Hainbuch SEW-Eurodrive’a Hassas İş Parçası Bağlaması Sağlıyor | Hidkom Mühendislik

Hainbuch SEW-Eurodrive’a Hassas İş Parçası Bağlaması Sağlıyor

Hainbuch SEW-Eurodrive’a Hassas İş Parçası Bağlaması Sağlıyor

SEW-Eurodrive, eğlence parkı rollercoaster’larından vinçlere, madencilik ekipmanlarına, konveyörlere, otomotiv montaj hatlarına ve diğer birçok uygulamaya kadar her şeyin hareket etmesini sağlayan redüktörlü motorları, elektronikleri ve yazılımı üretmektedir. Merkezi Bruchsal, Almanya’da bulunan şirket, dünya çapında 50 ülkede 16 üretim tesisi ve 79 Tahrik Teknolojisi Merkezinden oluşan bir ağa sahiptir. ABD’deki dört tesisten biri olan Güney Carolina Lyman’daki tesiste 300 çalışan görev yapıyor ve otomatik üretim süreçlerinde 100’den fazla robot kullanılıyor.

Lyman tesisinde üretilen başlıca ürünlerden biri, optimum oran ve tork ile maksimum verimlilik ve düşük bakım gereksinimleri sunmak üzere tasarlanan K serisi helisel konik dişli motor serisidir.

Ana/Alt İş Mili TOPlus mini aynalar gösteriliyor (sol taraf pinyon mili, sağ taraf pinyon kafası).
SEW-Eurodrive takım odası sorumlusu Larry Neely, “K box serimiz son derece popüler olduğundan ve birçok farklı endüstride kullanıldığından, son birkaç yıldır ürettiğimiz her şey müşteri siparişleri içindi. Elimizde hiç stok tutmuyoruz. Aslında, talep o kadar yüksek ki, yakın vadede üretimimizi iki katına çıkarmayı düşünüyoruz ve şu anda yılda 600.000’den fazla dişli takımı ve muhafazası teslim ediyoruz,” diyor SEW-Eurodrive takım odası şefi Larry Neely.

Kalite kontrol, üretim süreci için kritik önem taşıyor ve toleranslar mikron cinsinden ölçülüyor. Maksimum verimlilik ve doğruluk sağlamak için robotlar kullanılıyor.

“En zorlu uygulamalar arasında yüksek oranlı pinyon dişlisinin tornalanması yer alıyor. 8620 çelikten işlenen proses, biri yatak muylularını döndürdüğümüz çubuk stoğunu tutmak için, diğeri de kafayı bitirmek için olmak üzere iki ayrı ayna içeriyor. Parçalar iki Okuma çift milli tornalama merkezinde çalıştırılıyor. Rulman muylularını ve kafayı iki farklı aynada tornaladığımız için, toleranslarımız göz önüne alındığında işleme süreci titiz ve karmaşık” diyor Neely. “Hainbuch hassas iş parçası bağlama sistemini ilk değerlendirdiğimizde, tüm üretim stratejimizi gözden geçirdik ve hem zaman hem de para açısından büyük avantajlar elde ettik.”

Başlangıçta parçalar, merkezler arasında tutulan 2 inç çaplı boşluklardan üretiliyordu. Bu da her bir parçanın kesilmesini ve yüzeyinin alınmasını gerektiriyordu. Parçalar, yüzey sürücüleri kullanılarak pinyon yüzleri tarafından tutulduğundan, salgıda tutarsızlıklara sahip olurlardı ve ısıl işlemden sonra işlenmeleri gerekirdi, ardından salgıyı düzeltmek için bir pres kullanılırdı.

Robotlu otomatik hücre bitmiş pinyonları boşaltıyor.
“Daha sonra, hızlı değiştirilebilen bir pens sistemini tercih ettik. Sıkıştırma kuvveti yeterli olmadığından, tornalama sırasında sertliği sağlamak için bir Karbonit kaplama kullanmak zorunda kaldık. Yabancı madde ilavesi de toleranslarımızı olumsuz etkiledi. Çubuk besleme sırasında çubuklara pah kırmak zorunda kaldık ve bu da elbette maliyetimizi artırdı,” diye açıklıyor Neely.

Hainbuch America Corp. güneydoğu bölge satış müdürü Edward Reames, “SEW-Eurodrive’da kullanılan kurulumu ilk gördüğümüzde, yardımcı olabileceğimizi biliyorduk. Hainbuch TOPlus ayna ve bağlama kafalarını önerdik. Üstün sıkıştırma özelliği, Karbonit ihtiyacını ortadan kaldırdı ve benzersiz altıgen tasarım, maksimum tekrarlanabilirlik ile hızlı değiştirme kabiliyeti sağlıyor. Geometri kirlenmeye karşı üstün direnç sağlıyor ve titreşimi emiyor. Larry bir deneme çalışması yapmayı kabul etti ve kısa süre içinde geleneksel iş parçası bağlamanın çok ötesine geçen faydaları keşfettik.”

“Hainbuch TOPlus sistemi sayesinde,” diyor Neely, “tek tek işlenmemiş parçalara olan ihtiyacı ortadan kaldırabildik ve bunları çubuk stoğu ile değiştirebildik. Bu sayede kesme, yüzey düzeltme ve pah kırma işlemlerinin yanı sıra Karbonit ihtiyacı da ortadan kalktı. Ayrıca salgıyı da ortadan kaldırdık ve toleransı 20 mikrondan 10 mikrona değiştirebildik. Daha önce kullandığımız Karbonit, penslerimizde aşırı aşınmaya neden oluyordu ve sık sık değiştirilmesi gerekiyordu, artık böyle bir deneyimimiz yok. Ayrıca hızı ve ilerlemeyi artırabildik ve takım ömrünü uzattık.

Bitmiş pinyon dişlisi.
“Yatak muylularını çubuk stoğu tarafında döndürdüğümüz için, parçanın işaretlenmesini önlemek amacıyla ana iş mili/çubuk besleme tarafında tırtıklı pensler ve bitmiş yüzey için alt iş mili tarafında düz pensler kullanıyoruz. Tüm pensler Hainbuch’un standart ürün serisindendir, bu nedenle özel takım maliyetine katlanmak zorunda kalmıyoruz. Sonuç olarak, Hainbuch sisteminin dahil edilmesi ve elde ettiğimiz birçok avantaj, yapabildiğim en dramatik iyileştirmelerden biri ve en acısız ve en az yıkıcı olanı.”

“Larry ‘uzun vadeli’ düşünerek sadece iş parçası bağlamayı değil tüm üretim sürecini etkileyecek değişiklikleri gözünde canlandırabildi. SEW-Eurodrive’daki makinelerden ikisi şu anda Hainbuch TOPlus sistemiyle donatılmış durumda ve bir diğeri de sipariş aşamasında” diye ekliyor Reames.

Parça tornalamada gerçekleştirilen iyileştirmeler sayesinde Neely ve ekibi, yüksek hassasiyetli dişliler üretmek için Hainbuch iş parçası bağlama ekipmanını kullanmayı ve pahalı fikstürleri ortadan kaldırmayı düşünüyor.

“Bir dizi yüksek performanslı redüktörlü motor üretiyoruz. Dişliler ne kadar hassas olursa, motor da enerji açısından o kadar verimli çalışabilir. Bu da maliyet tasarrufu açısından kritik önem taşıyor,” diyor Neely. “Hainbuch sistemini sürece dahil etmeyi planlıyoruz çünkü Hainbuch ürünleri kendi titiz standartlarımızı karşılayan bir kaliteye sahip ve kalite her zaman daha değerlidir. Rakamlar bunu kanıtlıyor.”

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 5 Eylül 2023
  • 0 Comment

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir