Kıyı (Onshore) ve Açık Deniz (Offshore) Rotor Kilitleri | Hidkom Mühendislik

Kıyı (Onshore) ve Açık Deniz (Offshore) Rotor Kilitleri

John Doe - CEO & Founder

KIYIDAKİ VE AÇIKTAKİ RÜZGAR SANTRALLERİ İÇİN ROTOR KİLİTLERİ

Rüzgar santrallerinin bakımı, özellikle açık deniz kurulumlarında insan ve malzeme açısından en yüksek talepleri oluşturmaktadır. Denizdeki sert hava koşulları işi zorlaştırıyor.
ROEMHELD, çalışanlar için mümkün olan maksimum korumayı ve işyerinde gerekli güvenliği sağlamak için, rüzgar santrali operatörleri ve üreticileri için, bakım çalışmaları sırasında rotor kanadını güvenli, güvenilir ve hızlı bir şekilde kilitleyen bir hidrolik ve elektromekanik rotor kilidi geliştirmiştir.

ROEMHELD ROTOR KİLİDİ

ROEMHELD rotor kilidi, hidrolik veya elektro-mekanik kilitleme mekanizmasıyla çalışır ve 4.900 kN’ye kadar yan yüklere dayanır. Çift etkili hidrolik silindir, cıvatanın geri çekme ve uzatma hareketini oluşturur ve 6,5 MW’a kadar rüzgar santrallerinin rotor kanadını 30 ° C ila +70 ° C sıcaklık aralığında güvenilir bir şekilde kilitler. Cıvatanın mekanik veya endüktif konum izlemesi, “Rotor kanadı sabitlendi” ve “Rotorsuz” son konumlarını sistem kontrolüne iletir ve ek güvenlik sağlar.

GÖVDELİ HİDROLİK TASARIM

Çift etkili hidrolik silindir, cıvatanın uzama ve geri çekilme hareketini ve güvenlik konumunda tutmayı sağlar. Hidrolik silindir, sabit bir muhafazaya yönlendirilir ve monte edilir ve kara ve açık deniz uygulamalarında kullanım için bir yüzey koruması ile sağlanır. Kilitleme ve serbest bırakma konumunun bir konum denetimi muhafazaya entegre edilmiştir.

MUHAFAZASIZ HİDROLİK TASARIM

Çift etkili hidrolik silindir, cıvatanın uzama ve geri çekilme hareketini ve güvenlik konumunda tutmayı sağlar. Mevcut tutucu deliklerine montaj için uygundur.

KONUM İZLEMELİ HİDROLİK TASARIM

Çift etkili hidrolik silindir, cıvatanın uzama ve geri çekilme hareketini ve emniyet konumunda tutmayı sağlar. Konum izleme, flanş bağlantılı muhafazaya monte edilir. Hidrolik silindir, sabit bir muhafazaya yönlendirilir ve monte edilir ve kara ve açık deniz uygulamalarında kullanım için bir yüzey koruması ile sağlanır.
Yüksek derecede güvenlik sağlamak için muhafazanın yan tarafına ek bir mekanik kilit monte edilebilir.

ELEKTRO-MEKANİK TASARIM

Sürgünün yaklaşma hareketi, bir elektrik motoru tarafından gerçekleştirilir. Kenetleme ve çözme pozisyonları endüktif olarak izlenir. Konstrüksiyon tipi ve tahriki nedeniyle kilitli konum kendinden kilitlidir. Kilitleme elemanı, kara ve deniz uygulamaları için uygundur.

Fonksiyon

ROEMHELD rotor kilidi, doğrudan rüzgar çarkının yapısına entegre edilebilir veya yapıya ayrı bir muhafaza içinde monte edilebilir.

RÜZGAR ÇARKININ YAPISINA ENTEGRE ROTOR KİLİDİ

Kilitleme civatası geri çekilmiş : Kilitleme civatası  hidrolik basınçla geri çekilir ve geri çekilmiş konumda tutulur. Arka limit anahtarı geri çekilmiş konumu bildirir. Rüzgar çarkı ücretsizdir.

Kilitleme cıvatası uzatılmış : Kilitleme cıvatası  hidrolik basınçla uzatılır ve rüzgar çarkının fren diskindeki bir delik içine hareket eder. Ön limit anahtarı uzatılmış konumu bildirir. Rüzgar çarkı kilitli.

RÜZGAR ÇARKININ YAPISINA MONTE EDİLMİŞ ROTOR KİLİDİ

Rotor kilidi, rüzgar çarkının yapısına monte edilmek üzere ayrı bir yuvaya yerleştirilmiştir.
İşlev, entegre rotor kilidinin işlevi ile aynıdır.

Korozyon koruması

ROTOR KİLİTLERİMİZ, 20 YIL BOYUNCA DAYANIKLILIK VE KOROZYON DİRENCİ VAAT EDİYOR. BU AMAÇLA, “KİLİT” İÇERİSİNE BAZI ÖZEL ÖZELLİKLER VE GELİŞTİRMELER YÜKLENMİŞTİR:

 • kritik basınç yükünü azaltmak için yüksek performanslı sürgülü burçlarla donatılmış bir seçenek olarak
 • cıvatalar bakım gerektirmez, düzenli yağlama gerekmez
 • karmaşık bir Tenifer işleminin özel bir kaplamasına sahip tüm hareketli parçalar,
  böylece yüksek korozyon ve aşınma direnci
 • hareket etmeyen parçalar, aşınmaya ve korozyona karşı etkili koruma ile özellikle karmaşık bir krom oksit kaplamaya sahip olur
 • paslanmaz ve temassız konum izleme ile istek üzerine

Elektrikli flap işlemi

Elektrikli flap işlemi ile nasele rahat erişim

Kara ve deniz rüzgar santrallerindeki bakım çalışmaları için, tesislere girişin güvenli ve basit bir şekilde açılması önemlidir. Erişim ve bakım kanatları, konumlarını güvenli bir şekilde korumalı ve rüzgar ve havanın zorlu çevre koşullarına direnmelidir. ROEMHELD lineer aktüatörler güvenilir bir şekilde çalışır ve yüksek kaliteli işlemleriyle bu gereksinimler için tasarlanmıştır.

ROEMHELD lineer aktüatör RA 600, tek bir düğmeye basarak kanatları ve kapakları otomatik olarak çalıştırır. Bu elektrikli aktüatör, kompakt bir muhafaza içinde eksiksiz bir işlev ünitesidir ve sağlam tasarım, yük tepe noktalarını güvenli bir şekilde emer. RA 600, itme veya çekme kuvvetleri olarak kullanılabilen 6.000 N’ye kadar maksimum kuvvet üretir. Uzun ve bakım gerektirmeyen hizmet ömrü ikna edici bir özelliktir.

ROEMHELD lineer aktüatör RA 600, bir düğmeye basarak kanatları ve kapakları otomatik olarak çalıştırır.

 • Güç kaybı durumunda da konumunu korur
 • Korozyona karşı korumalı ve titreşime dayanıklı varyantlar mevcuttur
 • Ek olarak düzenleme ve kontrol görevlerine uygun
 • IP 66 ve IP 69 K koruma sınıfına uygundur