İş Parçası Bağlama Sistemi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz | Hidkom Mühendislik

İş Parçası Bağlama Sistemi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

İş Parçası Bağlama Sistemi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

İş dünyası her an yeniliklere açık olmasına rağmen sürekli artan rekabet, işçilik maliyetleri ve de işletme giderleri ile iç içe bir şekilde mücadelenin geçtiği bir ortamdır. Her işletme bu zorlukları bilerek iş dünyasına giriş yapar ve ayakta kalmak için gereken mücadeleyi vermek zorundadır.

Bu mücadelede yalnız olmadığınızı bilmek maça 1-0 önde başlamak gibidir ve de en kritik alanlardan biri olan imalat sanayisinde üretim kapasitesini arttırmak, kayıpları azaltmak için için gerekli olan işlem basamaklarını Endüstri 4.0 kılavuzluğunda sizlere aktarmak istiyoruz.

Talaşlı imalat sanayisinde en kritik nokta olan işleme tezgahlarının üretim kapasitesini arttırmanın en temel yollarından birisi doğru iş parçası bağlama sistemini kurmaktır ve bu yazımızda efektif bir şekilde iş parçası bağlama sistemi seçmek için kullanabileceğiniz 5 kriteri sizlerle paylaşacağız…

Doğru iş parçası sistemini seçmeniz için gerekli olan 5 kriter

#Mühendislik

Harika bir sipariş aldınız ve makinelerinizi bu güzel ve kazançlı iş için optimize etmek istiyorsunuz. Belki de ilk defa bu tarz bir iş aldınız ve sistemi daha verimli kılmak için desteğe ihtiyacınız olacaktır. Bu noktada alanında uzman mühendislerden destek almayı unutmayın.

İş parçası bağlama sistemleri üzerine çalışan mühendisler, bir çok farklı alanda bir çok farklı iş parçasında en verimli sistemler üzerine çalıştıkları için sahip oldukları tecrübe, bilgi (know-how) ve yetkinlik doğru iş parçası bağlama ekipmanını seçmenizde büyük fayda sağlayacaktır.

#Sıkma Sistemi

İş parçası bağlama sistemlerinin en kritik elemanlarından olan sıkma sistemleri ister manuel ister otomasyon sistemleri içinde kullanılabilir olmalı. Bugün bir çok modüler sıkma sistemleri sayesinde hem zaman hem de hassasiyet sağlanmakta ve tekrarlanabilirlik özellikleri ile üretimleriniz büyük bir hız kazanmakta. Sıkma sistemlerinde özel bir alan tutan zero point sistemleri seçerken geniş bir iş parçası bağlama alanında tercih etmek sonraki işler içinde faydalı olacaktır.

#Hareket

İşletmelerin büyüme zamanları geldiğinde mevcut geleneksel yöntemlerden sıyrılıp, teknolojinin yoğun olduğu, işçilik kayıplarının az olduğu ve otomasyona elverişli sistemlere geçiş yaptığı görülmektedir. Bu yaklaşım tam da olması gibidir ve iş parçası bağlama sistemlerinde otomasyonlu palet değiştirme sistemleri, robotla iş parçası bağlama sistemleri, otomasyonlu mengene değiştirme sistemleri gibi modern sistemlere geçiş için gerekli uygunluğun sağlanması gerekmektedir.

Otomasyonlu palet değiştirme sistemleri

Otomasyonlu palet değiştirme sistemleri

Geleneksel 3 eksen işleme tezgahlarının yerini 5 eksen işlemeye bıraktığı bu günlerde hali hazırda sistemleriniz için kullanılacak olan iş parçası bağlama sistemlerinin (5 eksen mengene) gelecek yatırımlarınızı göz önüne alınarak otomasyona uygun sistemler olmasına büyük özen göstermeniz gerekir.

#Kontrol

Doğru seçilmiş bir iş parçası bağlama sistemi kontrol edilebilir bir düzeyde olmalıdır. Yazılım sektörünün imalat teknolojilerine entegresi sayesinde yapılan her işlemin verilerinin tutulduğu bir sistem, yatırımlarınızı korumak ve kazançlarınızı arttırmak için gerekli olan olmazsa olmazlardandır. İş parçası bağlama sistemi seçerken otomasyona uygunluk konusu üzerinde durmalısınız.

#Çevrimiçi Destek

İş parçası bağlama sistemleri seçerken, kullanacağınız ekipmanların ve parçaların teknik dataları, ürün bilgilerine ulaşılabilirlik yapılacak olan sistem için en kritik noktalardan biridir.

Yine en önemli noktalardan biri olan teknik destek birimlerinin varlığı sayesinde kurmak istediğiniz sistem için sizlere yardımcı olacak ve doğru ürünleri bulmanızda sizi yönlendirecek teknik altyapı varlığı, kurmak istediğiniz sistemin devreye alınma sonrasındaki süreçlerde de işinize yarayacak olan bir sistemdir.

Yukarıda listelediğimiz bu 5 usül çerçevesinde oluşturacağınız iş parçası bağlama sistemi, hedeflediğiniz düşük makine durma süreleri, yüksek kapasite makine çalışması, daha az işçilik hatası ve karlılık olarak size geri dönecektir. Ayrıca bir sonraki geçişiniz için size güzel bir temel sunacaktır.

İşleme tezgahları alanında faaliyet gösteriyor ve sürecinizi verimli kılmak, iş kayıplarını azaltmak ve karlılık oranınızı yükseltmek için alanında uzman mühendislerimize iletişim bilgilerimizden ulaşabilir ve teknik destek ve iş parçası bağlama ürünleri konusunda destek alabilirsiniz.

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 20 Ağustos 2020
  • 0 Comment

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir