Sac Şekillendirmede Sıkma Teknolojilerinin Karşılaştırılmalı Olarak İncelenmesi | Hidkom Mühendislik

Sac Şekillendirmede Sıkma Teknolojilerinin Karşılaştırılmalı Olarak İncelenmesi

Sac Şekillendirmede Sıkma Teknolojilerinin Karşılaştırılmalı Olarak İncelenmesi

İşletmelerde her zaman büyük adetli seri üretim siparişlerinin olmaması nedeniyle preslerde ki kalıpların sık sık değiştirilmesi gerekmektedir ve bu konuda kullanılan doğru kalıp sıkma sistemlerinin üretim karlılığı üzerine büyük etkisi bulunmaktadır. Modern kalıp bağlama ve sıkma sistemleri ile çok yönlü, hızlı açılıp kapanabilen tasarımlar ile verimlilik artışı mümkün olabilmekte…

Modern ve verimli bir kalıp bağlama sistemi için hassasiyet, güvenilirlik, kısa kurulum süresi, esnek kullanım, amortisman gibi bir çok önemli faktör seri üretim için olmazsa olmazlardandır. Günümüzün ihtiyaçları neticesinde hızla değişen model serileri ve çok çeşitli varyantların üretimleri için yeni ve modern sıkma sistemlerine ihtiyaç duyulmakta. Geleneksel olarak kullanılan sıkma pabuçları ve saplamalar gibi mekanik bağlama sistemleri nispeten ucuz olsa da kurulum sürelerinin daha uzun olmaları nedeniyle büyük bir zaman ve iş kaybına yol açmaktadır. En basitinden tek bir vidayı sıkmak 15 ile 35 saniye sürer ve bu diğer sıkma sistemlerine göre oldukça büyük bir zaman kaybı oluşturduğu için makinelerin duruş süreleri uzar ve  buda üretkenlikte düşüş yaşanmasına neden olur.

Yine bir diğer dezavantaj ise mekanik bağlama elemanlarının sıkma noktası başına 80 kN’nin üzerinde kuvvet elde edilmek istenmesi büyük bir çaba gerektirecektir ve tekrarlanan sıkma işlemleri için aynı kuvvetin üretilmesi zor olmakta veya otomatikleştirilememekte…

Kurulum sürelerini kısaltın

İşletmenizde kurulum sürelerini kısaltmak ve güvenliğe önem vermek istiyorsanız hidrolik, elektromekanik veya manyetik bağlama sistemlerini tercih etmelisiniz. Bu sistemler ile birlikte yüksek sıkma kuvvetlerine ve de hızlı ve güvenilir bir kurulum sürecine ek olarak ekstra avantajlar da elde edebilirsiniz, bu avantajlar;

  • Kullanımları kolaydır ve özellikle aletlerin sıkılması ve değiştirilmesini kolaylaştıran basınç ve konum için çeşitli kontrol sistemlerine sahiptirler.
  • Sıkma işlemi için tam otomasyona geçiş mümkündür.
  • Takımlar, takım ömrü ve ürün kalitesi üzerinde olumlu etkilerle eşit şekilde ve düşük distorsiyonla sabitlenir.

Satın aldığınız sıkma sistemini çözümünün ne kadar çabuk kendini amorti ettiği ve hangi elemanların kendi presleriniz için uygun olduğu bir çok faktöre bağlıdır. Genel olarak yenilenebilen sıkma elemanlarına yapılan tek seferlik yatırımlar birkaç ay içerisinde kendisini amorti etmektedirler.

Hidrolik olarak sıkıştırın

Bir pompa ünitesinde birkaç yüz bara kadar ulaşabilen basınçlara sahip hidrolik sıkma cihazlar bulunur. Tabla ve koç için genellikle ayrı bir sıkma devresi kurulur, sıkma ve gevşetme işlemi taşıma kapasitesi ve eleman sayısına bağlı olarak 1 ile 30 saniye arasında gerçekleşir. Her bir sıkma devresinde yerleşik olan basınç anahtarları operasyonel güvenliğe katkıda bulunur. Basınç değeri ayarlanan değerin %15’inin altına düşerse makine otomatik olarak durur. Kullanılan çek valfler bir hidrolik arıza söz konusu olduğunda basıncın korunmasını sağlayabilir.

Sabit bağlama çubukları

Tüm aletler aynı boyuttaysa, sabit bağlama çubukları basit bir hidrolik çözümdür. Bunlar, pres masasının ve koçun yan tarafına tutturulmuştur. 270 mm montaj uzunluğuyla, çubuk başına altı piston, maksimum 116 kN’lik bir sıkma kuvveti oluşturur. Sıkma ve bırakma süresi, her bir taraf için yaklaşık bir saniyedir.

İçi boş piston silindiri

Yarıklı takımlar için sıkıştırma işleminde içi boş piston silindirleri kullanılır. Elemanlar, iterek, vidalayarak veya bağlanarak herhangi bir konuma monte edilebildikleri için özellikle kolayca yenilenebilir.T kanallı vidalarla gerekli sıkıştırma marjına ayarlanırlar ve sıkma için aletin T kanallarına itilirler. Döner / alçaltıcı kelepçeler, pres tablasına ve koça entegre edilebilir, bunlar gerektiğinde tamamen gömülebilir ve böylece takım değişimini engellemez. Kenetleme elemanı başına 216 kN’ye kadar elde edilebilir, tablodaki kenetleme ve bırakma süreleri 5 ila 25 saniyedir.

Kama kelepçesi

Dar hareket alanı ve yüksek güç gereksinimleri için kama kelepçeleri çok uygundur. Muhafaza kılavuzlu cıvatalara sahip hidrolik blok silindirler, düz ve eğimli sıkma kenarları ile kullanılabilir. Silindir boyutuna ve pompa çıkışına bağlı olarak, elemanlar 5 ila 25 saniye içinde sıkılır veya serbest bırakılır. ROEMHELD, istek üzerine 1250 kN’ye kadar tutma kuvvetleri sağlayan elemanlar sunar.

Elektromekanik olarak kelepçeleyin

Üretim yağsız tutulacaksa, pimli kelepçeler, açılı kelepçeler, çevir-çek kelepçeler veya kama kelepçeleri gibi elektromekanik bağlama elemanları mevcuttur. Elemanların mekanik olarak kendi kendine kilitlenmesi, bir elektrik kesintisi durumunda bile aletlerin güvenli bir şekilde tutulacağı anlamına gelir. Endüktif yaklaşım anahtarları, tutma kuvvetini, kenetleme ve bırakma konumunu izler ve böylece otomatik kenetleme işlemlerine izin verir.

Serbestçe programlanabilir strok ve sıkma hızı

Elektromanyetik kama kelepçeleri ayrıca cıvata hızının kenetleme ve bırakma konumunun maksimum 25 mm strok değerine kadar serbestçe belirlenebildiği programlanabilir sürücülere sahiptir. Elektrik kesintisi durumunda bile seçilen değerler korunur. Yeni 24 volt varyantı ile tutma kuvvetleri 240 kN’ye kadar önemli ölçüde artırıldı. Bu, kenetleme elemanlarını özellikle aletlerin ve kalıpların küçük bir alanda yüksek kenetleme kuvvetleriyle sabitlenmesi gereken sistemler için uygun hale getirir.

Manyetik sıkıştırma

Aletlerin boyut, sıkma kenarı yükseklikleri ve genişlikleri açısından standardizasyonu, hidrolik ve elektromekanik sistemlerde sıklıkla gerekli olduğu üzere, manyetik kenetleme teknolojisi ile tamamen ortadan kaldırılmıştır. Bu, standartlaştırılmamış formların ve araçların da hızlı ve kolay bir şekilde kullanılabileceği anlamına gelir. Ferritik kenetleme plakaları, tüm manyetik malzemeleri tüm yüzey boyunca ve yüksek eğilme mukavemeti ile sıkıştırır. Gücün eşit dağılımı, takım aşınmasını azaltır ve kalıp yarıları kesinlikle paralel olarak bir araya getirilir. Plakalar bir elektro kalıcı mıknatıs prensibine dayandığından, bir akım akışı yalnızca her birinin bir ila iki saniye süreyle sıkıştırılması ve serbest bırakılması için gereklidir. Sistem, çalışma sırasında tamamen enerjisizdir ve bu nedenle bir elektrik kesintisi durumunda bile güvenlidir. M-TECS manyetik sıkma plakalarının güzel bir özelliği, müşteriye özel uygulama için kenetleme sisteminin her zaman mümkün olan en iyi konfigürasyonunu mümkün kılan uzun ve kare kutupların birlikte kullanılmasıdır Üretilen manyetik alan 5 ila 12 kg / cm2 arasında etkili bir manyetik kuvvete sahiptir; elde edilen gerilim yüzeyin boyutu ile artar. Bu şekilde, gerekirse birkaç bin kN’lik büyük kuvvetler elde edilebilir.

Mıknatıs teknolojisinin bir başka avantajı: özellikle yüksek sıcaklıklarda, kurulum süreleri bazen saatlerce kısaltılabilir. Aletlere artık elle dokunulması gerekmediğinden, sıcakken bile dakikalar içinde değiştirilebilirler. İsteğe bağlı olarak entegre ısıtıcılar sürekli olarak 240 ° C’ye kadar gerekli çalışma sıcaklığını sağlar. Sistem ayrıca ağır kirlerle, ayırıcı maddelerle ve vakumla da kullanılabilir. Manyetik aynaların geometrisi ve boyutu, bireysel özelliklere göre ayarlanır. İlave delikleri delmek için geçiş delikleri veya ejektörler ve merkezleme halkaları için girintiler gibi ek delikler kolayca entegre edilebilir. Sistem genellikle birkaç saat içinde prese kurulabilir ve prensipte hareketli parçaların olmaması nedeniyle bakım gerektirmez.

Şirkete ve uygulamaya bağlı olarak, kısa bağlama ve bırakma süreleri, yüksek derecede otomasyon, büyük bağlama kuvvetleri veya elemanların esnekliği belirleyici olabilir. Tablo şeklindeki karşılaştırma, bireysel teknikler arasındaki farkları hızla ortaya çıkarır.

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 30 Kasım 2020
  • 0 Comment

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir