CNC Divizör Nedir? Ne İşe Yarar? | Hidkom Mühendislik

CNC Divizör Nedir? Ne İşe Yarar?

CNC Divizör Nedir? Ne İşe Yarar?

CNC takım tezgahlarının imalat sanayisine katkılarını bir önceki yazımızda anlatmıştık, bu yazımızda ise cnc aksesuarlarından olan divizör hakkında bilgi vereceğiz…

CNC Divizör Nedir?

Cnc divizör; işlenmek istenen iş parçasına 360 derecelik bir açık vererek daha kolay işlenmesine imkan veren cnc aksesuarıdır. Daha kolay anlaşılması için cnc divizörler 3 eksen çalışan takım tezgahınızı 4 eksen veya 5 eksen işleme tezgahı gibi kullanmanıza izin veren yardımcı ekipmanlardır. Piyasada pnömatik frenli divizör veya hidrolik divizör olmak üzere iki çeşittir. Çaplarına göre ise 6″ (inch) divizör, 8 inç divizör, 10 inch divizör şeklinde bir çok farklı markaya ait divizörler bulunmaktadır.

Cnc Divizör Nedir

Cnc Divizör Nedir

Bir divizöre ihtiyacınız olduğunda hangi divizörü satın almak istediğinizi belirleyen bazı kıstaslar vardır bunlar; ilave eksen sayısı, işlemeyi düşündüğünüz parça boyutu ve sayısı, parça hassasiyeti gibi kriterler hem ürünü hem de divizörün fiyatını belirleyen kıstaslardır.

Günümüzde divizör konusunda uzman markalar imalat sanayisinde güvenle kullanılmaktadır. Talaşlı imalat dünyasında ihtiyaç duyulan ve uzun süre tutan divizör hesapları, yeni nesil divizörlerde (nc döner tabla, nc rotary table) anında ve otomatik olarak yapılmaktadır.

Özetlemek istersek bir cnc divizör; iç yapısı olarak servo motor, döner tabla rulmanları, dişliler ve kaplin gibi sistemlerden oluşmaktadır. Mevcut 3 eksenli cnc takım tezgahımıza 4. ve 5. eksenleri veren, kompleks, kritik ve hassas parçaların talaşlı imalatında yüksek verimli ve zaman tasarrufu sağlayan cnc ekipmanıdır.

Divizörlerin kullanım amaçlarına ve yerlerine de değinmek istersek; çoğu imalathane de freze tezgahlarına silindirik parça bağlamak istediklerinde, üzerinde bulunan mengene nedeniyle parçayı bağlayamazlar, fakat divizör sayesinde silindirik parçaları x ekseni üzerinde işlemek mümkün olabilmekte, özellikle somun imalatında…

Yine divizör yardımıyla çok ufak töleranslarla iş parçası dairesel olarak bölümlenebilme imkanına sahiptir, abes bir örnek vermek istersek, bir parçaya eşit aralıklarla standart dışı sayıda delik açabilirsiniz.

Cnc divizör hakkında bilgi almak ve ihtiyacınız olan divizörü satın almak için yetkili mühendislerimizle iletişim sayfamızda ki numaralardan ulaşabilirsiniz.

Forkardt Türkiye yetkili firması Hidkom Mühendislik olarak, divizör ihtiyaçlarınız için bizleri tercih edebilirsiniz.

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 3 Aralık 2020
  • 3 Comments

3 Comments

Hakkı
Fiyat
    Hidkom Mühendislik
    Merhaba Hakkı Bey, İletişim sayfamızda yer alan arkadaşlarımızın herhangi bir tanesine cnc divizör isteği için telefonla yada mail yoluyla ulaşabilirsiniz. Cnc divizörler hakkında ayrıntılı bilgiyi alabilirsiniz. Hayırlı işleriniz olsun.
Hakkı
Fiyat nedir

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir