Hangi Marka 5 Eksen Mengene Seçmeliyiz? | Hidkom Mühendislik

Hangi Marka 5 Eksen Mengene Seçmeliyiz?

Hangi Marka 5 Eksen Mengene Seçmeliyiz?

Talaşlı imalat sektörünün en çok tercih edilen işleme makinelerinden olan cnc frezeler için söylenen klasik bir söz vardır “Eğer talaş çıkıyorsa, para kazanıyorsunuz demektir” tabi bu sözün gereğini yerine getirmek isteyen her işletme arayışa girer ve bazen nereye bakması gerektiği konusunda ufak bir desteğe ihtiyacı olabilir. Bu yazımızda 5 eksen cnc frezelerde kullanabileceğiniz 5 eksen mengeneler hakkında nasıl bir seçim yapmalısınız sorusuna farklı bir pencereden yaklaşacağız…

Öncelikle eşit bilgi düzeyi için 5 eksen cnc işleme ve 5 eksen mengene nedir bu soruların yanıtını verelim.

5 Eksen Cnc Freze Tezgahı

5 Eksen Cnc Freze Tezgahı

Yukarıda yer alan görsel en basit anlatımıyla bir cnc frezenin 5 eksen olarak tabir edilmesini gösteren bir çizimdir. Standart klasik x,y,z eksenlerinde hareket eden geleneksel üniversal freze tezgahlarına ek olarak tezgah tablasının c ekseni etrafında dönme ve b ekseni etrafında yaptığı salınım hareketiyle 5 eksen freze tezgahı bu şekilde olmaktadır. 5 eksenli işleme ise bağlanan iş parçasının bir daha sökme takma işlemi yapmadan tek seferde 5 yüzeyini işleme olarak tabir edilebilir. Kısaca 5 eksen cnc freze ve 5 eksenli işleme bu şekilde olmaktadır.

5 eksen mengene; işlenmek istenen parçanın 5 eksenli cnc freze tezgahında işleme sırasında oluşacak kesme kuvveti, sürtünme kuvveti gibi güçlere karşı koyabilecek ve hassas sıkma özelliği sayesinde iş parçasına zarar vermeden sıkmaya yarayan alete 5 eksen mengene denir.

5 eksen mengenelerin neden önemli olduğu sorusu akıllara gelirse, en basit olarak bir cnc freze tezgahının para kazanabilmesi için işleme saatinin yüksek olması gerekir, yani bir vardiya döneminde makinenin durma süresinin az olması gerekir ki makine asıl görevi olan talaş kaldırma işlemini yapabilsin. Cnc frezelerden en çok zaman işlemler ise iş parçasının bağlanması ve farklı yüzeylerin işlenebilmesi için çeşitli şekillerde sökme takma işlemleridir. İşte 5 eksen mengene sayesinde doğru bir şekilde bağlanan iş parçası ile tek seferde 5 yüzey işlenebilir ve böylelikle parça bağlama süresi konusunda muazzam bir zaman kazanılabilir.

Cnc Frezelerde Parça Bağlamada Zaman Kazanmak İçin Zero Point Sistemleri İncelemeyi Unutmayınız.

Anlattığımız kadarıyla 5 eksen mengenelerin avantajları ve işletmelere kazandırdıkları konusunda hem fikiriz. Peki 5 eksen mengene satın almaya karar verdiğiniz de ne yapmanız gerekiyor. En basitinden Google’da 5 eksen mengene diye arattırma yaptığınızda karşınıza çıkan markalar ve ürünler karşısında nasıl davranacağınızı ve neye göre 5 eksen mengene seçeceğinizi bu yazımızda size göstermek istiyoruz.

5 Eksen Mengene Nasıl Seçilir

İşleme tezgahımız için çok çeşitli 5 eksen mengene ihtiyacımız olabilir. Çoklu bağlama mengeneleri, kule tipi mengeneler, yatay ve dik işlem cnc mengeneleri gibi… Özellikli işler için daha sonrasında yazacağımız yazıyı bir kenara bırakırsak en basit seçim kriterleri ile 5 eksen mengene seçimi nasıl yapılır size gösterelim…

5 Eksen Eş Merkezli Cnc Freze Mengenesi

5 Eksen Eş Merkezli Cnc Freze Mengenesi

Burada ki yaklaşım tarzımız sadece mengenenin fiyat olarak ucuz olması değil, yedek parça, tamirat, bakım, termin süresi, sıkma kuvvetleri, ağırlık, kullanım süresi gibi bir çok faktör bulunmaktadır.

Hidkom Mühendislik olarak bizler 5 eksen mengene alanında HWR ve Roemheld markalarının cnc freze mengenelerinin Türkiye mümessilliğini yapmaktayız ve sahip olduğumuz markaların ürünleri konusunda tam yetkinlikle hizmet vermekteyiz.

5 eksen cnc freze mengene uygulaması

5 eksen cnc freze mengene uygulaması

Bir 5 eksen mengene sahip olduğu bazı özellikler ile diğer mengenelerden ayrılabilir; SolidGrip olarak piyasada satılan 5 eksen cnc freze mengenesi çenelerinin çift taraflı kullanımı sayesinde daha uzun ömürlü iş yapmanızı sağlamaktadır. Yine mengenelerin en büyük fiyat arttırıcı durumlarından biri olan yüksek sıkma kuvveti için ekstra özellik barındırmasına gerek bırakmayan harici kurt dişi açma aparatı sayesinde iş parçası mengene dışında işlem görür ve mengene sadece gerekli sıkma kuvveti görevini önceden açılmış kurt dişleri vasıtasıyla yapar ve bu özelliği sayesinde hafiflik ve fiyat konusunda çok büyük bir fark ortaya koyarak diğer markalara göre büyük bir avantaj sağlar…

 

Mengene seçimi yaparken en önemli detaylardan biri ise hangi mengeneyi alacağınıza yardımcı olacak yetkili mühendislerin varlığıdır. Hidkom Mühendislik olarak alanında uzman mühendislerimiz, sistemleriniz için en uygun mengene alternatiflerini sizlere sunma konusunda yardımcı olmaktadırlar. Sahip olunan yüzlerce farklı sistem tecrübesi sonrasında en uygun ve en verimli mengene önerisini kolaylıkla yapabilmektedirler.

Gözden kaçırılmaması gereken bir diğer konu ise mengene bakımı gibi servis konularıdır. Satın alacağınız 5 eksen mengenenin bakıma ihtiyaç noktasında hızlı ve güvenilir hizmet verme noktasında Hidkom Mühendislik her zaman çözüm ortağınız olarak yanınızdadır.

Sonuç olarak 5 eksen mengene satın alacaksanız Hidkom Mühendislik firmasına danışmanızı öneririz. Sahip olduğumuz bilgi, deneyim ve fiyat politikası ile ikinci bir yere bakmanıza gerek kalmayacaktır…

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 18 Ağustos 2020
  • 0 Comment
Tags: 5 Eksen Mengene Fiyatları, 5 Eksen Mengene Markası

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir