Hainbuch Robilo: Otomasyon İçin İş Parçası Yükleme Robotu | Hidkom Mühendislik

Hainbuch Robilo: Otomasyon İçin İş Parçası Yükleme Robotu

Hainbuch Robilo: Otomasyon İçin İş Parçası Yükleme Robotu

Yüksek hassasiyetli bağlama cihazları üreticisi ve otomatik bağlama cihazı değişimi için çözümler sunan Hainbuch, Robilo adlı küçük ve kullanımı kolay yükleme robotu ile otomasyon alanında bir sonraki adımı atıyor. Robilo ile iş parçaları torna ve freze tezgahlarına otomatik olarak yüklenebilir ve boşaltılabilir.

Dahili bir kamera iş parçası konumunu algılar, böylece iş parçası besleyicinin artık iş parçalarının konumunu önceden ayarlaması gerekmez. Bu, zaman alan kurulum veya programlama ihtiyacını ortadan kaldırır. Özel bir robotik bilgisi gerekmediğinden, sezgisel bir kullanıcı arayüzü aracılığıyla yaklaşık beş dakika içinde bir iş oluşturulabilir. “Bu nedenle kurulum çabası, piyasada bulunan yükleme sistemlerine göre önemli ölçüde daha düşüktür. Bu, küçük partiler halinde farklı bileşenler üreten herkes için büyük bir avantaj,” diye vurguluyor Hainbuch Avusturya Genel Müdürü Richard Gierlinger.

Uzun otonom makine çalışma süreleri

Talaşları iş milinden, bağlama cihazından ve iş parçasından uzaklaştıran entegre üfleme cihazı, risksiz ve istikrarlı bir süreç sağlar. Ancak gerektiğinde kapatılması da mümkündür. Tüm bu özellikler, kurulum sürelerini en aza indirerek daha uzun otonom makine çalışma sürelerinin yanı sıra sorunsuz ve insansız gece ve hafta sonu vardiyaları sağlar.

Güvenlik nedenleriyle, robotik sistemler tüm sistemin etrafında koruyucu bir çite sahiptir. Bu, Robilo ile yalnızca kısmen gereklidir. Hainbuch, ek maliyet olmadan bir veya iki tarafa ışık perdeli bir güvenlik cihazı kurabilir. Bu ışık bariyerleri kesilir kesilmez sistem derhal durur. Bu, erişilebilirliği artırır çünkü bir kapıyı açmaya ve kapatma düğmesine basmaya gerek yoktur.

Çok çeşitli makine tipleri için uygundur

Evrensel makine arayüzü (fieldbus veya I/O kutusu) sayesinde robot, mevcut makineler de dahil olmak üzere farklı makine tipleriyle uyumludur. Makinenin bir robot arayüzü yoksa, bu Hainbuch tarafından sonradan donatılabilir. Bu, makine üreticisinden bir otomasyon arayüzü satın alma ihtiyacını ortadan kaldırır. Eğer bir makinede otomatik kapı açma özelliği yoksa, bu özellik de sonradan eklenebilir.

Tutucu üzerindeki opsiyonel elektrikli tork tornavidaları, MANOK mengene veya orta kelepçe gibi manuel sıkıştırma cihazlarının çalıştırılmasını sağlar. Gierlinger, “Bu şekilde, makine tablasındaki karmaşık pnömatik veya hidrolik hatlar bir işleme merkezinde saklanabilir” diye açıklıyor. “Ayrıca, standart arayüzler aracılığıyla temizleme, çapak alma veya markalama gibi proses modüllerini bağlamak çok kolaydır.” İstenirse, yüzde 100 parça kontrolü yapmak ve sonuçları belgelemek için bir IQ ölçüm istasyonu da bağlanabilir.

İş parçası tanıma için entegre kamera

İş parçaları, esnek bir şekilde ayarlanabilen tutucudaki 3D kamera sistemi tarafından kolayca algılanır. Bu, sistemin mekanik durdurucular, ızgara plakaları veya iş parçası beslemesi için aktüatörler olmadan kullanılabileceği anlamına gelir. “İş parçası konumunun tam olarak önceden belirlenmiş olması gerekmez. İş parçalarını gözle hazırlamak yeterli” diye açıklıyor Gierlinger. Kamera ve lazer ölçüm kombinasyonu sayesinde standart olarak çeşitli yükleme seçenekleri gerçekleştirilebilir. Örneğin, iş parçaları bir iş arabasına, bir iş parçası depolama ünitesine veya paletlere yerleştirilebilir. Lazer ölçümü, bileşenin doğru boyutlara sahip olup olmadığını kontrol eder.

İsteğe bağlı iş parçası depolama

İş parçası tedariki için depolama eksikliği varsa, Hainbuch bunun için kompakt bir iş parçası deposu ile bir çözüme sahiptir. Bir Euro paletin kapladığı alanda, onlarca uzatılabilir rafta iş parçaları için toplam on iki metrekarelik depolama alanı mevcuttur. İş parçası depolama ünitesi forklift ile kolayca hareket ettirilebilir. Bu, iş parçalarının makinede hazırlanmasına gerek olmadığı ve kamera sayesinde ek kakma, tabaka veya magazinlere gerek olmadığı anlamına gelir.

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 29 Kasım 2022
  • 0 Comment

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir