Zero Point Clamping Sistem Nedir? Avantajları Nelerdir? | Hidkom Mühendislik

Zero Point Clamping Sistem Nedir? Avantajları Nelerdir?

Zero Point Clamping Sistem Nedir? Avantajları Nelerdir?

Her işletmenin en büyük hedeflerinden biri olan verimlilik, günümüzün teknolojik altyapısı ile her geçen gün daha da ulaşılabilir hale gelmiştir. Endüstriyel üretim sahasında en büyük paya sahip olan  işleme tezgahları alanında ise iş parçasının bağlanması sırasında oluşan zaman kaybı ve bu kayıp nedeniyle ortaya çıkan yetersiz makine kapasite kullanımı, işletmelerin karlılık oranlarını düşürmekte ve bu da büyümelerini geciktiren en temel faktörler arasında yer almakta.

Bu yazımızda geleneksel T kanallı tablaya modern bir alternatif sunan ve iş parçası bağlama ve makine kurulum sürelerinde çok büyük kazançlar elde etmenizi sağlayan zero point clamping sisteminden bahsedeceğiz.

İşleme tezgahları için zero point sistemler

İşleme tezgahları için zero point sistemler

Zero point clamping system yaygın kullanım olarak Zero point sistem olarak da isimlendirilir ve iki ana işleve sahiptir. Tezgah tablasına veya fikstür plakalarına entegre edilen zero point gövdesi vasıtasıyla sıkma ve konumlandırma işlemleri başarıyla yapılmaktadır. Tahrik sistemi olarak hidrolik, pnömatik, mekanik ve elektrikli sistemleri bulunmaktadır. Cnc takım tezgahlarında kullanılan zero point sistemler sayesinde makine referans noktası tanımlanmış olur ve böylece tekrarlanabilir şekilde iş parçası bağlama ve üretim çalışmaları aralıksız devam etmiş olur.

Direkt iş parçası için zero clamp system

Direkt iş parçası için zero clamp system

Zero point clamping sisteminin genel özelliklerine bakarsak; iş parçası taşıyıcı paletlerine, sıkma elemanlarına, iş parçalarının altında doğrudan veya ekstra pimler (nipeller) kullanılarak gerekli sıkma işlemi yapılır. Yüksek kuvvetlere (50 KN) kadar parça sıkma kabiliyetine sahiptir.

Zero point sistemlerin işleme tezgahlarında çokça tercih edilmesinin ana nedenlerinden birisi ise kolay sökülüp takılabilen nipeller sayesinde saniyeler içerisinde hızlı ve rijit sıkmayı sağlayabilir olmasıdır. Bu özellik sayesinde makine duruş sürelerin azaltılması ve kurulum sürelerinin minimize edilmesi sonrasında işlenilen parça adetinde maksimum seviyeye ulaşılmaktadır.

Paletli işleme tezgahlarında, parçanın tezgahta işlenmesi esnasında makine dışında harici palete iş parçasının yüklenmesi ve konumlandırılmasına imkan vermesi nedeniyle büyük avantaj elde edilmesini sağlar. Palet değişimi ve iş başlangıcı aynı anda olur ve sürekli akış sistemi içinde parça işlenmesine devam edilir.

Stark Zero Point Sistem Avantajları

İşleme tezgahlarında en çok karşılaşılan sorunlardan olan yüzey hassasiyet problemlerinin kökenine bakıldığında makine çalışması sırasında meydana gelen titreşimler nedeniyle iş parçası yüzey kalitesinin bozulduğu, kesici takımların erken aşınmasına ve kırılmasına ve hatta işleme tezgahına zarar verdiği tespit edilmiştir. Yüzey kalitesi iyileştirme üzerine yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde sadece iş

Zero klemp sistem uygulaması

Zero klemp sistem uygulaması

parçasının sıkılmasıyla bu tür karmaşık titreşimlerin giderilemediği ve mevcut geleneksel sistemlerde sürgü ve bilyalı kilitleme sistemlerinin bu konuda yetersiz kaldığı tespit edilmiştir. Stark zero point klemping sistemleri parça sabitlemesine ek olarak aşağı doğru çektirme de sağlayarak titreşim kaynaklı sorunların en az indirgemesinde büyük rol oynar.

Ayrıca;

  • Tornalama, frezeleme, robot ve otomasyon uygulamalarında güvenle kullanılabilir
  • Operatör kaynaklı hataların sıfıra indirgenmesinde görev alır
  • İş parçası bağlama ve sökme konusunda zaman tasarrufu yapar
  • Aynı hassasiyet (3 µm) tekrarı ile sürekli akış sistemi sağlar

Verimlilik artışı ve kazanç eksenin de modern zero point sistemler hakkında detaylı bilgi ve güncel fiyat listeleri hakkında bilgi almak için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 11 Ağustos 2020
  • 0 Comment

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir