Dişli Üretiminde Hainbuch Pensli Sıkma Sistemleri | Hidkom Mühendislik

Dişli Üretiminde Hainbuch Pensli Sıkma Sistemleri

Dişli Üretiminde Hainbuch Pensli Sıkma Sistemleri

Dişli İmalatında Heyecan Verici Çözüm

Wittmann GmbH – Dişli Fabrikası, dişli üretimi konusunda kendisini ispat etmiş bir firmadır.Modül 1’den modül 36’ya kadar dişli boyutları, bir metreye kadar çapa sahip dişliler için üretim kabiliyeti bulunmaktadır.Bu bahsetmiş olduğumuz üretim için diş profil taşlama makinelerinde otomatik bağlamaya uygun esnek bağlama cihazlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Hainbuch mandreli ve Liebherr makinesi birbiriyle mükemmel bir uyum içindedir

Hainbuch pensli aynası Mando ve Liebherr makinesi birbiriyle mükemmel bir uyum içindedir

Hainbuch’un Mando T211 aynaları burada mükemmel eş merkezlilik ve kısa sıkma mesafeleri ile tam puan alır.

Hainbuch satış temsilcisi Renée Reuter, Wittmann’ı birkaç kez ziyaret ettikten sonra, 2012’de Hainbuch sisteminin verimliliğini ilk kez sergileme fırsatı buldu. Wittmann’da imza yetkilisi Oliver Mager bundan oldukça memnun. O sırada görev, bir Burri BZ 362 üreten taşlama makinesinde mevcut bir bileşen için geliştirilmiş bir bağlama sistemi bulmaktı. Ve bu görevden sorumlu Wittmann çalışanı, Hainbuch’u daha önceden tanıdığı için, Torok 100 boyutunda manuel ayna uyarlaması ile bir test başlatıldı. Sonuç: Testler sürekli olarak pozitifti ve parçalar hala Hainbuch’un elle çalıştırılan sıkma konseptinde çalışıyor.

Renee Reuter ve Oliver Mager

Renee Reuter ve Oliver Mager

Mager, “Bunlar, uygun şekilde sıkılmadıkları takdirde titreşecek olan nispeten ince, disk şeklindeki parçalardır. Bunun önüne geçebilmek için sıkma sisteminde düzgün çalışmayı sağlayan ve parçaları stabilize eden özel bir sıkma ve temas geometrisine ihtiyacımız vardı. Ayrıca, her seferinde tüm bağlamayı makineden çıkarmak zorunda kalmadan parçaları hızlı ve tekrarlanabilir bir şekilde sıkmak istedik. Çünkü iyi bir taşlama sonucu için sağlam bir sıkma ön koşuldur.”

İki yıl sonra, yeni Liebherr LCS 700 üretim ve profil taşlama makinesi sipariş edildiğinde, Liebherr, bağlama sistemi olarak Hainbuch’un özel aynları Mando T213‘ü önerdi. Mager şunları söyledi: “Bizim işimiz müşteri çizimlerine göre parçalar üretmek ve bir dereceye kadar müşterilerimizin isteklerini önceden tahmin etmektir. Temel olarak, bugün bir müşterinin yarın bize hangi bileşenle geleceğini bilmiyoruz.”

Bu nedenle yeni otomatik bağlama konseptinin odak noktası esneklikti. “Liebherr’in bağlama tavsiyesine ve halihazırda kendi bünyemizde ürettiğimiz çeşitli bileşenlere baktık. Ve uzun vadede makul ve modüler bir bağlama sistemine sahip olabilmemiz için Liebherr’in önerdiği bağlama konseptini kendi fikirlerimize nasıl uyarlayabileceğimizi düşündük . Liebherr’in orijinal önerisini benimsemedik, bunun yerine Hainbuch’tan standart bileşenlerle gittik. Tabii ki, bu iş parçalarının geometrisi nedeniyle mümkünse, o zaman başka hiçbir şey mantıklı değil” diye açıklıyor Mager.

Elde Edilen İki Fayda

Bu, Wittmann’a iki belirleyici avantaj sağladı: teslimat süreleri kısaydı ve maliyetler yönetilebilirdi. Çünkü sadece standart segmentli aynalar değil, aynı zamanda standart segmentli sıkıştırma burçları da kullanılabilir. “Arayüz uyarlamasını kendimiz yaptık ve şimdi uygun boyutta bir Hainbuch Mando bunun üzerine oturuyor. Amacımız belli bir çap ölçü aralığını esnek bir şekilde kapsamaktı. Bu, Liebherr makinesinde gerçekten iyi çalışıyor” diyor Mager. Mager, bu makine için bilinçli olarak Hainbuch konseptini seçti.

Mando T211 mandrelindeki bileşenlerin otomatik olarak değiştirilmesi mükemmel bir şekilde çalışıyor.

Mando T211 aynalarındaki bileşenlerin otomatik olarak değiştirilmesi mükemmel bir şekilde çalışıyor.

Prensipte, delikli parçalar için seçilebilecek üç seçenek vardı: Hainbuch aynaları, manuel ayna veya hidrolik genleşme mandrelleri. Liebherr makinesi, iş parçalarını değiştirmek için otomatik işlemeye sahiptir. Bir otomasyon ile donatılmıştır ve dışarıya bir palet taşıma bandı bağlanmıştır. Bu işlem operatör müdahalesi olmadan gerçekleşecekse, otomatik bir sıkma cihazı gereklidir. Burada manuel sıkma kullanılıyorsa, bileşen merkezler arasında bir ayna üzerinde klasik şekilde sıkılmalıdır. Ya da çenelerle sıkıştırırsınız, ancak daha sonra her bir bileşeni ayrı ayrı çene gerekir. Hainbuch aynaları kullanan otomatik bir sıkıştırma işlemi ile bu gerekli değildir.Hidrolik genleşme mandrellerinin de gerekçeleri ve kullanımları vardır.

Ancak Mager, bu durumda neden buna karşı karar verdiklerini açıklıyor. “Hydrodehn, milimetrenin birkaç yüzde biri aralığında bir sıkma aralığına sahiptir. Hainbuch sistemi, bir milimetrenin birkaç onda biri aralığındadır. Bu aynı zamanda otomasyon için de bir avantajdır. Bileşen, pens kolayca takılabilir ve değiştirilebilir. Özellikle ayna içine döndürülen ve ayna üzerine itilen büyük ve ağır parçalarda, sıkılmamış durumdayken sıkıştırma manşonu ile bileşen arasında birkaç ondalık boşluk olması bir avantajdır. Hidrolik genleşme mandrelleri söz konusu olduğunda, yerleştirme aşamaları ile çalışmak zorundasınız ve ön merkezleme tam olarak oturmazsa iş parçasının hasar görme riski vardır.

Ek olarak, birçok durumda, bir pens ile birkaç farklı parça sıkılabilir, iç çap boyutlarında birkaç ondalık fark vardır. Biri 95 mm ve diğeri 95,1 mm delikli iki bileşenim varsa, belirli koşullar altında bunu yine de Hainbuch 95 sıkıştırma pensiyle sıkılabilir. Ve eğer 95 ve 96 çapa sahipsen, Hainbuch sistemiyle tüm aynayı değil sadece pensi değiştirmen gerekiyor. Burada fiyat avantajı devreye giriyor. Ancak sonuçta Hainbuch sistemini seçmemizde sıkma mesafesi bizim için belirleyici oldu.”

Dişlilerin nihai kalitesi, diş yan taşlama makinelerinde üretilir. 362 mm boyutuna kadar olan dişliler Burri ile ve 700 mm boyutuna kadar Liebherr ile taşlanabilir. Diş yan taşlama söz konusu olduğunda, bir dişlinin kalitesi, diğer şeylerin yanı sıra, iş parçalarının gerekli eş merkezliliği ve hatve doğruluğu ile tanımlanır. Ve bunlar, bir milimetrenin yüzde birinden önemli ölçüde daha iyi olmalı.

Bir bakışta

Hainbuch tarafından Mando T211 Ayna

  • Sertleştirilmiş çelik 60 HRC’den yapılmış vulkanize parçalı sıkma pensi
  • Gergi cıvatası (gerginlik boşken parçalı sıkma pensi fırlamasını önlemek için emniyet tertibatlı)
  • Kendi kendine dönüş için standart durdurma
  • Gerginliğin zorla serbest bırakılması için entegre ejektör pimleri
  • Tüm standart ayna boyutlarına uygun mil flanşı
  • Sıkma pensinin bükülmeye karşı koruması

Yüksek hassasiyet

Hainbuch sıkma aynası bunu da beraberinde getirmelidir. Mager şöyle açıklıyor: “Hainbuch bize burada karşılık gelen bir tekrarlanabilirliği garanti ettiğinden ve sıkma cihazları doğruluk açısından birkaç  mikron (µm) aralığında olduğundan, sipariş verdik ve çok memnunuz.”

Palet konveyöründe iş parçaları bulunan otomatik Liebherr LCS 700 makinesi.

Magazinde iş parçaları bulunan otomatik Liebherr LCS 700 makinesi.

Yeni bir Liebherr ve mevcut bir Burri ile bir dizi projesi şu anda planlanıyor. Bu aynı zamanda otomatik iş parçası bağlama ile diş yanaklarının taşlanmasını da içerir. Ancak bunlar nispeten küçük et kalınlığına sahip çok küçük parçalardır. Mager bunu kayda geçiriyor: “Gerekli olarak büyük taşlama taşları kullanılıyor ve bunların sıkıca sıkıştırılması gerekiyor. Ayrıca, bağlama cihazı hala işleme konumuna çok yakın.” Engelleyici kontur nedeniyle yapı bu nedenle ince olmalı ve belirli bir makine konumunda gerçekleşmelidir. Mager için önemli olan genel konsepttir: “Burada da, her bileşen için özel bağlama cihazlarına ihtiyaç duymamak için bağlama konseptimizi mevcut modüler sisteme entegre etmeye çalışıyoruz. Ancak modüller farklı makineler arasında bile değiştirilebilir. Bu modüler sistemi Hainbuch’ta bulduk.” Mager’e göre, Hainbuch, Liebherr ve Wittmann arasındaki işbirliği önceki projede harika çalıştı. Şimdi yine böyle olacak ve harika bir sonuca yol açacaktır.

Kaynak: https://www.fertigung.de/branchen/maschinenbau/spannende-loesung-116.html

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 1 Şubat 2022
  • 0 Comment

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir