Stark Genel Müdüründen Zero Point Sistemi Üzerine Uzman Görüşler | Hidkom Mühendislik

Stark Genel Müdüründen Zero Point Sistemi Üzerine Uzman Görüşler

Stark Genel Müdüründen Zero Point Sistemi Üzerine Uzman Görüşler

Stark Genel Müdürü Martin Greif zero point sıkma sistemlerinden (sıfır noktalı bağlama sistemlerinden) bahsediyor…

Stark Genel Müdürü Martin Greif

Stark Genel Müdürü Martin Greif

Sıfır noktalı bağlama sistemleri, makinenin çalışma süresini etkin bir şekilde artırmak için elinizde var olan gümüş mermilerden biridir. Avusturya’nın Vorarlberg Eyaletinde bulunan STARK şirketi, sıfır noktalı sıkma teknolojisi söz konusu olduğunda bir öncü olarak kabul edilir. Şirket, 1977’den beri sürekli olarak hassas teknolojiler geliştirmekte ve bunları yüksek teknolojili ürünlere dönüştürmektedir.

Bay Greif, zero point sıkma sistemi nedir ve ayırt edici özellikleri nelerdir?

İsminden de anlaşılacağı gibi sıfır noktalı bağlama sistemlerinin iki işlevi vardır. Bir yandan sıkıştırma için, diğer yandan konumlandırma için kullanılırlar. Sıfır noktalı bağlama sistemleri, makine tablasına veya hızlı bağlama plakalarına entegre edilen bağlama modüllerine dayanır. Bu modüller hizalandıktan ve yerine sabitlendikten sonra, makinenin referans noktası tanımlanmıştır. Modüller daha sonra iş parçası taşıyıcı paletlerini, kenetleme elemanlarını veya iş parçalarını bir veya daha fazla sıkıştırma pimi kullanarak doğrudan sıkmak için kullanılır.

Müşteriler bu günlerde bu sıkma sistemini nasıl kullanacaklarını biliyorlar mı yoksa burada örneğin yeni müşteriler için hala açıklamaya ihtiyaç var mı?

Pazar, son on yılda önemli ölçüde değişti ve bu arada güvenle söyleyebilirim ki sıfır noktalı bağlama sisteminin hem üniversite düzeyinde hem de atölye düzeyinde kullanılmaktadır. Bunu ticaret fuarlarında da görüyoruz: ilgili taraflar önceden derinlemesine araştırma yaptılar ve böyle bir sıkma sisteminin önemli avantajlarının farkındalar. Bununla birlikte, sistemin tüm avantajlarını gerçekten anlamak söz konusu olduğunda açıklamaya ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Kalıcı müşteri memnuniyetinin ön koşulu, hangi öğe ailesinin hangi uygulama için kullanılabileceği konusunda hedeflenen danışmanlıktır. Elektrifikasyon, sistemlerimizin kullanılabileceği tamamen yeni pazarlar da açtı ve burada kesinlikle açıklamaya ihtiyaç var.

Zero point sıkma sisteminin avantajları nelerdir?

Sıfır noktalı sıkma sistemlerinin büyük bir avantajı, inanılmaz derecede esnek olmalarıdır, çünkü sıkma sistemi sistemden bağımsız olarak çalışır ve harici kurulum, herhangi bir üretim süresi gerektirmediği için üretkenlik üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu genellikle kurulum süresinden tasarruf olarak adlandırılırken, artan makine çalışma sürelerinden bahsetmenin daha uygun olduğuna inanıyorum. Diğer önemli avantajlar arasında yeniden üretilebilirlik, zamandan tasarruf, µm’ye kadar doğru konumlandırma ve tabii ki önemli ölçüde maliyet tasarrufu yer alır.

Maliyetler ne olacak?

Bu, büyük ölçüde makinenin çalışma süresine ve değişen döngülerin sayısına bağlıdır. Genel bir kural olarak, sıfır noktalı bir bağlama sisteminin 6 ile 12 ay arasında amorti ettiğini söyleyebilirsiniz.

Zero point sıkma sisteminizin benzersiz satış noktası nedir veya tüm sıfır noktalı bağlama sistemlerinin aynı olduğunu söyleyebilir misiniz?

Kapsamlı uygulama uzmanlığı ve sağlam danışmanlık uzmanlığı ile birlikte en çeşitli ürün aileleri ile kesinlikle piyasadaki en geniş ürün yelpazesine sahibiz. STARK, bir aile içinde 200’e kadar ürün çeşidi ile 12 farklı ürün ailesine sahiptir. Bu, her seferinde müşterilerimiz için doğru çözümü bulmamızı sağlar.

Teknik açıdan, aktif ekleme olarak bilinen şey, STARK’ın tanımlayıcı benzersiz bir satış noktasıdır. Rakiplerimizin çoğu, geri çekilebilir nipelin yerine sabitlendiği – sadece yerine sabitlendiği – sürgü veya bilyeli bir kilitleme sistemi sunar. Sistemimiz, salınımları ve titreşimleri önemli ölçüde azaltan, böylece iş parçalarının kalitesini ve kullanılan aletlerin hizmet ömrünü artıran düzlemsel destek üzerine aktif yerleştirme gerçekleştirir. Bu konuda birçok çalışma yapılmıştır ve bunlar, sistemimizin piyasadaki en yüksek proses güvenilirliğini sunduğunu ve aynı zamanda en yüksek doğruluk seviyelerine ulaştığını onaylamaktadır.

Sıfır noktalı bağlama teknolojisi alanında dijitalleşme de dahil olmak üzere hangi eğilimleri elde edebilirsiniz?

Bir yandan yeni teknolojiler ve tasarımlar yeni endüstriler açıyor, diğer yandan da elementin durumunu ve sürecin kendisini tanımlayan sensörlerin kullanımı.

İlk elektrikli sıfır noktalı bağlama sistemini 2011’de geliştirdik ve aynı yıl Hannover’deki ticaret fuarında sunduk. Bu arada STARK, çeşitli farklı uygulamalar için bu tür bir sistemi tedarik etmektedir. Bununla birlikte, örneğin bir işleme merkezinde elektrikli bir sıfır noktalı bağlama sistemi, makine tablasında standartlaştırılmış bir elektrik arabirimi olmadığı sürece çok az anlam ifade eder. Sinyal iletimi ve enerji yoğunluğu ile ilgili olarak burada yapılması gerekenler hala var. Müşterilerimiz şu anda ölçüm makinelerinde veya montaj hatlarında elektrikli zero point sıkma sistemlerini kullanıyorlar, yani bir hidrolik sistemin olmadığı ve pnömatik bir sistemin ideal olarak kaçınılması gereken her yerde.

Otomasyon alanındaki çözümler ne olacak?

Zero point bağlama sistemleri ile bağlantılı olarak otomasyon konusu uzun zamandır masanın üzerinde durmaktadır. Sıfır noktalı bağlama sistemi, otomatik veya insansız üretim yapmak istiyorsanız, merkezi bileşenlerden biridir. Ancak bu, güvenilir bir temizleme sistemi ve sürekli izleme teknolojisi gerektirir. Bu, STARK’ın otomasyon özellikli sıfır noktalı bağlama sistemleriyle standart olarak gelir.

Otomasyon konusuna ek olarak, bu yılki EMO ticaret fuarında sıfır noktalı bağlama sistemi için entegre medya beslemeli robot tutucumuzu sunduk. Makine tablasında özel bir ortam beslemesine sahip olmayan makinelerde bile otomatik palet değişimi yapmanızı sağlar.

En başarılı bağlama teknolojisi ürününüz nedir?

En büyük ürün ailesi olan STARK.classic hala en başarılı ürünümüzdür. Oldukça sağlamdır, son derece düşük bir montaj yüksekliğine sahiptir ve en yüksek doğruluk seviyelerine ulaşabilir. Basit uygulamalardan ve entegre medya kanallarından kısmi ve tam otomasyon modellerine kadar uzanan çözüm portföyümüzün genişliği de etkileyicidir.

STARK, sıfır noktalı bağlama teknolojisi bağlamında bir inovasyon sürücüsü ve fikir sağlayıcısı olarak konumunu güvence altına almak için ne yapıyor?

2017’de yeni bir binaya ve son teknoloji ürünü yeni bir makineye yatırım yaptık. En önemli yeni satın almalarımız arasında robot yüklemeli CNC taşlama makineleri, tam otomatik bir torna freze merkezi, palet istasyonlu beş eksenli bir işleme merkezi yer alıyor, ultra modern parça temizliği ve yeni bir 3D ölçüm makinesi içeren kapsüllü bir ölçüm odası. Önümüzdeki yıllarda makinelere daha fazla yatırım yapmaya ve otomatik süreçleri artırmaya odaklanmaya devam edeceğiz.

Araştırma ve geliştirme ne olacak?

Lokasyonda da bu alana çok yatırım yaptık. Son iki yılda araştırma ve geliştirme departmanındaki kapasitemizi dört katına çıkardık. Sadece son teknoloji ölçüm sistemlerine, klimalı bir ölçüm odasına ve kendi test laboratuvarımıza değil, her şeyden önce personele yatırım yaptık. Sektör değişiyor ve piyasada doğru zamanda ve doğru teknolojiler, ürünler ve çözümlerle var olmamız önemli. Bu nedenle, bu özellik şirkette çok önemli bir rol oynamaktadır. Sonuçta, sıfır noktalı bağlama teknolojisi alanında trend belirleyici olarak önemli bir rol oynamaya devam etmek istiyoruz.

Hizmet organizasyonu ne kadar önemli?

Bu çok önemli. Stark şirketinin dört ürün ve hizmet alanı vardır. Her şeyden önce, geleneksel parça satışlarımız, ardından müşteriye özel çözümlerimiz var, burada kapsamlı Stark ürün yelpazesi temelinde özelleştirilmiş çözümler geliştiriyoruz ve bunları bireysel gereksinimleri karşılayacak şekilde uyarlıyoruz. Üçüncü alan geliştirme projeleridir. Standart çözüm tatmin edici bir sonuç vermezse, burada istenen uygulama için bireysel çözümler geliştiriyoruz. Dördüncü alan, dünyanın her yerindeki müşterilerimize devreye alma, eğitim ve tabii ki bakım ile tavsiye ve destek sağlayan servis merkezimizdir.

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 19 Nisan 2021
  • 0 Comment

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir