Hainbuch TOPlus Mini: Güçlü ama Hassas | Hidkom Mühendislik

Hainbuch TOPlus Mini: Güçlü ama Hassas

Hainbuch TOPlus Mini: Güçlü ama Hassas

Doğru sıkma cihazları ile iyi şekillendirilmiş parçalar:

Anton Paar ShapeTec, havacılık, raylı araçlar ve demiryolu sistemleri ile tıbbi teknoloji uygulamaları için düşük toleranslı karmaşık parçalar üretmektedir. Makine parkının yaklaşık 20 CNC makinesi ile modernize edilmesi, bağlama sisteminin yeniden tasarlanmasını mümkün kıldı. Hainbuch’un modüler, kompakt TOPlus mini elektrikli mandrenine geçiş, daha da küçük bir girişim konturu ve yıkama sistemi bağlantısı ile özelleştirilmiş bir varyantta, döngü sürelerinde önemli bir azalma sağlar.

Bazı taşeron şirketler tek bir sektörde uzmanlaşır veya faaliyetlerini, parçaların işlenmesi gibi tüm üretim sürecindeki belirli adımlarla sınırlandırır. Buna karşılık, Graz yakınlarındaki Wundschuh’ta bulunan Paar ShapeTec GmbH, havacılık ve uzay endüstrisi için OEM montajlarının yanı sıra raylı araçlar ve demiryolu sistemleri için bileşenler üretiyor. Ayrıca 2006 yılında kurulan şirket, tanınmış tıbbi teknoloji şirketlerinin güvenilir bir tedarikçisidir. Anton Paar ShapeTec CNC üretim müdürü Josef Hofstätter, “Elbette, yüksek hassasiyetli laboratuvar cihazları ve proses ölçüm sistemlerinin tanınmış üreticisi Anton Paar GmbH’ye de hizmet veriyoruz” diyor. “Ancak, yüksek kapasite kullanımımızın sadece küçük bir kısmını kardeş şirketimize borçluyuz; işimizin %90’ını dış müşterilerle yapıyoruz.”

Anton Paar ShapeTec, parçaları sıkıştırmak için Hainbuch'un modüler TOPlus mini Axfix elektrikli mandrenini, standart versiyondan 20 mm daha kısa olan ve yıkama sistemine bir bağlantı aracılığıyla iş milinden parça yıkamaya olanak tanıyan özelleştirilmiş bir versiyonda kullanıyor.

Anton Paar ShapeTec, parçaları sıkıştırmak için Hainbuch’un modüler TOPlus mini Axfix elektrikli mandrenini, standart versiyondan 20 mm daha kısa olan ve yıkama sistemine bir bağlantı aracılığıyla iş milinden parça yıkamaya olanak tanıyan özelleştirilmiş bir versiyonda kullanıyor.

Planlamadan işlemeye
Süreç zinciri, teknik tavsiye ve destekten seri parça veya montajlara kadar uzanmaktadır. Bunların arasında fizibilite çalışmaları, inşaat ve tasarım optimizasyonu ile prototip üretimi ve imalat optimizasyonu yer almaktadır. Anton Paar ShapeTec, çözümler geliştirirken planlama sürecinde bireysel müşteri gereksinimlerini zaten dikkate almaktadır. Bu sayede ilk fikirden nihai ürüne kadar her iki taraf için de en iyi sonucu yaratmak mümkün oluyor.

Anton Paar ShapeTec’in hizmet portföyü, münferit parçalardan komple mekatronik montajlara kadar uzanmaktadır. Üretim alanında, sac metal ve bağlantı teknolojisi, PCB montajı ve elektronik cihazların montajı ile yüzey teknolojisini içerir. 200 çalışanı olan şirket, 35 milyon Euro’luk yıllık cirosunun yaklaşık üçte birini, 2011 yılında eklenen düşük toleranslı karmaşık parçaların talaşlı imalat üretiminden elde ediyor.

Altıgen bağlama kafası ile TOPlus mini modüler bağlama sistemi, benzersiz yüksek sertlik ve paralel bağlama sunar ve mükemmel eşmerkezlilik ile çok yüksek bağlama kuvvetlerine getirir.

Altıgen bağlama kafası ile TOPlus mini modüler bağlama sistemi, benzersiz yüksek sertlik ve paralel bağlama sunar ve mükemmel eşmerkezlilik ile çok yüksek bağlama kuvvetlerine getirir.

Zorlu müşteriler için bireysel çözümler
Son derece modern makineler yaklaşık 20 CNC makinesinden oluşmaktadır. Bazı 3 ve 5 eksenli işleme merkezlerine ek olarak, üretimde bazı tornalama-frezeleme merkezleri de bulunmaktadır. Parça yelpazesi çok geniştir. Üretim genellikle oldukça yönetilebilir, bir ila üç basamaklı parti boyutlarında gerçekleşir. Helmut Ehmann, “Form ve pozisyon toleransının belirleyici bir rol oynadığı ve diğer imalat şirketleri için genellikle çok zor olan parçaları tek bir kurulumda işliyoruz” diyor. Ana üretim mühendisi, Anton Paar ShapeTec’te CNC programlama ve tornalamadan sorumludur. “Uzmanlık alanlarımız arasında, her şeyden önce, hassas malzemelerde düşük et kalınlıklarına sahip karmaşık geometrilerin proses açısından güvenilir tornalanması ve frezelenmesi yer alıyor.”

Kullanım amacına uygun olarak, bunlar ağırlıklı olarak demir dışı metallerdir. İşlenen malzemenin %20’si titanyum, geri kalanı ise ağırlıklı olarak çeşitli kalitelerde paslanmaz çeliktir. Birçok uçak parçası genellikle tam hacimli parçalar olarak yeniden tasarlanmış eski sac metal parçalardır. İşleme operasyonları arasında 5 eksenli eş zamanlı frezeleme ve yatay ve dikey frezelemenin yanı sıra uzun ve sert tornalama da yer alıyor. Kombine tornalama ve frezeleme özellikle sık kullanılır. Şirket içinde gerçekleştirilen işleme süreçleri hassas taşlama, honlama ve lepleme ile desteklenmektedir.

Sıkma parçaları güvenli sıkma cihazlarına ihtiyaç duyar
Geçmişte Anton Paar ShapeTec’teki tornalama makineleri çoğunlukla üç çeneli aynalarla donatılmıştı. Sadece bir tanesinde pens mandreni vardı. Eski makinelerin yerine bazı yeni torna-freze merkezlerinin alınması, bağlama konseptini tamamen yeniden düşünme fırsatı getirdi.

Genellikle karmaşık bir şekilde ve yüksek hassasiyetle işlenmesi zor olan malzemeden yapılmış ince duvarlı, telkari parçaları işlemek için güvenli bir sıkma gereklidir. Güvenilir şekilde iyi eşmerkezlilik özelliklerine ek olarak, güvenli bir tutuş ve aynı zamanda düşük bir girişim konturu ile yeterince büyük bir boşluk özellikle önemlidir. Helmut Ehmann, “Çubuk stoğunu ve kesici uçları hızlı bir şekilde arka arkaya işlediğimiz için modüler bir sistem arıyorduk,” diye açıklıyor. “Ana iş milini çok sık değiştirmemize gerek kalmayacak şekilde tasarlanmalıdır.”

Aynı anda hem sert hem nazik
Kısa listeye kalan sistemler arasında, Hainbuch’un TOPlus mini modüler güç aynası hızla favori olarak ortaya çıktı. Çok küçük bir sistem çok küçük bir girişim konturuna sahiptir. Altıgen sıkıştırma kafası sayesinde, yine de benzersiz bir yüksek sertlik ve paralel sıkıştırma sunar. TOPlus mini böylece mükemmel eşmerkezlilik ile tüm sıkma aralığı boyunca çok yüksek sıkma kuvvetleri elde eder. Hainbuch teknik danışmanı ve satış sorumlusu Jürgen Schmidhuber, “Bir hi-fi amplifikatörün yüksek gücü mutlaka daha fazla ses üretmek zorunda değildir, ancak müziğin ince nüanslarını daha iyi ortaya çıkarabilir” diyor. “Aynı şekilde, daha yüksek bir tutma kuvveti de hassas parçalarda bir avantajdır çünkü daha iyi dozajlanabilir.”

Axfix varyantı Anton Paar ShapeTec’te kullanılmaktadır. Sadece radyal bağlama ve iş parçası beslemesi olmadan, karşı taraftan çekmeden karşı iş milinden kavrama için idealdir. Modüler bağlama sisteminin bağlama kafası çok kolay ve hızlı bir şekilde değiştirilebilir. Esnek, çıkarılabilir durdurma sistemi ile birlikte bu, çubuk ve kesici uç malzemesi arasında hızlı geçiş sağlar ve ana iş milinin sık sık yeniden takımlanmasını önler.

Müşterinin talebi üzerine daha fazla optimizasyon
Başlangıçta makine parkının hangi yönde gelişeceği %100 belli olmadığı için Anton Paar ShapeTec, centroteX hızlı değiştirme sistemini de tedarik etti. Bayonet kilit ve entegre centroteX sıfır noktası sistemi, tüm bağlama cihazlarının farklı makineler arasında hızla değiştirilmesine olanak tanır. Bir sıkıştırma cihazı rulo konteyneri, sıkıştırma cihazlarının temiz, düzenli ve mobil bir şekilde depolanmasını sağlar ve Monteq montaj yardımı, sıkıştırma cihazlarının yük vinci tarafından alınmasını sağlar. Ancak, makine parkına yapılan son eklemeler nedeniyle makine değiştirme ihtiyacı daha da azalmış, böylece sistem artık çok sık kullanılmamaktadır.

Sıkma kafalı TOPlus mandren ilk tercih olmasına rağmen Anton Paar ShapeTec’te standart haliyle kullanılmamaktadır. Jürgen Schmidhuber, “Hainbuch, özelleştirilmiş varyantlar tasarlama konusundaki istekliliğiyle tanınıyor” diyor. “Aslında, ürünlerimizin yaklaşık üçte birini standarttan sapmalarla teslim ediyoruz.”

İşleme uzmanları bundan yararlanarak gereksinimleri için daha da optimize edilmiş bir bağlama sistemi elde etti. Burada kullanılan ayna, standart versiyondan 20 mm daha kısadır. Bu sayede kullanılabilir makine alanı genişletilmiş ve erişilebilirlik daha da artırılmıştır. Buna ek olarak, aynanın artık iş mili boyunca parça yıkama için yıkama sistemine bir bağlantısı vardır. Josef Hofstätter, “Özelleştirilmiş TOPlus aynaları tornalama/frezeleme merkezlerimizde standart hale getirdik” diyor ve sözlerini şöyle tamamlıyor: “Böylece son derece karmaşık parçaların yüksek kalite ve ekonomik verimlilikle işlenmesi üretiminde bir adım önde olmak için ideal koşulları yarattık.”

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 28 Kasım 2022
  • 0 Comment

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir