Çoklu Mengene Sistemi İle Kısa Kurulum Süresi (Vaka Analizi) | Hidkom Mühendislik

Çoklu Mengene Sistemi İle Kısa Kurulum Süresi (Vaka Analizi)

Çoklu Mengene Sistemi İle Kısa Kurulum Süresi (Vaka Analizi)

Kısa kurulum süreleri, basit parçaların ekonomik CNC üretimi için belirleyicidir

Ciltleme makinesi üreticisi Kolbus‘un kendi bünyesinde ürettiği yaklaşık 100.000 ayrı parçanın neredeyse beşte biri, bu yılın başına kadar CNC makinelerde üretilmiyordu. Bununla birlikte, parça yelpazesinin analizi, bu bileşenlerin 8.000’i için doğru bağlama ekipmanıyla ekonomik bir CNC üretiminin mümkün olduğunu gösterdi. Çok küçük parti boyutları göz önüne alındığında, kısa kurulum süreleri belirleyiciydi. Bunlar, artık iş parçalarının çoğunu kelepçelemek için kullanılan sadece iki farklı HILMA makine mengenesi ile elde edilebilir.

2014 yılı sonunda, Kolbus yaklaşık 17.500 parçaya sahipti ve CNC tezgahında üretim basit işleme nedeniyle ekonomik değildi. Yatırım planlamacısı Sven Kolwey bunu sorguladı ve 2015’in başlarında farklı bir sonuca vardı. Bu parçaların üçte birinden fazlası için CNC üretiminin belirli varsayımlar altında karlı olacağını gördü.

İncelemesinde 17.500 parçayı malzemelere, geometriye, boyutlara, işleme türüne göre değerlendirdi ve ardından ortak özellikleri belirledi: Yaklaşık 8.000 parça numarası yalnızca minimum işleme gerektirmekteydi. Bu işlemler basit frezeleme, havşa açma, delme veya diş açma gibi daha az karmaşık işlemlerden oluşmaktaydı. Parçaların hepsi prizmatik bir şekle sahiptir ve maksimum 500 mm x 400 mm boyutlarındadır.

Sık kurulum pahalıdır

Diğer bir önemli ortak özellik, çoğunlukla 2 ile 80 arasında küçük miktarlarda üretilen iş parçalarının kısa çalışma süreleriydi. “Ortalama 16 parçalık parti boyutuyla, vardiya başına birkaç kez güçlendirme yapmamız gerekiyor. Bu nedenle kısa kurulum süreleri bizim için önemli bir konudur. Makineler çalışmadığında, her seferinde çok paraya mal oluyor ”diyor Kolbus Mekanik Üretim Müdürü Frank Bekemeier.

Bu spesifikasyonlarla Kolwey ve Bekemeier, bağlama teknolojisi uzmanı ROEMHELD‘e başvurdu. 1999’dan beri Kolbus, CNC işleme merkezlerinde HILMA makine mengenelerini kullanıyor. Bu arada, birçoğu iki veya daha fazla iş parçasını sıkma dahil olmak üzere çeşitli makinelerde toplam yaklaşık yüz adet mengene kullanılmaktadır.

Kolbus, Kuzey Ren-Vestfalya’nın kuzeyindeki Rahden’deki genel merkezinde otuzdan fazla farklı ciltleme makinesi üretmektedir. Şirket, yaklaşık % 85’lik ihracat payı ile kendi sektöründe dünya pazar liderlerinden biridir. Yüksek kaliteli lüks karton kutu üretimine yönelik paketleme makineleri ile yakın zamanda ikinci bir iş alanı oluşturulmuştur. 12.000 metrekarelik çeşitli salonlara yayılan parça üretiminde 200’den fazla çalışan çalışıyor.

Kolwey, kullanılan HILMA makine mengenelerini açıkça övüyor: “İş parçası sıkma sistemleri konusunda sürekli olarak iyi bir deneyime sahibiz, bunlar teknik olarak çok olgun ve ROEMHELD’in pazarda çok fazla deneyimi var.”

Çoğu parça yalnızca iki tür makine mengenesi ile sıkıştırılabilir

ROEMHELD lokasyonu Hilchenbach’daki iş parçası sıkma sistemleri ürün müdürü Karl-Heinz Stötzel ve yerel satış ortağı Werner Werner Bock KG‘nin teknik satış temsilcisi Frank Millkuhn, Kolwey ve meslektaşları ile birlikte çoğunluğu sıkmaya olanak tanıyan bir konsept geliştirdi sadece iki farklı iş parçası tutma sistemi ile parçalar sıkılabilmekte.

DCS 80 H ve DS 125 H tiplerinin hidrolik olarak çalıştırılan çift parça bağlama sistemleri, optimum bağlama çözümü olduğunu kanıtladı. 80 mm çene genişliğine ve 20 kN maksimum sıkma kuvvetine sahip kompakt iş parçası tutma sistemi DCS 80 H, iki iş parçasının aynı anda işlenmesi için 142 mm’ye kadar çene açıklıkları sunar. Daha büyük bileşenler, çift iş tutma sistemi DS 125 H tarafından barındırılır: Çene genişliği 125 mm’dir ve çene açıklıkları iki kez 204 mm’ye ulaşır. Sıkıştırma kuvveti 40 kN’ye kadardır.

Tüm HILMA makine mengeneleri kompakt tasarıma sahiptir ve taşıyıcı plakalara monte edilmiştir. Dört küçük model tek bir plaka üzerinde birbirine monte edilir ve daha büyük modellerin her biri kendi üzerine monte edilir. Taşıyıcı plakalar, zero point (sıfır noktalı) bağlama sistemi için geri çekilebilir nipellerle donatılmıştır. Böylece, makine tablasına sıkıca tutturulmuş olan hızlı kenetleme plakası üzerine hızlı bir şekilde konumlandırılabilir ve kenetlenebilirler. Bu, mengenelerin hızlı bir şekilde değiştirilmesine ve gerektiği gibi birleştirilmesine izin verir. Mengenelerin iyi tasarlanmış düzeni, daha uzun parçaların iki mengene kullanılarak sıkıştırılmasına izin verir.

Sıkma kızaklarına hidrolik yağ beslemesi, hızlı sıkma plakasındaki derin delikli kanallar ve hızlı sıkma plakası ile taşıyıcı plakalar arasındaki otomatik ortam kuplajları aracılığıyla sağlanır. Taşıyıcı plakalardaki derin delikli kanallar, bireysel iş parçası tutma sistemlerine ve dolayısıyla sıkma kızaklarına doğrudan bir bağlantı sağlar.

Hızlı değişen çeneler

Mengene çenelerini değiştirmek de aynı derecede hızlıdır ve birkaç basit adımda yapılabilir. ROEMHELD’de geliştirilen QIS çene sistemi (Quick Insert System) bunun için en iyi koşulları sunuyor. Kolbus bu projede çeneleri ilk kez kullanıyor ve kısa sürede çok iyi bir deneyim kazandı.

Makine mengeneleri, üzerine gerekli değiştirilebilir çenelerin birkaç saniye içinde basitçe takıldığı manyetik uçlara sahip QIS taban çeneleri ile donatılmıştır. Bu, çeneleri değiştirirken zaman alan yeniden vidalama ihtiyacını ortadan kaldırır. Farklı işleme operasyonları için çok sayıda değiştirilebilir çene sunulmaktadır. Müşteriye özel versiyonlar da mevcuttur, örneğin değiştirilebilir kademeli çeneler veya prizmalı veya yanal kılavuzlu değiştirilebilir çeneler.

Üretim müdürü Bekemeier, Kolbus, Stötzel ve Millkuhn’un önerilerini iyi karşıladığını söylüyor: “Ortaklaşa geliştirilen çift kenetleme konsepti iyi. Kompakt boyutlarına rağmen, mengeneler her bir sıkıştırma noktası için geniş çene açıklıkları sunar ve QIS çeneleri sayesinde son derece hızlı bir şekilde dönüştürülebilir. ”

Çoklu Sıkma Mengene teknolojisi, işleme merkeziyle mükemmel şekilde eşleşir

Proje işbirliği sırasında Kolbus, ROEMHELD’in talep edildiği gibi uyguladığı bazı özel gereksinimleri de sundu. Müşteri, taban ve değiştirilebilir çenelerde yanal kılavuzların yanı sıra, çene değişimini kolaylaştırmak için işlenecek iş parçalarının hızlı konumlandırılması için özel durdurucular istedi. Ayrıca, Kolbus hızlı kenetlenen plakaları ve özel kavrama çenelerini geliştirmeyi ve üretmeyi amaçladı ve kenetleme teknolojisi uzmanı da bu görevde onu destekledi.

İşbirliğinin sonucu etkileyici: “İş parçası sıkma sistemleri, amaçlanan makineye mükemmel şekilde uyuyor. Makine tablasındaki mengeneleri birleştirerek, işleme merkezinin hareket aralığını optimum şekilde kullanıyoruz”diyor ürün müdürü Stötzel.

Önemli ölçüde daha kısa kurulum ve üretim süreleri

Başlangıçtan yaklaşık dört ay sonra, yatırım planlamacısı Kolwey sürekli olarak pozitif bir ara denge çiziyor: “Makine iki vardiyada tam kapasiteye kullanılıyor ve geleneksel üretime kıyasla kurulum ve üretim sürelerinde önemli tasarruf sağlıyoruz. Bu zaman avantajları o kadar önemlidir ki, neredeyse iki kat daha yüksek bir saatlik ücretle bile, makine dahil tüm tesis yaklaşık 3,5 yıl içinde kendini amorti edecektir. Üretimin daha yüksek hassasiyeti, bileşenler için ek bir kalite kazancı da getiriyor.”

Verimlilik artmaya devam edecek

8.000 parçanın tümü için programların yazılması ve tüm süreçlerin optimize edilmesi biraz zaman alacaktır. Devam eden ayarlamalar sayesinde kurulum ve üretim sürelerinin daha da kısaltılabileceği öngörülebilir. Bu arada, sıkma olasılıklarının çeşitliliğini artırmak için ROEMHELD’den ek iş parçası sıkma sistemleri isteyeceğiz, ”diye açıklıyor Kolwey.

Şirketin Kolbus’a yaptığı ziyaretten sadece birkaç hafta sonra, yatırım planlayıcısının duyurusu yerine getirildi, ürün müdürü Stötzel şunları bildirdi: Bu arada, mekanik parça imalatında üretkenlik daha da arttı, böylece bizden daha fazla iş parçası sistemi sipariş edildi ve şimdiden teslim edildi.

Siz de, işletmenizde verimlilik artışı ve sıkma sistemleri konusunda profesyonel bir yaklaşım arıyorsanız, Hidkom Mühendislik sahip olduğu uzun yıllar deneyimi ve mühendislik know-how’ı ile sizlere her zaman destek olacaktır. İhtiyacınız olan her durum için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 14 Nisan 2021
  • 0 Comment

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir