Torna Aynası Nedir? Nasıl Çalışır? | Hidkom Mühendislik

Torna Aynası Nedir? Nasıl Çalışır?

Torna Aynası Nedir? Nasıl Çalışır?

İmalat sanayisinde en sık kullanılan makinelerden biri olan torna tezgahları bugün teknolojik gelişmeler sonrasında cnc torna tezgahı olarak büyük gelişmeler göstermiştir. Metal endüstrisinde, otomotiv sanayisinde gerekli parçaların imalatında kullanılan torna tezgahları, üzerinde kullanılan yardımcı ekipmanları ile de kendisine özel bir pazar oluşturmuş durumdadır. Bu yazımızda torna tezgahlarının olmazsa olmazı olan torna aynası hakkında bilgilendirmede bulunacağız. En çok merak edilen torna aynası nedir, torna aynası nasıl çalışır gibi soruların cevabını bu yazımızda sizlere vermeye çalışacağız…

Torna Aynası Nedir?

Torna tezgahlarının ana parçalarından biri olan torna aynası, freze tezgahlarında ki mengeneler gibi iş parçasını sıkı bir şekilde sabitleyerek üzerinde talaşlı imalat yapılmasına yardımcı olan ekipmandır.

Hidrolik manuel torna aynası

Hidrolik manuel torna aynası

Dairesel formda olan torna aynası üzerinde 2-3-4 adet ayaktan oluşan yapısıyla dairesel ve de düzgün altıgen şeklinde parçaların tezgahta işlenmesinde görev alır.

Torna aynalarında 2 – 3- 4 adet sıkma ayakları yani torna aynası ayakları bulunmaktadır, genel olarak 3 veya 4 ayaklı en sık karşılaşacağınız torna ayna tipleridir. Sıkma pabuçları torna merkezine eşit mesafede bulunur ve işlenecek silindirik parçayı eş merkezli olarak sıkarak, salgılı veya eksantrik (merkezden kaçık) işlenmesinin önüne geçilmiş olur, aksi halde iş kazalarından tutun, takım kırılmasına ve hatalı işlemeye kadar bir çok sorunla karşılaşmanız mümkün olacaktır.

Torna Aynasının Yapısı Nasıldır Nasıl Çalışır

Torna aynasının iç yapısı

Torna aynasının iç yapısı

Yukarıda görselde yer alan standart bir torna aynasının iç yapısı bu şekilde olmaktadır. Torna aynası nasıl çalışır konusuna kısaca anlatmak istersek sıkma kolu vasıtasıyla sıkma vidasını döndürdüğümüzde sıkma dişlisinin ön yüzeyinde yer alan helisel kanal boşluklarına ayna üzerinde yer alan sıkma ayakları oturmaktadır. Sıkma kolunu döndürerek, önce sıkma vidası, sonrasında sıkma dişlisi ile sıkma pabuçları merkeze doğru yada merkezden dışarı doğru doğrusal bir hareket yaparak iş parçasının sabitlenmesi sağlanır.

Yukarıda yer alan mekanizma videosunda, basit bir şekilde bir torna aynası üzerinde yer alan sıkma ayaklarının ileri geri doğrusal hareketini nasıl yaptığını çok basit bir şekilde göstermiştir. Günümüzde bir çok üretici firma kendi özel dizaynlarını yapsa da en basit mantığıyla bir torna aynası bu şekilde çalışır.

Torna Aynalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Parça işlemeden önce aynayı tamamen sıktıktan sonra son bir kez daha sıkarak ön gerilme kuvvetini eksik etmeyiniz.
 • Sıkma vidaları dengeli olarak sıkılmalı, merkezden kaçıklığa izin verilmemeli.
 • Uzun parçalar ile çalışmadan önce mutlaka parçada ki salgı kontrol edilmeli eğer varsa salgı alınmalıdır.
 • Hidrolik torna aynalarında düzenli kontroller yapılmalı ve hidrolik yağı eksik ise makine durma sırasında eksik yağ ilave edilmeli.
 • Tezgahta işlenecek malzemenin sertliğine göre uygun sıkma pabuçları kullanılmalıdır.
 • Uzun süreli torna kullanımı olmayacaksa aynalar mutlaka koruyucu yağ ile yağlandıktan sonra uygun bir yerde muhafaza ediniz.
 • Kullandığınız aynanın yedek parçalarını üretici firmalardan temiz ediniz, bozuk civata ve vidaları değiştirmeyi ihmal etmeyiniz.

Hidkom Mühendislik olarak, hidrolik torna aynası, pnömatik torna aynası, hassas pensli sıkma sistemleri olmak üzere bir çok ürün kategorisinde hizmet vermekteyiz. Cnc torna ayna ekipmanları konusunda ilgili sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayınız.

 • Posted by Hidkom Mühendislik
 • On 12 Ağustos 2020
 • 2 Comments

2 Comments

Özkan
ayna fiyatlarimiz hakkinda bilgi alacaktim
  Hidkom Mühendislik
  Özkan Bey, cnc tezgahlar için torna aynalarımız hakkında detaylı bilgi için iletişim numaralarımızdan alanında uzman teknik mühendislerimiz ile görüşme yapabilirsiniz.

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir