Cnc Operatörleri İçin 5 Önemli Güvenlik Konusu | Hidkom Mühendislik

Cnc Operatörleri İçin 5 Önemli Güvenlik Konusu

Cnc Operatörleri İçin 5 Önemli Güvenlik Konusu

Cnc işleme alanında çalışanlar ve hizmet üreticileri için güvenlik en başta dikkat edilmesi gereken konulardan birisidir. Herhangi bir istenmeyen durum söz konusu olduğunda yaralanma, parça arızası ve iş durması gibi problemle baş göstermeden dikkat edilmesi gereken 5 noktayı sizler için bir araya getirdik…

Hem parçaların sağlıklı bir şekilde işlenebilmesi hemde çalışan sağlığı için güvenlik, herhangi bir cnc işleme tesisinin üretkenliğini doğrudan etkilemektedir. En yüksek seviyede verimlilik için, parça işlenmesi için gerekli olan G kodlarının üç şekilde çalıştırılması ile elde edilir. Yapılan program ilk olarak cnc operatörünün güvenli bir ortamda çalışabilmesini sağlamalıdır, ikinci olarak yazılan program cnc takım tezgahını, iş parçası tutma aparatlarını ve kesici takımların gerilmemesini ve hasar görmemesini sağlamalıdır. Son olarakta kabul edilebilir iş parçalarının tezgahta işlenmesi sağlanmalıdır. Eğer bu durumlar gerçekleşmez ise yaralanmış cnc operatörleri veya hasarlı parça yada cnc tezgahlar, üretkenliğinize sekte vuracak ölü duruş sürelerine neden olacaktır. Ve yine hurdaya ayrılan parça ve zarar gören makinenin tamiri, yaralanan operatörün iş kaybı gibi durumlar sizi çok daha yüksek maliyetli iş yapmaya sevk edecek…

Bir parça işlemek için oluşturulan G kodlarının güvenlikle alakalı izlemesi gereken bir çok eylem olduğu gibi yapmaması gereken durumlarda bulunmaktadır. Bu amaçla cnc tezgahlarında kaliteli iş parçası işlemek ve aynı zamanda cnc operatörlerinin sağlıklarını güvende tutmak için beş öneriyi dikkate alınız…

1. Aşırı agresif kesme koşullarından ve yetersiz parça tutma ve destekten kaçının

Başlıkta belirttiğimiz bu durum doğrudan G kodu programıyla ilgili olmasa da, programı oluşturmak için kullanılan sürecin bir işlevidir. Parça işleme operasyonlarının dinamiklerinden kaynaklanan işleme basınçları, makinenin veya parça tutma cihazının programlanmış parça işleme operasyonlarını idare etme kabiliyetini aşmamalıdır. Günümüzde en sık kullanılan işleme tezgahlarından olan 5 eksenli cnc işlemelerde yüksek kesme kuvvetleri elde etmek istiyorsanız, HWR markasının üretmiş olduğu SolidGrip isimli 5 eksen mengene ürünlerini incelemenizi tavsiye ederiz. Diğer 5 eksen mengene üreticilerine göre bariz üstünlüğü bulunan bu mengenelerin ekstra özellikleri işletmenizin verimliliğini arttıracak düzeydedir.

2. İşlenecek milin spindleden dışarı çıkmasına izin vermeyin

Bu konu da aynı zamanda G kodu programlamasından çok uygulama ve süreçle ilgilidir. Birçok şirket, uzun bir milden birden fazla iş parçasını işlemek için çubuk sürücü kullanır. Aslında çubuk besleme, CNC torna tezgahları için yaygın bir uygulamadır. Çubuk sürücüyle, uzun çubuk – muhtemelen 15 fit (5 m) uzunluğunda – tamamen çubuk besleyicinin içine alınır. Bu, bar için yeterli desteği sağlar.

Çubuk besleme için çok fazla uygulaması olmayan firmalar var. Bir çubuk besleme işiyle karşılaştıklarında bunun yerine bir çubuk çekici kullanırlar. Çubuğun “beslenmesi” sırasında çubuğu çekmek için taretteki özel bir alet kullanılır. Bu uygulamalarla, çubuğun asla makinenin arkasındaki iş mili ucunu geçmediğinden emin olun. Eğer öyleyse, küçük bir miktar bile olsa, dışarı çıkan kısım desteklenmeyecektir. İş mili işleme hızlarına ulaştığında, çubuktaki iç basınçlar iş milinde anında doksan derece bükülmesine neden olur. Çubuğun bu bükülmüş kısmı, çubuktan kesilebilir ve mağaza alanına atılabilir. Veya bağlı kalabilir. Ancak her iki durumda da, muhtemelen makinede ciddi hasara ve bölgede bulunan kişilerin yaralanmasına neden olacaktır.

3. Döner eksen bağlama için M kodunu kullanın

Çoğu döner eksen, güçlü işleme operasyonları sırasında kullanılabilen bir klemp içerir. Yerleştirildikten sonra, klemp (genellikle bir M koduyla komut verilir) devreye girmezse, döner eksen bileşenleri (tahrik motoru, sonsuz dişli vb.) işleme işleminin tam basıncını taşıyacaktır. Zamanla bu, ilgili bileşenlerin zamanından önce aşınmasına neden olacaktır. Döner eksenleri olan herhangi bir makine için (örneğin, frezeler veya tornalar), klempi olup olmadığını ve varsa hangi M kodlarının dahil olduğunu öğrenin.

4. Tornalama merkezleri için kesici takımların elini izleyin

Bu konu, serbest işleme malzemeleri (alüminyum veya mum gibi) çalıştıranlar veya sığ kesimler yapanlar (finiş işlemleri gibi) için endişe edilmeyecektir. Güçlü işlemler için (kaba delik işleme, tornalama veya kaplama gibi), işleme işleminin kuvvetinin makinenin yatak ve yol sistemleri tarafından emilmesine neden olan takım elini kullandığınızdan emin olun, aksi takdirde işleme operasyon kuvvetleri makine bileşenlerini birbirinden ayırma eğilimindedir ve bu da sistemlerde oynamalara neden olur. Zamanla, makine cızırtı ve boyutlandırma sorunları geliştirecektir.

5. Güvenli hızlı yaklaşma hareketi sağlayın

Bir CNC operatörü için en tehlikeli zaman, bir kesici takımın parçaya ilk kez yaklaştığı zamandır. Çalışma yüzeyine çok yakın bir konuma makine hızlı hareket edecektir. Çoğu programcı 0,1 inç (yaklaşık 2,5 mm) hızlı yaklaşma mesafesi kullanır – bazıları daha da yakın.

Her şeyden önce, CNC operatörlerinizin hızlı yaklaşma anının kontrolünü nasıl ele alacağını bildiğinden emin olun. Bu genellikle tek blok, besleme tutma, hızlı geçersiz kılma (veya muhtemelen kuru çalıştırma) ve alınacak mesafe ekranının kullanımını içerir. Şu ya da bu şekilde, kurulum personeli ve operatörler, her aletin çalışma yüzeyine ilk yaklaşımı sırasında makinenin gezinmesini sağlayacak bir yola sahip olmalıdır.

Ek olarak, hızlı yaklaşma hareketlerini programlarken tutarlı olun, böylece kurulum personeli ve operatörler her zaman makinenin nasıl yaklaşacağını bilecektir. İşleme merkezleri için önce takımı x ve y eksenlerindeki konumuna hareket ettirmenizi öneririm. Sonra z ekseninde yaklaşın. Bu şekilde, başa çıkmak için tek bir eksen vardır. Ayrıca, başlangıçta kesme aletini çalışma yüzeyinin 1,0 inç (25,0 mm) yukarısına konumlandırın. Ardından çalışma yüzeyine yerleştirin. Tek blok modundayken operatör, aletin çalışma yüzeyinin bir inç üzerinde duracağını bilerek içiniz rahat edebilir.

Bu önerilere rağmen, CNC operatörleri olası sorunları belirlemede dikkatli olmalıdır. Geçmiş deneyimi bir rehber olarak kullanın; Şirketin yıllardır yaşadığı güvenlik sorunlarını düşünün ve kabul edilebilir çözüm yollarının uygulanıp uygulanmadığını değerlendirin. Ve ne zaman bir aksilik olursa, elbette, bunun bir daha asla olmaması için önlem alın.

Son olarakta ufak bir konudan daha bahsedelim ve yazımızı tamamlayalım. Deneyimli cnc operatörleri zaman zaman tezgahın kapısı açık parça işlemektedirler. Kullandıkları iş parçası tutma takımlarına güvendikleri için bu durum gerçekleşmekte fakat kesici takım kırılmalarına karşı da uyanık olmalarında fayda var…

Cnc işleme tezgahlarınızda verimlilik artışı sağlamak istiyorsanız, hassas pensli sıkma sistemlerimizi ve diğer ekipmanlarımız için bizlere ulaşmayı eksik etmeyiniz…

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 28 Ocak 2022
  • 0 Comment

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir