Saç Şekillendirmede Sıkma Teknolojileri Karşılaştırılması | Hidkom Mühendislik

Saç Şekillendirmede Sıkma Teknolojileri Karşılaştırılması

Saç Şekillendirmede Sıkma Teknolojileri Karşılaştırılması

Küçük parti büyüklükleri nedeniyle preslerdeki şekillendirme kalıpların sık sık değiştirilmesi gerekiyorsa, kullanılan sıkma cihazlarının üretim karlılığı üzerinde büyük bir etkisi vardır. Çeşitli ayarlanabilir, hızlı heyecan verici unsurlar çok çeşitli tasarımlarda mevcuttur.

Sıkma Sistemi Preslerde

Sıkma Sistemi Preslerde

Hassas, güvenilirlik, kısa kurulum süreleri, mümkün olduğunca evrensel, esnek uygulama ve hızlı amortisman – bunlar modern bağlama cihazlarında seri üretim talepleridir. Giderek daha fazla şirket, hızla değişen model dizileri ve çok çeşitli varyantlarla karşı karşıya kaldığından, maliyet nedenlerinden ötürü genellikle yeni bir satın alma önerisi ile karşılaşmaktadır. Kıskaçlar ve vidalar gibi sık kullanılan mekanik sıkma elemanlarının satın alınması ucuzdur, ancak kullanımları nispeten daha uzun kurulum süreleri gerektirir. Tek bir vidayı sıkmak 15 ila 35 saniye, kıskaçlar ve baş üstü işler için yaklaşık % 50 daha fazla sürer. Kalıpların sık sık değiştirilmesi gerekiyorsa, pres duruş süreleri gözle görülür şekilde artar ve üretkenlikleri azalır.

Kurulum sürelerini kısaltın

Sıkıştırma noktası başına 80 kN’nin üzerindeki kuvvetler ancak büyük bir çaba ile elde edilebilir, dahası sıkma işlemi tam olarak yeniden üretilemez veya otomatikleştirilemez.­

Kendi üretiminizde kurulum sürelerini kısaltmak ve güvenliğe büyük önem vermek istiyorsanız hidrolik, elektromekanik veya manyetik bağlama cihazlarını tercih etmelisiniz. Yüksek sıkma kuvvetlerine ve hızlı ve güvenilir bir kurulum sürecine ek olarak başka avantajlar da sunarlar: Kullanımları kolaydır ve özellikle kalıpların sıkılmasını ve değiştirilmesini kolaylaştıran basınç ve konum için çeşitli kontrol işlevlerine sahiptirler. Sıkma işleminin kornet otomasyonu da mümkündür. Kalıplar, takım ömrü ve ürün kalitesi üzerinde olumlu etkilerle eşit şekilde ve çok az distorsiyonla sabitlenir. Yeni bir sıkma çözümünün ne kadar çabuk kendini amorti ettiği ve hangi elemanların kendi presleriniz için uygun olduğu birçok faktöre bağlıdır.­

Hidrolik olarak kelepçeleyin

Bir pompa ünitesi, birkaç yüz bara kadar basınçlara sahip hidrolik sıkma silindirlerini besler. Genellikle, tabla ve şahmerdan için ayrı bir sıkma devresi kurulur; sabitleme ve gevşetme, teslimat hızına ve sayısına bağlı olarak bir ila otuz saniye sürer. Her bir sıkma devresinde yerleşik olan basınç anahtarları operasyonel güvenliğe katkıda bulunur. Basınç, ayarlanan değerin % 15’in altına düşerse makineyi otomatik olarak durdurur. Çek valfler, bir hidrolik arıza durumunda basıncın korunmasını sağlayabilir.

Sabit bağlama çubukları

Tüm kalıplar aynı boyuttaysa, sabit bağlama çubukları basit bir hidrolik çözümdür. Bunlar, pres tablasının ve şahmerdanın yan tarafına tutturulmuştur. 270 mm montaj uzunluğu ile çubuk başına altı piston, maksimum 116 kN’lik bir sıkma kuvveti oluşturur. Germe ve bırakma süresi, her bir taraf için yaklaşık bir saniyedir.

İçi boş piston silindiri

Yarıklı kalıpların sıkılması için içi boş piston silindirleri kullanılır. Elemanlar, takılarak, vidalanarak veya flanşlanarak herhangi bir konuma monte edilebildikleri için özellikle kolayca yenilenebilir. T kanal vidaları ile gerekli sıkma kenarı boyutuna ayarlanırlar ve sıkma için kalıbın T yuvalarına itilirler. Döndürme / indirme klempleri, gerektiğinde tamamen gömülebilen ve böylece takım değişikliklerini engellemeyen pres tablası ve şahmerdana entegre edilebilir. Sıkma elemanı başına 216 kN’ye kadar elde edilebilir, tablodaki sıkma ve bırakma süreleri 5 ila 25 saniyedir.

Kama klemp

Kama kelepçeler, küçük kalıp alanları ve yüksek güç gereksinimi için çok uygundur. Muhafaza kılavuzlu cıvatalara sahip hidrolik blok silindirler, düz ve eğimli sıkma kenarları ile kullanılabilir. Silindir boyutuna ve pompa kapasitesine bağlı olarak, elemanlar 5 ila 25 saniye içinde kenetlenir veya serbest bırakılır. Roemheld, talep üzerine 1250 kN’ye kadar tutma kuvvetleri sağlayan elemanlar sunar.­

Sıkma Sistemlerinin Karşılaştırılması

Sıkma Sistemlerinin Karşılaştırılması

Elektromekanik olarak kelepçeleyin

Üretimin yağsız tutulması isteniyorsa, pimli klempler, açılı klempler, döner klempler veya kama klempleri gibi elektromekanik bağlama elemanları mevcuttur. Elemanların mekanik olarak kendiliğinden kilitlenmesi, bir elektrik kesintisi durumunda bile aletlerin güvenli bir şekilde tutulacağı anlamına gelir. Endüktif yaklaşım anahtarları, tutma kuvvetini, sıkma ve bırakma konumunu izler ve böylece otomatik kenetleme işlemlerini mümkün kılar.

Serbestçe programlanabilir strok ve sıkma hızı­

Elektromanyetik kama kelepçeleri ayrıca cıvata hızının ve kenetleme ve bırakma konumunun maksimum 25 mm strok değerine kadar serbestçe belirlenebildiği programlanabilir sürücülere sahiptir. Elektrik kesintisi durumunda bile seçilen değerler korunur. Şurada:­

  • Yeni 24 V varyantı ile tutma kuvvetleri önemli ölçüde 240 kN’ye çıkarıldı. Bu, sıkma elemanlarını özellikle kalıpların küçük bir alanda yüksek sıkma kuvvetleriyle sabitlenmesi gereken sistemler için uygun hale getirir.

Manyetik olarak kelepçeleyin

Kalıpların boyut, sıkma kenarı yükseklikleri ve genişlikleri açısından standardizasyonu, hidrolik ve elektromekanik sistemlerde sıklıkla gerekli olduğu gibi, manyetik kenetleme teknolojisi ile tamamen ortadan kaldırılmıştır. Bu, standartlaştırılmamış formların ve araçların da hızlı ve kolay bir şekilde kullanılabileceği anlamına gelir. Ferritik kenetleme plakaları, tüm manyetik malzemeleri tüm yüzeyleri üzerinde ve yüksek bükülme sertliği ile sıkıştırır. Gücün eşit dağılımı, kalıp aşınmasını azaltır ve kalıp yarıları kesinlikle paralel olarak bir araya getirilir. Plakalar bir elektro-kalıcı mıknatıs prensibine dayandığından, bir akım akışı yalnızca her biri bir ila iki saniyelik kenetleme ve serbest bırakma için gereklidir. İşletim sırasında, sistem tamamen akımsızdır ve bu nedenle bir elektrik kesintisi durumunda bile güvenlidir. M-TECS manyetik kenetleme plakalarının özel bir özelliği, müşteriye özel uygulama için sıkma sisteminin her zaman mümkün olan en iyi konfigürasyonunu sağlayan uzun ve kare kutupların bir arada kullanılmasıdır. Üretilen manyetik alan, 5 ila 12 kg / cm2 ‘arasında etkili bir manyetik kuvvete sahiptir; elde edilen sıkma kuvveti, temas yüzeyinin boyutu ile artar. Böylece gerekirse birkaç bin kilonewtonluk büyük kuvvetler de elde edilebilir.

Mıknatıs teknolojisinin bir başka avantajı: özellikle yüksek sıcaklıklarda, kurulum süreleri bazen saatlerce kısaltılabilir. Aletlere artık elle dokunulması gerekmediğinden, sıcakken bile dakikalar içinde değiştirilebilirler. İsteğe bağlı olarak entegre ısıtıcılar, sürekli olarak 240 ° C’ye kadar gerekli çalışma sıcaklığını sağlar. Sistem aynı zamanda ağır kirlerle, ayırıcı maddelerle ve vakumla da kullanılabilir. Manyetik sıkma plakalarının geometrisi ve boyutu, bireysel özelliklere göre ayarlanır.

Şirkete ve bireysel uygulamaya bağlı olarak, kısa sıkma ve bırakma süreleri, yüksek derecede otomasyon, büyük sıkma kuvvetleri veya elemanların esnekliği belirleyici olabilir. Tablo şeklindeki karşılaştırma, tek tek teknikler arasındaki farkları hızla ortaya çıkarır.­

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 28 Nisan 2021
  • 0 Comment

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir