Canlı Takım Nedir ve Neden Her Cnc Torna Tezgahında Olmalıdır? | Hidkom Mühendislik

Canlı Takım Nedir ve Neden Her Cnc Torna Tezgahında Olmalıdır?

Canlı Takım Nedir ve Neden Her Cnc Torna Tezgahında Olmalıdır?

Bir cnc torna tezgahınız var ve bugüne kadar herhangi bir canlı takım kullanmadıysanız bu yazımız tam size göre. Canlı Takım yada Tahrikli Takım olarakta isimlendiren ve hemen hemen her cnc torna merkezi için teklif edilen bir seçenek olan canlı takımlar tam olarak nedir? Gerçekten ihtiyacınız olup olmadığımızı nasıl anlarız, hangisi bizim için uygundur gibi sorulara yanıt bulacağımız bir makale olacaktır.

Canlı Takım Nedir?

Bir CNC tornalama Merkezinde parça işleme, bir pens aynası veya başka bir iş parçası sıkma aparatı aracılığıyla iş milinde tutulan dönen bir nesnenin yüzünden ve çapından malzemeyi oymak için yapılır. “Canlı” terimi, standart statik, hareket etmeyen araçların sahip olmayacağı benzersiz yeteneklerle birlikte kendi mekanizması tarafından döndürülebilen bu takımı ifade eder. Bu yeteneklerden bazıları şunlardır:

  • Frezeleme
  • Merkez Dışında Sondaj
  • Çapraz Frezeleme
  • Kılavuz Çekme
  • Kanal Açma/Yiv açma
  • Diş Frezeleme

Canlı takımlı torna tezgahları, standart bir torna merkezinden çok daha fazla iş türünü gerçekleştirebilir ve bunu iş parçasını tekrar ayarlamak zorunda kalmadan yapabilir. Ayrıca CNC Torna merkezleri oldukları için standart bir torna merkezinin tüm işlevlerini de yerine getirebilirler. Pimler, miller vb. gibi tornalama için birden fazla işiniz varsa, canlı takımlı CNC Torna Tezgahınız bunları mükemmel bir şekilde gerçekleştirebilirken, merkez dışı delikler, yuvalar, düzlükler vb. gerektiren daha karmaşık iş parçaları, parçaların indekslenmiş konumunu kaybetmeden yerinde frezelenebilir.

Cnc Canlı Takım - Eppinger

Cnc Canlı Takım – Eppinger

Bir Canlı Takım Torna Tezgahının kapasitesini daha da artırabilecek bir diğer seçenek de Tarete bir Y Ekseni eklenmesidir. Y Ekseni, radyal takımları merkezden uzaklaştırarak daha da karmaşık işleme operasyonlarına olanak sağlayabilir ve neredeyse hiç tornalanmış yüzeyi olmayan parçalar üretebilir. Bu makineler, aynı görevi gerçekleştirmek için birden fazla makineye ihtiyaç duymadan mil beslemeleri, parça yakalayıcılar vb. gibi harika otomasyon yetenekleri sunar.

CNC Torna Tezgahınız için Neden Canlı Takımlara Yatırım Yapmalısınız?

Halihazırda iş parçalarını tornalıyor ve ardından tamamlanması için freze tezgahına yerleştiriyorsanız, proses süresindeki azalma, artan hassasiyet ve hurda miktarındaki azalma ilk yatırım maliyetlerini fazlasıyla telafi edebileceğinden canlı takımlı bir torna tezgahını ciddi olarak düşünmelisiniz. Ayrıca bu teknoloji eklentisinin sağladığı kabiliyet, yeni veya mevcut müşterilerden yeni iş biçimlerini besleyebilir.

En İyi Canlı Takımlama Seçeneklerinizi Bulma

Canlı takımlamanın sizin için doğru olduğuna karar verdiğinizde, iş tutucularda doğru seçenekleri belirlemeniz gerekecektir. Canlı Takımlamaya sahip tipik bir yeni CNC Torna Merkezi, küçük bir canlı takım tutucu yelpazesi ile sağlanır, ancak ihtiyaçlarınız çok daha fazla olabilir. Genellikle takım tedarikçilerinizden benzersiz kurulumlara veya işleme konfigürasyonlarına izin veren evrensel tip tutucular mevcuttur. Değişken Açılı canlı takım tutucular, takımınızın ölçüm işlemini makine en iyi yaptığı işi yaparken (para kazanırken) makine dışında gerçekleştirmenize olanak tanıyan çevrimdışı kurulum ve ölçüm istasyonlarının yanı sıra bir başka harika eklentidir.

Cnc Açılı Kafa - Romai

Cnc Açılı Kafa – Romai

Makineniz için mevcut canlı takım tutucuların tam bir listesi ve açıklaması için takım tedarikçinize ve makine üreticinize danışın.

Canlı Takım Torna Yatırımınızı En Üst Düzeye Çıkarma

Bir canlı takım tornasının başarısının en önemli yönlerinden biri, kullanımını en üst düzeye çıkarmaktır. Basit tornalama işlemleri için kesinlikle kullanılabilse de, aksi takdirde birden fazla kurulumun gerekebileceği karmaşık parçalar için en uygunudur. Bu daha karmaşık ve daha iyi maliyetli iş parçalarını bulup canlı takımlı makinelere yönlendirmek daha iyi parçalar, daha az hurda ve işletme için genel olarak daha iyi bir getiri sağlayabilir.

Cnc Açılı Kafa - Romai

Cnc Açılı Kafa – Romai

Sonuç olarak, hemen hemen her makine atölyesine canlı takım torna tezgahı eklemek şimdi ve gelecekte mantıklıdır ve bu makineler karmaşık parçaları işlemek, hurdayı azaltmak ve tek bir kurulumda daha fazla parça gerçekleştirmek, insan gücünü azaltmak ve karlılığı artırmak için tasarlanmıştır. Canlı takım yetenekleri sağlayan kaliteli bir ikinci el torna tezgahı için pazarda olduğunuzu düşünüyorsanız, tornalama ve canlı takım tornalamayı da bildiğimiz için bizimle iletişime geçin.

Türkiye Distribütörü olduğumuz Eppinger Canlı Takım ve Romai Açılı Takım ürünleri için bizleri arayabilirsiniz.

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 17 Ocak 2023
  • 0 Comment

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir