Sensörlü Sıkma Teknolojisi ile Üretimi İzleyerek Kusurlu Boşlukları Tespit Edin | Hidkom Mühendislik

Sensörlü Sıkma Teknolojisi ile Üretimi İzleyerek Kusurlu Boşlukları Tespit Edin

Sensörlü Sıkma Teknolojisi ile Üretimi İzleyerek Kusurlu Boşlukları Tespit Edin

Üretim hatlarında verimlilik ve kalite artışını sağlamanın bir çok yolu vardır. Bu vaka analizinde yenilikçi bir proje için iş birliği yapan Wenzler Maschinenbau ve Roemheld, sensörlerle donatılmış iş parçası sıkma ekipmanları ile dökme alüminyumun yapısal boşluklarının durumunu algılar ve böylece hatalı iş parçaları işlemeden önce reddedilir. Akıllı sıkma teknolojisi kullanılarak döküm kusurları ve kontur varyasyonları kontrol edilir, ekleme hataları tespit edilir, işleme süresince sürekli olarak sıkma pozisyonu  ve iş parçasının pozisyonu ile sıkma kuvvetleri hakkında bilgiler sağlanır.

Sebastian Knaus

Sebastian Knaus

August Wenzler Maschinenbau GmbH , Baden-Württemberg Spaichingen’de 5 eksenli cnc işleme makineleri geliştiriyor ve üretiyor . Özellikle otomotiv endüstrisinden kullanıcılar, haftanın yedi günü 24 saat alüminyum şasi ve süspansiyon bileşenlerini işlemek için bu makineleri kullanıyor. Wenzler’in teknik müdürü Sebastian Knaus, 2019’un başlarında “iş parçası tutma teknolojisinin üretimi daha da istikrarlı ve üretken hale getirmeye nasıl katkıda bulunabileceğini ” merak etti .

Benjamin Nagel

Benjamin Nagel

Sıkma teknolojisi uzmanı ROEMHELD‘in Kilit Müşteri Yöneticisi Benjamin Nagel, Sebastian Knaus’un sorusuna cevap vererek, Wenzler böylelikle “doğru ve kabiliyetli” ortağını buldu. Knaus “Biz ROEMHELD sıkıştırma teknolojisini yıllardır WENZLER’den tanıyoruz. Çok sofistike, güvenilir ve sağlam, ”diye vurgulamakta. Wenzler ve Roemheld, Wenzler’in TechCenter’ın daki bir test sıkma fikstürü üzerinde bir dökme alüminyum arka aks çerçevesi örneğini kullanarak yenilikçi bir sıkma teknolojisi konsepti geliştirmeye Mayıs2019’da başladılar . Pilot aşaması 2020 baharında sona erdi. Bu yıl ilk kez bir Alman otomotiv tedarikçisinin alüminyum yapısal bileşenlerin işlenmesinde seri üretiminde kullanılacak.

Yenilikçi durum tespiti, proses güvenilirliğini artırır

Projenin başlığı “Yenilikçi durum tespiti süreç güvenilirliğini artırır”. Dökme alüminyumdan yapılan yapısal bileşenler genellikle yalnızca makineyle işlendikten sonra incelenir; kusurlu boşluklar reddedilir. Yeni konsept, dökümlerin döküm kusurları ve kontur varyasyonları için önceden, uygun maliyetli ve büyük bir çaba sarf etmeden kontrol edilmesini sağlar. Ayrıca, tüm işleme süreci boyunca kaliteleri sürekli olarak izlenebilir ve sorunsuz bir şekilde belgelenebilir. Bu, giderek daha ince duvarlı ve telkari hale gelen hafif araç bileşenleri için özellikle önemlidir.

Yeni konsept "Yenilikçi durum tespiti proses güvenilirliğini artırır", dökümler işlemeden önce incelenebilir. Ayrıca, tüm üretim süreci boyunca kaliteleri sürekli olarak izlenebilir ve sorunsuz bir şekilde belgelenebilir. Wenzler'in TechCenter'ındaki bir makineye test fikstürünün montajı

Yeni konsept “Yenilikçi durum tespiti proses güvenilirliğini artırır”, dökümler işlemeden önce incelenebilir. Ayrıca, tüm üretim süreci boyunca kaliteleri sürekli olarak izlenebilir ve sorunsuz bir şekilde belgelenebilir. Wenzler’in TechCenter’ındaki bir makineye test fikstürünün montajı.

Endüstri 4.0 sıkma teknolojisi zaten mevcuttur; uygun takım tezgahları eksik.

Konseptte, sıkma teknolojisi, iş parçasının sıkılmasına ek bir görev olarak bileşenin izlenmesini devralır. Bu, ROEMHELD’e yenilikçi sıkma teknolojisini seri üretime yakın bir şekilde kullanma fırsatı sunar. EMO 2019’da halihazırda birkaç unsur sunmuşlardır. ROEMHELD’in yeni sensörlü sıkma teknolojisi ile işleme sonuçlarını iyileştirmek için, verilere ve enerji arayüzlerine sahip makinelere ihtiyaç vardır. Kilit müşteri yöneticisine göre, Wenzler “gerçek bir öncü”.

Fikstürde gerekli verileri toplamak için sensörlerle donatılmış iki modifiye edilmiş hidrolik standart döner kelepçe ve ROEMHELD'den bir basınç sensörü kullanılır. Wenzler'in TechCenter'ındaki bir makineye test fikstürünün montajı.

Fikstürde gerekli verileri toplamak için sensörlerle donatılmış iki modifiye edilmiş hidrolik standart döner kelepçe ve ROEMHELD’den bir basınç sensörü kullanılır. Wenzler’in TechCenter’ındaki bir makineye test fikstürünün montajı.

İlk önce yararlı verileri tanımladı

İlk olarak, proje ortakları durum tespiti için yararlı olan bilgileri tanımladılar.
Sonuç: Seçilen iki sıkma noktasında sıkma ve destek kuvvetlerini izleyerek ve strok ölçümü ile tespit etmek mümkündür.

Değiştirilmiş bir hidrolik standart döner klemp, sıkma noktası 1'deki sıkma ve destek kuvvetlerini doğrudan sorgular.

Değiştirilmiş bir hidrolik standart döner klemp, sıkma noktası 1’deki sıkma ve destek kuvvetlerini doğrudan sorgular.

  • Döküm kusurlarının veya kontur varyasyonlarının bir ham parçanın boyutsal kalitesini tolerans aralığının ötesinde etkileyip etkilemediği,
  • İş parçasının doğru yerleştirilip yerleştirilmediği ve sıkma konumunun doğru olup olmadığı,
  • Uygulanan sıkma kuvvetinin istenen değere ulaşıp ulaşmadığı,
  • İş parçasının temas kuvvetinin belirtilen sınırlar içinde olup olmadığı ve
  • Fikstür üzerindeki sıkma basıncının spesifikasyonlara uygun olup olmadığı

Sensör teknolojisi ve strok ölçümü ile donatılmış standart sıkma teknolojisi

Bu verileri toplamak için fikstürde sensörler ile donatılmış iki modifiye edilmiş hidrolik standart döner klemp, ROEMHELD’den bir basınç sensörü ve iki temas sensörü kullanılır. Sıkma ve destek kuvvetleri, doğrudan sıkma noktası 1’de kaydedilir. Sıkma kolunun konumunu belirlemek için sıkma noktası 2 de entegre strok ölçümlü bir döner klemp kullanılır. Doğrudan temas kuvvetini iki sensör belirler. Döner klempin yakınına yerleştirilmiş ek bir basınç sensörü, sıkma kuvvetini dolaylı olarak ölçer.

Sıkma kolunun konumunu belirlemek için sıkma noktasında 2 ek entegre strok ölçümüne sahip bir döner klemp kullanılır. Ayrıca, temas kuvveti doğrudan bir sensör aracılığıyla belirlenir. Ek bir basınç sensörü (sol altta) dolaylı olarak sıkma kuvvetini ölçer.

Sıkma kolunun konumunu belirlemek için sıkma noktasında 2 ek entegre strok ölçümüne sahip bir döner klemp kullanılır. Ayrıca, temas kuvveti doğrudan bir sensör aracılığıyla belirlenir. Ek bir basınç sensörü (sol altta) dolaylı olarak sıkma kuvvetini ölçer.

Fikstür ve kontrol arasında temassız enerji ve veri aktarımı

Sensörler ve sağlanan veriler için enerji, fikstür ve makine kontrolü arasında endüktif olarak taşınır. Tüm bileşenler kapsüllenmiştir ve bu nedenle girişime daha az duyarlıdır. GERÇEK veriler ekranda görselleştirilir ve HEDEF değerleriyle karşılaştırılır. Eğer veriler tamam ise, işleme süreci başlar. Sapmalar varsa, sistem başlamayı reddeder.

Ekranda "Yükleme / boşaltma iş parçası serbest" sistem durumu gösterilir, tüm elemanlar tanımlı bir konumdadır.

Ekranda “Yükleme / boşaltma iş parçası serbest” sistem durumu gösterilir, tüm elemanlar tanımlı bir konumdadır.

Sebastian Knaus projeden memnun: “Yakın ve verimli bir alışveriş yaptık ve kısa sürede harika bir sonuç elde ettik: Daha fazla verimlilik ve proses güvenilirliği, daha az hurda ve daha iyi bileşen kalitesi – hepsi daha düşük maliyetlerle. Dahası, imalatın şeffaflığı, kontrolü ve dokümantasyonu gelişiyor. ”

Ekran, tüm GERÇEK verilerin HEDEF değerleriyle eşleştiğini gösterir. İşleme başlayabilir.

Ekran, tüm GERÇEK verilerin HEDEF değerleriyle eşleştiğini gösterir. İşleme başlayabilir.

Yenilikçi durum tespiti, proses güvenirliğini arttırır.
August Wenzler Maschinenbau GmbH hakkında:

Baden-Württemberg’deki Spaichingen merkezli August Wenzler Maschinenbau GmbH, 5 eksenli işleme makineleri geliştiriyor ve üretiyor . Müşterilerinin çoğu otomotiv endüstrisinden geliyor ve takım tezgahlarını esas olarak alüminyumdan yapılmış şasi ve süspansiyon bileşenlerini işlemek için kullanıyorlar . Bunlar, örneğin ön ve arka aks çerçeveleri, yan elemanlar ve pil tutucular gibi yapısal bileşenleri içerir. Üçüncü kuşakta Wolfgang Wenzler tarafından yönetilen aile şirketi 1954’te kuruldu ve şu anda 41 kişiyi istihdam ediyor. 2009’dan beri Heller Group’un bir parçasıdır.

ROEMHELD hakkında:

İster uçak, ister otomobil, makine aletleri veya akıllı telefonlar için kılıflar olsun: ROEMHELD teknolojileri ve ürünleri, 60 yıldan uzun süredir son kullanıcılar için çok sayıda endüstriyel emtia ve mal üretmek için kullanılmaktadır.

Şekillendirme teknolojisi ve plastik işlemedeki kalıpların yanı sıra iş parçaları için verimli bağlama teknolojisi çözümleri, sürekli artan portföyümüzün çekirdeğini oluşturur. Bu, montaj ve taşıma teknolojisi, tahrik teknolojisi ve otomasyonu için bileşenler ve sistemler ve rüzgar enerjisi sistemlerinde rotorlar için kilitleme mekanizmaları ile tamamlanmaktadır.

ROEMHELD, sürekli büyüyen 30.000’den fazla katalog ürün yelpazesine ek olarak , özelleştirilmiş çözümler geliştirme ve gerçekleştirme konusunda da uzmanlaşmıştır ve uluslararası alanda pazar ve kalite liderlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Gelenek yoluyla yenilik: ROEMHELD, 1707 yılında , bugün hala ROEMHELD Grubuna ait olan ve Almanya’nın en eski aktif endüstriyel işletmelerinden biri olarak sayılan Friedrichshütte’deki bir dökümhane ile kurulmuştur .

Sahibi tarafından yönetilen şirketler grubu, Laubach , Hilchenbach ve Rankweil / Avusturya üç lokasyonunda yaklaşık 560 işçi çalıştırmaktadır ve servis ve satış organizasyonları tarafından 50’den fazla ülkede temsil edilmektedir. ROEMHELD, makine mühendisliği sektöründen ve otomobil, havacılık ve tarım endüstrilerinden müşterilerle 110 milyon Euro’nun üzerinde yıllık ciro üretir .

 

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 5 Nisan 2021
  • 0 Comment

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir