Mengene Nedir? Mengene Çeşitleri Nelerdir? | Hidkom Mühendislik

Mengene Nedir? Mengene Çeşitleri Nelerdir?

Mengene Nedir? Mengene Çeşitleri Nelerdir?

İster imalat sanayi ister bireysel kullanım olsun hemen hemen en çok satın alınan ekipmanlardan biri olan mengene bugün bir çok farklı iş için bir çok modelde özel olarak imal edilen iş ekipmanlarından biridir.

Bu yazımızda mengene nedir, mengene çeşitleri nelerdir, 5 eksen mengene nedir gibi mengeneler hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri sizlere vermeye çalışacağız…

Mengene nedir?

Sözlük anlamı olarak mengene; bir kol yardımıyla sahip olduğu iki çeneyi birbirine yaklaştırabilen, çeneleri arasına konulan nesne üzerinde işlem yapabilmemiz için sıkıştırmaya yarayan alete denir.

Tipik bir mengene

Tipik bir mengene

Yukarıda yer alan resimde tipik bir mengene örneği yer almaktadır. Döndürme kolu sayesinde üzerinde ki çenelerini ileri geri oynatmanız sayesinde çeneler arasında izin verilen boyutta nesne koyabilir ve kolu tersine çevirerek sıkma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Mengene Çeşitleri Nelerdir?

En basit örneği ile bir mengene yukarıda yer alan örnekte gibi olmaktadır ama sanayide ve genel kullanımda bir çok amaç için özelleştirilmiş mengeneler bulunmaktadır. Sırasıyla ne tür mengene çeşitleri var görelim…

Ayaklı Mengene – Sehpalı Boru Mengenesi

Ayaklı Mengene - Sehpalı Boru Mengenesi

Ayaklı Mengene – Sehpalı Boru Mengenesi

Mengenelerin kullanım amacı sıkıştırmak, sabitlemek gibi görevleri olduğu için bir çok alanda farklı şekillerde kullanılmakta. Böyle bir kullanım yeri de yukarıda fotoğrafını gördüğünüz ayaklı mengene yada sehpalı boru mengenesi diye tabir edilen mengene çeşididir. Bu tür bir mengeneyi genel olarak doğal gaz iç tesisatı yapan firmalarda görebilirsiniz.

Ayaklı mengenenin çalışma prensibi oldukça basittir, genel olarak tüm mengeneler de sabit bir çene, ona karşılık hareketli çene, vidalı döndürme mili, mengene gövdesi ve mengene kolundan oluşmaktadır. Yukarı yönlü ve aşağı yönlü hareket etmesi için mengene kolunu aksi istikametlerde çevirmek yeterli olacaktır.

El mengenesi

 

El mengenesi

El mengenesi

El mengeneleri küçük cisimleri tutmak yada sıkıştırmak amacıyla kullanılan ve tasarımları farklı şekillerde olan mengene türlerinden birisidir. Yukarıda yer alan görselde üst çenenin üzerinde yer alan kelebek somunun döndürülmesiyle iki çene arasına konan nesne sıkıştırılabilmektedir.

Kazancı mengenesi

Kazancı mengenesi

Kazancı mengenesi

Kazancı mengenesi olarak adlandırılan bu mengene türünde kanca şeklindeki yapısıyla bir çok alanda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Seyyar oluşu ve pratikliği nedeniyle mobilyacılar tarafından sıkça tercih edilen bir mengene türüdür.

İşkenceler

İşkence

İşkence

Hem sanayi ortamlarında hem de evlerimizde hemen hemen her iş için kullandığımız bir mengene türü olan seyyar mengeneler kategorisinde yer alan bu ürün ile hassas sıkıştırma yapmak mümkün olabilmektedir. Adı işkence olan bu mengene zayıf sıkma kuvvetine karşı, pratikliği ve çoklu kullanımıyla bir çok işi başarıyla görebilmektedir.

Freze Mengenesi

Freze mengenesi

Freze mengenesi

Geleneksel freze tezgahlarında kullanılan bu tür mengeneler ile iş parçası sıkılarak üzerinde gereken işleme yapılmaktadır.

5 Eksen Cnc Freze Mengenesi

5 Eksen Cnc Freze Mengenesi

5 Eksen Cnc Freze Mengenesi

Mengeneler konusunda en üst seviye mengene olan 5 eksen cnc freze mengenesi özel alaşımlı çelikten yapılma gövde ve çeneleri ile hassas sıkma yaparak günümüzün en ileri teknolojik cnc freze işleme tezgahlarında iş parçalarını sıkıca tutarak işlenmesine olanak sağlar.

Kurt dişli çeneleri sayesinde iş parçasını sıkıca tutarak, takımın iş parçasından yüksek talaş kaldırmasına izin verir. 5 eksen mengenelerin hidrolik, pnömatik ve mekanik olmak üzere farklı çeşitleri vardır.

Freze tezgahlarında hassas yüzey kalitesi için var olan titreşimlere karşı parçayı sıkıca tutmasına olanak tanıyan 5 eksen mengeneler, çoklu iş parçası bağlamasına ve yatay – dikey parça işleme durumlarına göre oldukça çeşitlidir.

Mengeneler bir çok çeşidi ile sanayide ve evlerimizde kullandığımız iş ekipmanlarından birisidir. Hidkom Mühendislik olarak; 5 eksen mengene, cnc freze mengenesi, hidrolik mengene, pnömatik mengene, yatay ve dik işlem cnc mengeneleri, robot – otomasyon mengeneleri, çoklu bağlama mengeneleri ve bir çok eş merkezli mengene türünde satış ve mühendislik hizmeti vermekteyiz. 5 eksen cnc mengene ve diğer mengenelerimiz hakkında bilgi almak Mengeneler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz…

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 11 Ağustos 2020
  • 0 Comment
Tags: 5 Eksen Mengene, Cnc Freze Mengenesi

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir