Pensli Aynalar Ne Zaman Kullanılmalı | Hidkom Mühendislik

Pensli Aynalar Ne Zaman Kullanılmalı

Pensli Aynalar Ne Zaman Kullanılmalı

Talaşlı imalat sektöründe kullanılan pens aynaları hakkında merak edilen konulardan birisi de standart 3 çeneli ayna varken neden pens aynası kullanmalıyız yada pens aynası ne zaman kullanılmalı gibi konulardır. Bu yazımızda pensli aynaları ne zaman kullanmalıyız konusu hakkında güzel bir yazı ile sizlerleyiz…

 

Pensli Ayna

Pensli Ayna

Hemen hemen her yerde görebileceğiniz standart 3 çeneli ayna bir çok cnc torna kullanıcısı için ideal bir iş parçası tutucusudur. Bu tip bir ayna çok çeşitli torna uygulamalarında kullanılabilecek kadar işlevsel bir aynadır. Lakin tüm işler için en iyi ayna seçimi olamamaktadır. Pensli aynalar, standart çeneli aynalar gibi döndürülen parçayı tutmak için mekanik kuvvet kullanan alternatif bir iş tutma cihazıdır. Bir pensli ayna, standart bir çeneli aynanın sahip olabileceği çok çeşitli iş parçası bağlama boyutlarına sahip olmasa da, belirli işler için önemli olabilecek hız, doğruluk ve üretimle ilgili avantajlar sunar.

3 Ayaklı manuel ayna

3 Ayaklı manuel ayna

Yapacağınız iş için hangi tip aynanın daha iyi çalışabileceğini belirlemeniz için çeşitli faktörler bulunmaktadır. Belirli bir torna uygulaması için çeneli ayna mı pensli ayna mı tercih ederken bu faktörlerin tümünü hesaba katmayı unutmayınız.

Mil Yük Kapasitesi

Torna mili, yatak yük kapasitesine bağlı olarak izin verilen maksimum ağırlığa sahiptir. Ayna ve iş kombinasyonu çok fazla ağırlık oluşturuyorsa, yataklar aşırı yüklenebilir. Bu sınırın aşılması tehlikesinin olduğu uygulamalarda, bu tehlike, iş parçası sıkma seçimini belirleyebilir. Çeneli aynalar, benzer pens aynalarından daha büyük olma eğilimindedir ve pens aynasını ağırlık kontrolünün gerekli olduğu yerlerde uygun bir seçim haline getirir

Mil Hızı

Bir pens aynası, özellikle yüksek iş mili devri seviyelerinde tornalama için daha iyi bir seçim olma eğilimindedir. Bunun iki nedeni vardır;

Bunun ilk nedeni, aynanın kütlesi ile ilgilidir. Çeneli aynayı ve pens aynasını çalıştıran aynı iş mili beygir gücü verildiğinde, daha büyük çeneli aynanın hıza ulaşması daha uzun sürer. Hızlanma süresi döngü süresini uzatacak ve üretimi azaltacaktır.

Diğer bir neden, yüksek hızlarda önemli bir endişe haline gelen merkezkaç kuvveti ile ilgilidir, çünkü rpm’nin karesi olarak artar. Örneğin, iş mili hızının iki katına çıkarılması merkezkaç kuvvetinin dört katına çıkmasına neden olur. Bu kuvvet, ayna çenelerini merkezden çeker ve kenetleme kuvvetini azaltma eğilimindedir. Ancak pens aynasında merkezkaç kuvvetinin önemli bir etkisi yoktur. Bu nedenle, sıkıştırma kuvveti hız aralığı boyunca daha sabittir.

Gerçekleştirilecek İşlem

Pensli ayna, yalnızca belirli temas alanları yerine parçanın tüm çevresine sıkıştırma kuvveti uygular. Sonuç, hassas eşmerkezliliktir. Bu, özellikle birinci operasyona göre doğruluğun önemli olduğu ikinci operasyon çalışması için önemli olabilir. İlk işlem için bir çeneli ayna kullanıldığında bile, hassas sıkmasından dolayı ikinci işlem için bir pens aynası kullanılabilir. Sıkılmış yumuşak çenelere sahip bir çeneli ayna 0.0006 ila 0.0012 inç TIR içinde tekrar eder. Bir pens tutucu tipik olarak 0.0005 inç TIR veya daha iyi tekrarlanabilirlik sağlar. Pens aynası, ikincil çalışma doğruluğunu daha da iyileştirmek için kurulum sırasında eş merkezli olacak şekilde de ayarlanabilir.

İş Parçası Boyutları

Pensli aynalar, çapı 3 inçten küçük iş parçaları için en uygun olanıdır.

Bir pensli ayna, iş parçası uzunluğuna da bir sınırlama getirebilir. Spesifik olarak, bir pens tutucu, uzunluğu bir çeneli aynanınkinden daha uzun olduğu için, makinenin eksenel (Z ekseni) hareket aralığını sınırlar. Bir iş parçasının işleme uzunluğu o kadar uzunsa, onu kesmek için makinenin mevcut yolunun neredeyse tamamına ihtiyaç duyulduğunda, bu gereksinim muhtemelen bir çeneli aynanın kullanımını belirleyecektir.

Lot Boyutları

Çok büyük ve çok küçük lot boyutlarının her ikisi de pens tutucu için durum oluşturmaya yardımcı olur.

Küçük parti boyutlarının ve bunların birçoğunun olduğu yerlerde, pens aynasının avantajı değiştirme süresiyle ilgilidir. Çenelerin değiştirilmesi, standart bir çene aynası için yaklaşık 15 ila 20 dakika veya hızlı değişim için özel olarak tasarlanmış bir çeneli aynada 1 dakika sürer, ancak hızlı değiştirilen pens aynasındaki pens 15 ila 20 saniye içinde değiştirilebilir. Zaman tasarrufu, geçişlerin sık olduğu yerlerde artar.

Bağlama ile ilgili benzer zaman tasarrufu, parti boyutlarının büyük olduğu yerlerde artar. Bir pens aynasının açılıp kapanması çeneli aynaya göre daha az zaman alır ve bir parçadan diğerine kesilmeyen süreyi azaltarak döngü süresini kısaltır.

Pensli Ayna Avantajları

  • Hafif
  • Hızlı ivme
  • Merkezkaç kuvvetinden daha az etkilenir
  • Hassas eşmerkezlilik
  • Hızlı bağlama
  • Parça değişimi için hızlı pens değişimi
  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 13 Ağustos 2020
  • 0 Comment
Tags: Pensli Ayna Nedir, Pensli Ayna Seçim Kriterleri

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir