CNC Nedir? CNC Takım Tezgahları Nedir? | Hidkom Mühendislik

CNC Nedir? CNC Takım Tezgahları Nedir?

CNC Nedir? CNC Takım Tezgahları Nedir?

Sanayi devrimi ile başlayan imalat sanayisi, 1900’lü yıllarda atağa kalkmış ve aynı yüzyıl içerisinde yaşanan iki dünya savaşıyla üretim sanayisi doruğa çıkmış, 2000’li yıllarda ise bilgisayar teknolojilerinin de aktif olarak kullanılmasıyla modern, üstün kapasiteli ve teknolojik bir devrime sahne olmuştur.

Bugün imalat sanayisinde kullanılan modern makinelerin hemen hemen hepsi cnc ön adını almış ve imalatlar seri ve sıfıra yakın hata payları ile üretilmeye başlanılmıştır. Teknik makalelerimizin bugünkü konusu ise cnc nedir, cnc takım tezgahları nelerdir üzerinde duracağız ve cnc dünyasına bir giriş yapacağız…

CNC Nedir

CNC kelimesi açılım olarak İngilizce Computer Numerical Control kelimesinin baş harflerinin alınarak CNC olarak kısaltılması anlamına gelmektedir. Cnc kelimesi Türkçe çeviri olarak Bilgisayarlı Nümerik Kontrol demektir ve anlam olarak takım tezgahlarının (torna, freze, matkap…) belirli bir mantığa göre yazılmış (kodlanmış) komutlar yardımıyla tezgahın işletilmesi ve bu süreçlerin kontrol edilebildiği sistem anlamına gelmektedir.

Cnc Nedir

Cnc Nedir

CNC (Bilgisayarlı Nümerik Kontrol) sistemlerinde tezgah kontrol ünitesinin bilgisayar destekli hale getirilmesi sonucunda yapılmak istenen işlemlerin muhafaza edilmesi, yapılan işlem sırasında programın durdurulması, değişiklik yapılması ve kaldığı yerden tekrar devam edebilmesi gibi işlemler gerektiğinde uzaktan müdahale seçeneği ile birlikte üretim sanayisinde devrim yaratmıştır. Cnc takım tezgahları ve makinelerin ilk günlerinde delikli kağıt şeritler (Punched Tapes), manyetik bantlar gibi sistemler ile program yüklenmesi günümüzde flash bellek gibi daha basit sistemler ve nesnelerin interneti kapsamında direk wi-fi ağından programların yüklenmesi ile mümkün olmaktadır.

CNC Takım Tezgahları Nedir

CNC Takım Tezgahları; takım tezgahları olarak bilinen torna, freze, matkap gibi makine ve tezgahların, kontrol ünitelerinin cnc kontrol ünitesi ile kontrol edilmesi sonucunda metal, plastik ve ahşap gibi ham maddelerin yazılan bilgisayar programına göre  işlenmesini sağlayan tezgahlara cnc takım tezgahları denmektedir. Türkçe adıyla nümerik kontrollü takım tezgahları da denen cnc takım tezgahları bugün cnc torna, cnc freze, cnc matkap, cnc taşlama tezgahı gibi en bilindik üretim ve imalat makineleri olarak günümüzde sanayinin temel taşlarını oluşturmaktadır.

Cnc Takım Tezgahları Nedir

Cnc Takım Tezgahları Nedir

Mekanik yada geleneksel takım tezgahlarında iki eksen yani X ve Z eksenleri bulunmaktadır, cnc takım tezgahlarında ise en az 3 eksen X, Y ve Z eksenleri ile daha özellikli iş parçalarının işlenmesi mümkün olmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde ise bugün 5 eksen işleme kapasitesine sahip takım tezgahları imalathanelerde ve endüstrinin bir çok alanında bir önceki nesil olan 3 eksen takım tezgahlarının yerini almaktadır.

Yeni nesil cnc takım tezgahlarında parça üzerinde değişiklik yapılması istenildiğinde, parçanın işlenmesi için yazılan programın tamamında değil, ilgili bölümünde yapılır ve yapılan değişiklik seri bir şekilde uygulanır. CNC takım tezgahlarında parça işlenmesi için hazırlanan program durdurulabilir, değiştirilebilir ve program son haliyle tekrar hafızaya alınarak işe devam edilebilir ayrıca işleme de kullanılan takımların boyutları ve benzeri bilgiler makine operatörü tarafından CNC takım tezgahına tanımlanabilir ve bir kere tanımlanmasından sonra güvenle aynı hassasiyet korunmaktadır.

Cnc takım tezgahlarının güzel yönlerinden birisi de tezgah kontrol ünitesinin herhangi bir elektrik kesintisine karşı güç kaynağı ile beslenmesidir. Bu sayede beklenilmeyen bir elektrik kesintisinde parça işleme programı kesintiye uğramadan saklanır ve böylece parça sarfiyatının önüne geçilmiş olur. Yine cnc takım tezgahlarının avantajlı sebeplerinden birisi de parça işleme sırasında operatör müdahalesinin olmamasıdır. Bu sayede operatör kaynakları hatalar minimize edilmekte ve aynı hassasiyeti koruyan parça üretimi seri bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

CNC Takım Tezgahlarının Avantajları

-Yukarıda bahsettik lakin cnc takım tezgahlarının avantajlarını sayacağımız bu bölümde insan faktörüne dokunmadan geçemeyeceğiz. Cnc tezgahlarda operatör müdahalesi çok azdır ve bu sayede seri üretim ve hassas imalat gerçekleşmektedir. Cnc takım tezgahının en önemli özelliği olan bu durum neticesinde işlenen parçalar tolerans değerleri içerisinde kalır ve tekrarlama ve pozisyonlama hassasiyetleri çok yüksektir.

-Cnc takım tezgahlarının avantajlarından bahsetmeye devam ediyoruz ve en büyük avantajlarından birisi de yüksek verimlilik, parça kalitesi, iş parçası bağlama kolaylığı ve tek seferde daha fazla yüzey işleme gibi özellikleri gelmektedir. Günümüzde 5 eksen işleme tezgahları sayesinde tek bir bağlama ile iş parçasının 5 tarafı işlenmekte ve bu büyük bir zaman ve seri üretim imkanı kazandırmaktadır.

-Cnc takım tezgahlarında yapılacak işlemin süresi bilinmektedir ve bu da iş planı yapılırken büyük kolaylık sağlamaktadır. Vibrasyon kaynaklı kesici takım kırılmaları geliştirilen sistemler sayesinde minimize edildiği için hem takım ömrü hem de iş parçası zayiatı konusunda büyük avantajlar elde edilmektedir. Üretilen her parçanın kalitesi ve üretim süresinin aynı olması sebebiyle de önceden zaman ve maliyet hesabı gibi işletmeler için için önemli olan organizasyonel ve karlılık işlemleri kolaylıklı yapılabilmektedir.

-Cnc takım tezgahları sadece makine gücü ve operatör müdahalesi azlığı ile işletmelere kar sağlamamaktadır, takım tezgahlarında kullanılan yeni nesil iş parçası bağlama ve tabla sistemleri sayesinde de her konuda büyük tasarruflar sağlamaktadır. Özellikle pens aynaları ve zero point sistemler ile birlikte üretim çok hızlı ve hatasız gerçekleşmektedir.Zero point ve pensli aynalar hakkında detaylı bilgi için sitemizin ürünler kısmına göz atabilirsiniz.

Hidkom Mühendislik olarak; cnc takım tezgahları için 5 eksen mengeneler, iş parçası tutma sistemleri, hızlı ayna değiştirme sistemleri, diş açma takımları, yüzey parlatma takımları, cnc torna aynaları ve uzun yıllara dayanan yüksek mühendislik kabiliyeti hizmetlerimiz bulunmaktadır.

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak ve alanında uzman yetkili mühendislerimizle görüşmek için bize iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz…

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 3 Aralık 2020
  • 0 Comment

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir