5 Eksenli Cnc İşleme Nedir? | Hidkom Mühendislik

5 Eksenli Cnc İşleme Nedir?

5 Eksenli Cnc İşleme Nedir?

Günümüzün modern teknolojisi ve güçlü kesici takımların iş birliği yapmasıyla bugün işleme tezgahları altın çağını yaşamakta. Bu altın çağında kuşkusuz forvet oyuncusu 5 eksenli işleme tezgahları olmaktadır. Bu yazımızda 5 eksen kavramı nedir, 5 eksenli işleme nedir, 5 eksenli cnc işleme nedir gibi kavramların üzerinde duracağız…

5 Eksenli Cnc İşleme Nedir?

İşlenmek istenilen iş parçanın, cnc kontrol ünitesine sahip bir takım tezgahı tarafından 5 farklı eksen boyunca hareket ettirilerek işlenmesine 5 eksenli cnc işleme denir. Daha anlaşılır olması amacıyla aşağıda ki görsele bakmakta yarar var…

5 eksen cnc freze

5 eksen cnc freze tezgahı

Yukarıda ki görselde yer alan bir 5 eksenli cnc işleme tezgahında, üniversal takım tezgahlarından aşina olduğumuz X, Y ve Z eksenleri bulunmaktadır ve bu üç eksenli bir takım tezgahı olarak isimlendirilen tezgahlara iki yeni eksen daha eklenmesiyle karmaşık parçaların daha kolay bir şekil de ve tek bir iş parçası bağlama operasyonu ile işlenmesini sağlamaktadır. Yine görselde yer alan takım tezgahına bakarsak X, Y ve Z eksenlerine ilaveten iş parçasının bağlandığı tablanın kendi eksenin de (görsel de C harfiyle gösterilmiş) dönmesine ilaveten, yine tablanın B ekseni ile gösterilen doğrultuda hareket etmesiyle kompleks parçaların işlenmesi oldukça kolay olmaktadır.

Yukarıda ki sisteme benzer takım tezgahlarında standart 3 eksenden hariç diğer iki eksen farklı şekiller de olabilse de genel mantık olarak bu şekilde anlamanız daha kolaydır.

5 Eksenli Cnc İşlemenin Avantajları Nelerdir?

Beş eksenli işleme tezgahlarının en büyük avantajı olarak karmaşık şekillerin veya kompleks yapıların tek bir bağlama ile işlenmesidir. 3 eksenli işleme tezgahlarında standart olarak işlenebilen yüzeyler bittikten sonra eğimli yada karmaşık şekillerin işlenmesi için sürekli farklı şekiller de iş parçasının bağlanması gerekmektedir. Bu da büyük bir zaman kaybına neden olmaktadır ve hem verimlilik düşer hem de kazanç bakımından kayıplara yol açar.

Yine her bir bağlamada parça pozisyonlanmasının yanlış olma ihtimali de göz önünde bulundurularak yaşanılan sıkıntıların sayısı artmaktadır. (Ek bilgi olarak her zaman doğru iş parçası konumlandırması yapabilmek için zero point sıfırlama sistemleri kullanmanız daha yerinde olacaktır. Zero point hakkında detaylı bilgi için için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.)

5 eksenli cnc işleme tezgahlarının bir diğer avantajlarından birisi de takım ve tablanın eş zamanlı çalışması neticesinde en ideal kesme pozisyonu ve kesme hızının her daim korunabilir olmasıdır. Bu özellik sayesinde takım ömrü uzatılmış olmakta ve daha az eksenli işleme tezgahlarına göre oldukça büyük bir avantaj sağlamakta.

5 eksenli cnc işleme tezgahlarında kesici takım veya döner tablanın yatık pozisyonlar alması sayesinde takım tutucu ile çarpışma ihtimali ortadan kalkar ve parça geometrisine en iyi derece de erişim sağlanır. Parça geometrisinin izin verdiği şekilde kısa kesici takımların kullanılması ve eski üç eksenli işleme tezgahlarında derin işlemelerde ortaya çıkan titreşim sorunu da 5 eksenli işleme tezgahlarında ortadan kaldırılmış durumdadır. Böylelikle daha yüksek kalitede parça işlemesi ve işleme sonrasında ki yüzey parlatma gibi işlemlerin devreden çıkarılması ile üretim hızını arttırıcı bir kazanım sağlar.

5 eksenli işleme tezgahlarının sağladığı hareket kabiliyeti özgürlüğü sayesinde tasarım mühendisleri daha yenilikçi tasarımlar yaparlar ve hayal güçlerini sınırlayan engellerin ortadan kalkmasıyla özgün ve yenilikçi iş çözümleri ortaya çıkar.

5 Eksenli cnc işleme tezgahlarının avantajlarını kısa maddeler halinde sıralarsak;

  • Karmaşık parçaların tek bir ayarlamayla daha fazla sayıda üretilmesini sağlar
  • İş parçası bağlamada daha az bağlama elemanı kullanır ve zamandan tasarruf sağlar
  • Standart 3 eksen işleme tezgahlarına göre daha kısa termin süreleri ile üretim ve nakit artışı sağlar
  • Daha az sayıda bağlama ve sökme işlemi neticesinde yüksek parça hassasiyeti
  • Yüksek kesme hızlarına ilaveten, daha kısa kesme takımları kullanabilme ve daha düşük titreşim
  • Yüksek hassasiyetli parça işleme neticesinde hassas sektörlere çalışabilme imkanı

Görüldüğü gibi 5 eksenli cnc işleme tezgahlarının avantajları oldukça fazla ve her geçen gün daha da gelişmiş sistemler ile üretimler daha hassas ve kısa sürede olmakta. 5 eksenli işleme tezgahlarının olmazsa olmaz ekipmanlarından olan 5 eksen mengeneler ve zero point sistemler için ilgili sayfalarımıza göz atmayı unutmayınız.

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 18 Ocak 2021
  • 0 Comment

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir