4 Ayaklı Ayna vs 3 Ayaklı Ayna – Hangisi Daha İyi ve Neden | Hidkom Mühendislik

4 Ayaklı Ayna vs 3 Ayaklı Ayna – Hangisi Daha İyi ve Neden

4 Ayaklı Ayna vs 3 Ayaklı Ayna – Hangisi Daha İyi ve Neden

Talaşlı imalat tezgahlarından birine sahipseniz ve yeni bir torna aynası yada freze aynası almak istediğiniz de karşınıza 3 ayaklı aynaların yanı sıra 4 ayaklı aynaların da çıktığını göreceksiniz. Geleneksel olarak alıştığınız 3 ayaklı (çeneli) aynalar size daha sıcak gelebilir ama durum ya öyle değilse???

Hidkom Mühendislik olarak bu yazımızda sizlere 3 ayaklı aynaların, 4 ayaklı aynalara göre kıyaslamasını yapacağız ve ne gibi farkları, avantajları ve dezavantajları var hep beraber göreceğiz…

Farklı Geometrik Şekillere Göre Parça Sıkma Kabiliyeti

Yukarıda yer alan görselde geleneksel bir torna aynası ve freze mengenesi görülmekte. 3 ayaklı torna aynasında alışılmış geometri olan silindirik bir iş parçası bağlanmış, freze mengenesinde ise yine bilindik bir geometri olan dikdörtgen prizması şeklinde bir iş parçası bağlanmış.

Bu görselde ise yine bilindik geometriler ama bu sefer farklı yerlerde… Aynada ve mengene de yer alan bu geometriler ile istenilen güvenli iş parçası sıkma işlemi tam olarak gerçekleşememektedir ve buda iş kazalarına, kesici takım kırılmalarına kadar uzanan bir dizi sorunla siz yüz yüze bırakmaya yetecektir.

Peki bu sorun nasıl aşılabilir, farklı geometrilerde ki iş parçaları aynalara güvenli bir şekilde nasıl bağlanabilir?

Sorumuzun cevabına geçmeden önce 3 ayaklı aynalarda bağlanmak istenen farklı geometri şekillerinin aynalarda ki başarı durumlarına yukarıda yer alan görsel ile son noktaya koyabiliriz. Yukarıda yer alan görsel de 5 farklı tip geometri de parça bağlanmak istenmiş, sadece ilk parça da başarılı olunmuş o da silindirik geometriye sahip olduğu için onun haricinde ki tüm geometriler de emniyetsiz bir sıkma gerçekleşmiştir.

Bu görselle sanırım sorumuzun cevabını almış olacağız. 4 Ayaklı Kompanzeli HWR Inoflex Ayna ile yukarıda yer alan tüm geometriler emniyetli bir şekilde aynaya bağlanmış ve işlenmeye hazır duruma gelmiştir.

Yukarıda yer alan görselde de görebileceğiniz gibi 4 ayaklı ayna sistemleri ile 3 ayaklı ayna sistemleri tarafından yapılan sıkma kuvvetleri neticesinde iş parçasında oluşan deformasyon bu şekilde olmaktadır. 4 ayaklı aynanın verdiği deformasyon önemli ölçüde az olmasına karşılık, 3 ayaklı aynanın sıkma kuvveti sonucunda ise güçlü bir deformasyon oluşmaktadır.

Görüldüğü gibi 4 ayaklı kompanzeli bir ayna, standart 3 ayaklı bir aynaya göre geometri ve sıkma sonucu oluşan deformasyon gibi kriterlerde büyük bir üstünlük sağladığı görülmekte.

Siz de 4 ayaklı bir ayna almak istiyorsanız HWR markasının 4 ayaklı kompanzeli sıkma sistemleri sayfamızda ki ürün gruplarına göz atmanızı isteriz. Torna tezgahlarınızda veya freze tezgahlarınızda kullanmak üzere 4 ayaklı ayna arıyorsanız HWR Inoflex size 160 mm çaptan 2000 mm çapa kadar iş parçası bağlamanıza olanak tanıyacak ve modern ve geleneksel tezgahlarınız için manuel (mekanik), hidrolik ve pnömatik seçenekleri ile harika bir ayna sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Sisteminiz için en uygun 4 ayaklı ayna sistemi ve yardımcı ekipmanlar için Hidkom mühendislerini iletişim kanallarımız vasıtasıyla arayabilir ve gerekli teknik desteği alabilirsiniz.

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 13 Ağustos 2020
  • 0 Comment
Tags: 3 Ayaklı Torna ve Freze Aynası, 4 Ayaklı Torna ve Freze Aynası, Hangi Torna Aynasını Seçmeliyim

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir