Diş Protezi Cnc Makineleri için Zero Point Özel Çözümleri | Hidkom Mühendislik

Diş Protezi Cnc Makineleri için Zero Point Özel Çözümleri

Diş Protezi Cnc Makineleri için Zero Point Özel Çözümleri

Merkezi Avusturya’da bulunan Amann Girrbach, yalnızca abutment, kron, kaplama ve köprü gibi diş protezleri değil, aynı zamanda takma dişler de üretmek için yenilikçi ekipmanlar üretiyor.

Şirket, en son üretim sistemi olan Ceramill Matik’te Roemheld grup şirketi Stark Spannsysteme’nin zero point (sıfır noktalı) sıkma sistemini kullandı. Bu sistem, protezleri karakterize eden karmaşık profillerin 5 eksenli frezelenmesi için hammadde konumlandırılırken gelişmiş tekrarlanabilirlik sağlıyor.

Amann Girrbach operasyonel mükemmellik kıdemli müdürü Marcel Humml (sağda) yeni Ceramill Matik diş protezleri üretim makinesiyle birlikte. Stark Spannsysteme'den Michael Netzer solda resimde

Amann Girrbach operasyonel mükemmellik kıdemli müdürü Marcel Humml (sağda) yeni Ceramill Matik diş protezleri üretim makinesiyle birlikte. Stark Spannsysteme’den Michael Netzer solda resimde

Gece boyunca ve hafta sonları uzun süreli gözetimsiz üretim için tasarlanan yeni makine, 100.000 rpm’ye kadar frezeleme, temizleme ve otomatik depolama olmak üzere üç işlemi bir arada sunan akıllı bir çözümdür.

Ar-Ge’den sorumlu operasyonel mükemmellik üst düzey yöneticisi Marcel Humml şunları söylüyor: “Ceramill Matik, 36 iş parçası değiştiricili 5 eksenli bir işleme merkezine sahipken, piyasadaki diğer ürünler maksimum 12 iş parçası pozisyonuna sahip ve çok daha pahalı.”

Ceramill Matik için Amann Girrbach'a tedarik edilen modifiye Stark.basics.S Pneumatic sıfır noktalı bağlama sistemi

Ceramill Matik için Amann Girrbach’a tedarik edilen modifiye Stark.basics.S Pneumatic sıfır noktalı bağlama sistemi

Şirketin amacının diş laboratuvarına daha fazla verimlilik getirmek olduğunu söylüyor. Bunu gerçekleştirmek için, 27 pozisyonlu bir magazinden radyo frekansı kimliğine sahip takımları otonom ve tutarlı bir şekilde işleyebilen ve ayrıca metaller, polimerler, zirkonyum dioksit ve seramikler gibi çeşitli iş parçası malzemelerini depolayıp işleyebilen bir sisteme ihtiyaç vardı.

Her biri aynı zamanda okunabilir bir RFID çipine sahip olan malzeme boşluklarının işleme öncesinde doğru bir şekilde konumlandırılması ancak zero point (sıfır nokta) sistemi kullanıldığında mümkündür.

Stark Spannsysteme‘nin teknik satış departmanından Michael Netzer, Amann Girrbach için iş parçası boyutu, sıkma kuvveti ve gerekli konumlandırma tekrarlanabilirliği gibi temel parametreleri içeren bir spesifikasyon sayfası hazırlanmasına yardımcı oldu. Analizler, en uygun sıfır noktası bağlama sisteminin bir Stark.basics.S Pneumatic olacağını gösterdi. Bir hafta sonra, Bay Netzer Amann Girrbach’a bir tane teslim etti.

Ceramill Matik'teki bir malzeme tutucu, Stark sıfır noktalı bağlama sistemine doğru bir şekilde yerleştiriliyor. Protez üretiminden önce, tutucuya bir boş malzeme yerleştirilir

Ceramill Matik’teki bir malzeme tutucu, Stark sıfır noktalı bağlama sistemine doğru bir şekilde yerleştiriliyor. Protez üretiminden önce, tutucuya bir boş malzeme yerleştirilir

Yüksek kaliteli, paslanmaz takım çeliği konstrüksiyonu ve kompakt, modüler, bakım dostu tasarımı sayesinde uygulamaya çok uygundur. Pnömatik serbest bırakmalı yay kuvveti sıkmalı, güvenli iş parçası bağlama sağlar. Konumlandırma, Stark.basic.S’deki entegre bir girinti ve tutucudaki karşılık gelen bir konumlandırıcı aracılığıyla basit ve güvenilirdir.

Bu uygulamada temizlik yüksek bir öncelik olduğundan, kalıntıların etkili bir şekilde giderilmesini sağlayan genişletilmiş bir nozul olan üflemeli sıfır nokta varyantının kullanılmasına karar verilmiştir. Bu nedenle silindirik girinti talaştan arınmış durumda ve sıkıştırma kuvvetinin optimum şekilde uygulanması sayesinde esneme veya kaldırma mümkün olmuyor ve yüksek konumlandırma hassasiyeti garanti ediliyor.

Malzeme magazininde 36 adede kadar iş parçası tutulabilir, bu da uzun süre gözetimsiz işlemeye olanak tanır

Malzeme magazininde 36 adede kadar iş parçası tutulabilir, bu da uzun süre gözetimsiz işlemeye olanak tanır

Bay Humml şunları ekliyor: “Stark sıfır nokta sistemini test ederken, birkaç değişiklik yapmak istediğimiz sonucuna vardık. Görünür vida istemedik ve su ve kirin daha verimli bir şekilde akıp gidebilmesi için kenarların açıkta olmasını tercih ettik.

“Kompakt tutucu boyutumuz nedeniyle, yerden tasarruf etmek için daha küçük bir destek yüzeyi de talep ettik. Tüm bu değişiklikler Stark tarafından bize sağladıkları özelleştirilmiş çözümde usulüne uygun olarak yapıldı. Ceramill Matik’in geliştirme aşamasında Stark ile işbirliği rakipsizdi – ilişki gerçekten daha iyi olamazdı.”

Ceramill Matik'te üretilen tipik diş protezleri

Ceramill Matik’te üretilen tipik diş protezleri

Michael Netzer sözlerini şöyle tamamlıyor: “Zero point ürünümüz bir fabrika zemininde metal işleme için tasarlanmıştı ve başlangıçta ince, hassas parçalar üreten küçük bir üretim merkezi için tasarlanmamıştı.

“Ancak dental sektörde otomasyonu desteklemek için gerekli uyarlamaları yapmaktan mutluluk duyduk.”

Diş protezi cnc makineleri için gerekli olan özel çözüm veya standart zero point iş parçası bağlama sistemleri için Roemheld Türkiye Distribütörü Hidkom Mühendislik firmasının alanında yetkin mühendislerinden teknik bilgi ve desteği alabilirsiniz.

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 7 Ağustos 2023
  • 0 Comment

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir