Punta Nedir? Döner, Sabit ve Tırnaklı Punta Çeşitleri Nelerdir? | Hidkom Mühendislik

Punta Nedir? Döner, Sabit ve Tırnaklı Punta Çeşitleri Nelerdir?

Punta Nedir? Döner, Sabit ve Tırnaklı Punta Çeşitleri Nelerdir?

İmalat sanayisinde kullanılan bazı ekipmanlar vardır ki oldukça basit görünürler ama çok büyük işler yaparlar. İşte böyle ekipmanlardan birisi de puntalardır… Bu yazımızda punta nedir, punta çeşitleri nelerdir, ne gibi özellikleri vardır hakkında bilgilendirmede bulunacağız…

Punta nedir?

Takım tezgahlarında parçanın düz bir eksen etrafından dönmesi ve işleme sırasında salgı yapmasını önlemek amacıyla merkezleme yapmaya yarayan özel alaşımdan yapılmış ekipmana punta denir. Puntanın esas amaçlarından biri aynaya bağlanan parçanın diğer ucunu sabitleyerek esnemesini engellemek ve böylece kesici takımların daha rahat çalışmasını ve kırılmalarını önler.

Torna tezgahı ve gezer punta

Torna tezgahı ve gezer punta

Puntalar sadece torna tezgahlarında değil, frezelerde  ve taşlama tezgahlarında da kullanılmaktadır. Şekil olarak uç kısmı konik yapıdadır ve sertleştirilmiş takım çeliklerinden imal edilirler.

Punta Çeşitleri Nelerdir?

Puntalar kullanım yerine göre tırnaklı punta, sabit punta ve döner punta şeklinde olabilmektedir;

Tırnaklı Punta

İş parçasına maksimum seviyede tork aktarımını sağlamaya yarayan tırnaklı puntalar ile bağlanan iş parçasının tüm yüzeyi büyük miktarlarda talaş kaldırılarak işlenebilir. Tornalama ve sert tornalama proseslerinde güvenle kullanılabilen tırnaklı puntalar aynı zamanda taşlama ve frezeleme tezgahlarında da kullanılmaktadır.
Tırnaklı puntalar ile maksimum tork aktarımı sonrasında yüksek talaş kaldırma oranları elde edilebilir, daha az titreşim ortaya çıktığı için kesici takım ömrünün uzaması ve yüksek hassasiyetli işlemeler yapılabilir.

Tırnaklı Punta

Tırnaklı Punta

Döner Punta

Tornalama, sert tornalama, taşlama tezgahları için yüksek eksenel ve radyal kuvvetlere karşı koyacak tarzda olan stabil yapısı sayesinde yüksek talaş kaldırmaya elverişli punta türüdür.

Döner Punta

Döner Punta

Sabit Punta

Tamamen sertleştirilmiş takım çeliğinden imal edilen sabit puntalar ile iş parçasını sabitlemek ve bir eksen etrafında dönerek olası salgı oluşmasının önüne geçilebilir. Tornalama, sert tornalama ve taşlama için kullanılabilir sabit punta çeşitleri bulunmaktadır.

Sabit punta

Sabit punta

Hidkom Mühendislik olarak, Neidlein Tırnaklı, Sabit ve Döner Puntaların satışını yapmaktayız. Makine ve projeleriniz için istediğiniz özellikteki puntayı satın almak için yetkili mühendislerimizle görüşebilirsiniz. Punta çeşitleri ve fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 12 Ağustos 2020
  • 0 Comment

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir