Manyetik Tabla Sistemleri ile Hızlı Kalıp Bağlama | Hidkom Mühendislik

Manyetik Tabla Sistemleri ile Hızlı Kalıp Bağlama

Manyetik Tabla Sistemleri ile Hızlı Kalıp Bağlama

Roemheld’in manyetik tabla sistemi, deneme ve üretim sırasında basit bir değişiklik ve iyi bir araç erişilebilirliği vaat ediyor. Andritz Kaiser, sistemi 2000 kN’lik bir baskı gücüne sahip üst düzey bir preste test etti.

Üretici Andritz Kaiser, manyetik sıkma plakaları ve Roemheld’in hızlı değiştirme teknolojisini kullanarak yeni mekanik ToP-Line servo preslerinde en kısa takım değiştirme sürelerini elde ediyor. 2.000 kN presleme kuvvetine ve 2.000 x 1.000 mm tabla boyutuna sahip

bir “ToP-Line 2000” üzerinde, kurulum sistemi, takım testi ve üretimdeki yeteneklerini gösterir. Sıkma teknolojisi konsepti, hem deneme sırasında yavaş kaydırma hareketleriyle hem de dakikada 240 vuruşa kadar üretimde ikna edebildi. Makine üreticisi yeni serisinde her iki çalışma modunun işlevlerini birleştiriyor. Roemheld, Andritz Kaiser’in makine çevre birimleri üzerinde birlikte çalıştığı on iki sistem ortağından biridir.

Dakikalar içinde takım değişimi

Sıkma teknolojisi uzmanı, kapsamlı sac şekillendirme yelpazesinden bir dizi standart ürünü “ToP-Line 2000” e uyarlanmış bir takım kurulum konseptine entegre etti. Biçimlendirme aletini sıkıştırmak için merkezi elemanlar, Römheld Rivi’ın manyetik kenetleme plakalarıdır. Değişim için, alt tabla ve aletle birlikte komple kayar tabla, sabit silindir şeritleri ve döndürülebilir destek braketleri aracılığıyla presin dışına çekilir. Kama kelepçeler masayı presin dışında kilitler, makinede güvenli sabitleme için germe elemanları kullanılır. Biçimlendirme araçlarını değiştirmek, konumlandırmak ve sıkıştırmak, boyutlarına ve geometrisine bakılmaksızın beş dakikadan daha kısa sürer.

Andritz Kaiser Satış Müdür Yardımcısı Wolfgang Wiedenmann, Roemheld teknolojisine inanıyor: “Takım değiştirme sistemi ve manyetik bağlama teknolojisi, alete hızlı ve karmaşık olmayan erişim ve parçaları hızlı bir şekilde değiştirmek istediğiniz yerlerde takım testi için idealdir.”

Manyetik tablalar güvenli ve hızlıdır

Birkaç saniyelik sıkma sürelerine sahip manyetik aynalar, takım değiştirirken hızın çok önemli olduğu durumlarda ilk tercihtir. Standartlaştırma olmadan her boyut ve geometriden takımları ve şekilleri sıkıştırmak için kullanılabilirler. 12 kg / cm’ye kadar manyetik kuvvet, ihtiyaca ve makineye bağlı olarak kare direkler yardımıyla oluşturulur. Endüktif limit anahtarı, aletin sağlam bir şekilde yerinde olup olmadığını kontrol eder ve ardından onu mıknatıslanma için serbest bırakır. Kalıcı mıknatısların manyetik alanı, kısa bir akım darbesi ile alet taban plakasına iletilir, Kelepçelendiğinde, manyetik sıkıştırma plakaları akım olmadan çalışır ve bu nedenle bir güç kesintisi durumunda bile güç kaybı olmaksızın kesinlikle güvenlidir. Ek olarak, tüm bağlama döngüsü sensörler tarafından izlenir, böylece güvenli takım bağlama garanti edilir. Römheld Rivi, tüm M-TECS manyetik tablaları müşteriye özel boyutlara göre üretir. EN201 / EN289 pres standartlarının ilgili sinyalleri için en yüksek güvenlik gereksinimlerini karşılarlar.

Makara şeritleri doğrusallığı kolaylaştırır

Ağır takımların taşınması “ToP-Line 2000” makaralı çubuklar tezgah tablasına monte edilmiştir. İndirildiklerinde, içinde kaybolurlar; kaldırıldıklarında, kayar tablayı doğrusal olarak hareket ettirmeyi kolaylaştırırlar. Opsiyonel olarak yay ön yüklü mekanik şerit veya hidrolik versiyon olarak mevcutturlar.

Maksimum yük metre başına 160 kN’dir

Hareketli tabla, manyetik sıkma plakası ve alet, presin dışına bir destek braketi üzerine çekilir. Burada araca vinç ve forklift için erişilebilir. Pres önünde çok az yer varsa ve konsolların sık sık sökülmesi istenmiyorsa, “ToP-Line 2000” ile de kullanılan döner tasarımlar mevcuttur. Diğer varyantların aksine, bunlar pres masasına sıkıca monte edilir ve gerekirse masanın kenarına doğru katlanabilir. Bu modeller için mümkün olan maksimum yük 60 kN’dir. Destekli ve tahrikli diğer versiyonlar 25 tona kadar olan yükler için, 32 tona kadar takımlar için otomatik değiştirilebilen istasyonlar için uygundur.

Dışarı çekildikten sonra, kayar tabla kama kelepçeleri ile istenmeyen hareketlere karşı sabitlenir. Kenetleme elemanları özellikle küçük takım alanları ve yüksek güç gereksinimi için uygundur. Muhafaza kılavuzlu cıvatalara sahip hidrolik blok silindirler normalde düz veya eğimli kenetleme kenarlarına sahip aletleri sıkmak için kullanılır. Tasarıma bağlı olarak elemanlar, 630 kN’ye kadar kapama kuvvetleri ile hidrolik veya elektriksel olarak çalıştırılır.

Kayar tabla “ToP-Line 2000” içinde germe kıskaçları ile güvenli bir şekilde sıkıştırılır. Kenetleme elemanları çoğunlukla dar alanlarda kullanıldığından, özellikle kompakttırlar. Bu şekilde masa ve koç yüzeyleri optimum şekilde kullanılabilir. Gergi kıskaçları, 64 kN çekme kuvvetine sahip hidroliktir. Endüktif bir yakınlık anahtarı, kenetleme ve bırakma konumlarını izler. Roemheld ürün bölümü yöneticisi Andreas Reich, “ToP-Line 2000” için takım kurulum konseptini birçok uygulama için bir model çözüm olarak görüyor: “Özellikle küçük partilerde ve birçok ürün çeşidinde, sık sık takım değişiklikleri nedeniyle pres genellikle hareketsiz duruyor. Bireysel bağlama ve değiştirme tekniklerimizle, yatırımların hızlı bir şekilde karşılığını alması için verimlilik kazanımlarının hızlı bir şekilde yapılmasını sağlıyoruz. “

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 30 Kasım 2020
  • 0 Comment

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir