde örneğin hidrolik preslerde, iş makinelerinde, baraj kapaklarında ve sayısız uygulamada en önemli ve iş yapan parçalar hidrolik silindirlerdir. Bu yazımızda detaylı olarak hidrolik silindir nedir, ne işe yarar çeşitleri nelerdir gibi konulara değineceğiz…

Hidrolik Silindir Nedir?

Bir hidrolik silindiri tanım olarak ifade etmek istersek; bir akışkanın enerjisini hareketli pistonun (silindir) kinetik enerjisine dönüştüren ve ileri geri hareket eden bir lineer hidrolik motordur. Başka bir ifade edilen basınç halindeki akışkanın enerjisini doğrusal mekanik kuvvet ve harekete dönüştüren ekipmandır.

Hidrolik Silindir

Hidrolik Silindir

Hidrolik Silindir Çeşitleri

Hidrolik silindirler, farklı uygulama ve ihtiyaçlara göre çeşitlendirilmiş birçok tipi bulunan önemli hidrolik aktüatörlerdir (motorlardır). Piyasada kullanım alanına sahip bazı hidrolik silindir çeşitleri aşağıdaki gibidir;

1. Tek Etkili Hidrolik Silindirler (Single-Acting Hydraulic Cylinders):
– Tek yönde itme veya çekme işlevi gören silindirlerdir.
– Genellikle tek yönlü bir hareket için kullanılırlar.

2. Çift Etkili Hidrolik Silindirler (Double-Acting Hydraulic Cylinders):
– Hem giriş hem de çıkış hareketi yapabilen silindirlerdir.
– İki yönde de kuvvet uygulayabilirler.

3. Teleskopik Hidrolik Silindirler (Telescopic Hydraulic Cylinders):
– Çoklu katmanlı tasarıma sahip silindirlerdir.
– Uzayabilen veya kısalabilen yapılarıyla özellikle uzun hareket mesafeleri için kullanılırlar.

4. İlerlemeli Hidrolik Silindirler (Tie-Rod Hydraulic Cylinders):
– Silindir gövdesini birbirine bağlayan çubuklara sahiptirler.
– Genellikle endüstriyel uygulamalarda kullanılırlar.

5. Paslanmaz Çelik Hidrolik Silindirler (Stainless Steel Hydraulic Cylinders):
– Paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş olan silindirlerdir.
– Özellikle hijyenik veya korozyona dayanıklı ortamlarda kullanılırlar.

6. Ayarlanabilir Hidrolik Silindirler (Adjustable Hydraulic Cylinders):
– Uzunluğu ayarlanabilen silindirlerdir.
– Uygulamaya göre değişen hareket mesafelerine uyum sağlarlar.

7. Rotary Hidrolik Silindirler (Rotary Hydraulic Cylinders):
– Döner hareket sağlayabilen silindirlerdir.
– Özellikle döner mekanizmaların kontrolünde kullanılırlar.

8. Yarı Döner Hidrolik Silindirler (Vane Hydraulic Cylinders):
– Kısmi döner hareket sağlayabilen silindirlerdir.
– Genellikle sınırlı döner hareket gerektiren uygulamalarda kullanılırlar.

Hidrolik Silindir Bileşenleri

Hidrolik Silindir Bileşenleri

Hidrolik Silindir Bileşenleri

Piston mili

Piston çubuğunun çapı neredeyse piston çapına eşit olduğunda buna genellikle RAM denir. Ancak genel olarak büyük boyutlu piston çubuklarının tümüne “RAM” adı verilir. Piston kolu, pistonda oluşan kinetik enerjiyi iş parçasına ileten mekanik bir elemandır. Çift etkili silindirlerde piston çubuğu ile kılavuz burcu arasında sızdırmazlığın gerekli olmadığı piston tipi tek etkili silindirde piston çubuğu herhangi bir kesit tipinde olabilir. Örneğin, tek etkili krikodaki kilit somunu tipinde, piston çubuğunun tüm uzunluğu boyunca diş vardır. Piston çubuğuna piston çubuğu da denir.

Silindirin her iki ucundan da uzayabilir ve içi boş da olabilir. Piston çubuğu, diş açma, delikli cıvata tipi düzenleme veya oluk ve ayrık kaplin düzenlemesi vb. yoluyla diğer bileşene bağlanabilir.

Silecek Contası

Bunlar silindire toz partikülünün girmesini önlemek için kullanılır. Bu contaların çubuğu yumuşak bir şekilde silmesi durumunda buna silecek contası adı verilir ve toz parçacıklarının silindire girmesini önlemek için piston çubuğunun sert ve kuvvetli bir şekilde sürtülmesine “kazıyıcı” adı verilir.

Bez Bush

Salmastra burcu, salmastra contasını tutmak, silici contayı yerleştirmek ve piston çubuğuna kılavuzluk sağlamak için kullanılır. İsteğe bağlı bir bileşendir; Guidebush ile birleştirilebilir. Bu, kılavuz burcun aynı zamanda çubuk contasını, silici contayı barındırabileceği ve piston çubuğuna kılavuz sağlayabileceği anlamına gelir. Üretimde kolaylık, boyutun doğru şekilde kontrol edilmesi ve daha güçlü tasarım için ayrı bir salmastra burcu sağladık.

Kılavuz burçta oluk açmak ve toleransı ve yüzey kalitesini korumak çok zordur, bu nedenle salmastra burcu kullanarak contayı yerleştirmek için açık bir adım atıyoruz ve bu sorunu çözüyoruz.

Kılavuz burç yumuşak çelikten yapılmıştır, kılavuz piston çubuğu ise yatak malzemesi gerektirir. Bu nedenle, yatak malzemesinden komple kılavuz burcu yapmak yerine, kılavuz burcuna göre boyutu daha küçük olan yatak malzemesinden salmastra burcu yapıyoruz ve dolayısıyla paradan tasarruf ediyoruz.

Ayrı salmastra burcu yapmak yerine, Kılavuz burcundaki piston çubuğuna kılavuzluk sağlamak için şeritler ve burç kullanılabilir. Ancak yataklama malzemesinden yapılan salmastra burcunun sağladığı uzun kılavuzlar, kılavuz burcu doldurulmuş ince ve kısa burç ve şeritlere göre çok daha sağlam ve uzun ömürlüdür.

Mil Contası

Bunlara aynı zamanda Salmastra contaları da denir. Piston kolu çevresinden çalışma sıvısı veya havanın sızmasını önlemek için kullanılan bir cihazdır. Genellikle piston kolu ile silindir kılavuz burcu arasındaki sızıntıyı durdurmak için kullanılır.

Çıkarılabilir Kılavuz Burç

Bu, contalardan önce kılavuz burcuna yerleştirilir. Bu, Piston – Çubuk için ek kılavuz sağlar. Aynı zamanda kol kılavuzu veya yaka kılavuzu olarak da adlandırılır.

1 Comment

Ahmet Sedat
400 KDG DM makinasına ait gövde kaldırma ve indirme

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir