Cnc İşlemede 2024 Trendleri | Hidkom Mühendislik

Cnc İşlemede 2024 Trendleri

Cnc İşlemede 2024 Trendleri

Dünya hızla değişim gösterirken, birbiri ardına teknolojik gelişmeler yaşanırken, CNC işlemede büyük değişiklikler pek yaygın değildir. Ancak dikkatli bakar ve okumaları iyi yaparsanız CNC işlemede trendlere dönüşebilecek değişiklikleri farketmeniz oldukça kolay olacaktır.

Bu eğilimlerin farkında olduğunuzda, CNC makine atölyenizi en çok etkileyebilecek olanı seçip, gerektiği gibi ele alabilirsiniz. 2024 yılı için başarınızı artırabilecek en önemli 9 trendi hep birlikte inceleyelim…

Listemize geçmeden önce modern CNC işlemenin bir araya gelen faktörlerin muhteşem uyumunun farkında olun. Bu listedeki ilk üç trend birbirine bağlı ve her biri diğer ikisini etkiliyor. Bunlardan birini veya tamamını göz ardı etmek herhangi bir cnc işleme atölyesi için bir hatadır.

1. Otomasyon ve Robotik Kullanımının Artması

Otomasyon/robotik, CNC işlemede giderek daha fazla kullanılmaya devam ediyor. Neden? Teknoloji yalnızca doğal olarak gelişmekle kalmıyor (bu yatırımları daha akıllı ve daha uygun maliyetli hale getiriyor), ABD gibi ülkelerde (bu bizim ülkemiz içinde geçerli bir durum) vasıflı işçi eksikliği gittikçe artmakta ve otomasyon bu boşluğu doldurmaya yardımcı olabilir.

Otomatik görevleri gerçekleştiren araçlar her zamankinden daha sezgiseldir . Pek çok araç tıpkı bir akıllı telefon gibi çalışır ve insanların hayatındaki diğer teknolojiler gibi hissettiren basit ve anlaşılır bir tasarıma sahiptir. Günümüzde otomasyon araçları ve robot bilimi uzmanlık ve kapsamlı eğitim gerektirmiyor.

Teknolojideki ilerlemeleri kullanmak her zaman şirketlere kendilerini diğerlerinden ayırmanın bir yolunu vermiştir ve bu, günümüzde CNC işlemede de geçerlidir. Daha önce verimli bir şekilde gerçekleştirilemeyen karmaşık parçaları robotik kullanarak işleme fırsatları var. Aslında, uygun maliyetli bir seçenek varken, el işçiliğine devam etmek artık bir dezavantajdır .

Bir ihtiyaç karşılandığında ve bu, yatırımın karşılığını iyi bir şekilde aldığında, bu kolay bir kazançtır. Otomasyon/robotik, birçok CNC makine atölyesi için kazançtır.

2. İşgücü Sorunlarının Ele Alınması

Otomasyondan bahsetmişken, imalat dünyasına giren birçok işçinin buna ilgisi var ve bunu yaşlı işçilere göre daha çabuk benimsiyorlar. Bu, akıllı telefonlar ve oyun sistemleriyle büyümekten kaynaklanıyor olabilir; ancak nedeni ne olursa olsun bu, genç çalışanların sahip olduğu dikkate değer bir beceri setidir.

Örneğin, Z Kuşağı yalnızca teknolojiyle hızlı bir şekilde bağlantı kurmakla kalmıyor, aynı zamanda manuel emeğin yerine robot biliminin getirilmesinin çalışanların bedenlerindeki zararı azaltabileceğinin de farkındalar. Böylece, kendilerini yıpratacak yorucu fabrika işlerini değil, CNC işleme alanında gerçek uzun vadeli kariyer olanaklarını görebilirler.

Bunu anlayan ve emek eğrisinin ilerisinde yer alan şirketler kendilerini diğerlerinden ayırıyor. İşgücü piyasasında iyi bir konuma sahip olmak, otomasyonun doğru kullanımıyla el ele gider .

3. Artan Maliyetler Nasıl Karşılanır?

Nitelikli işgücü bulmak sadece zor değil, aynı zamanda pahalıdır. Maaşlar, sigorta, sosyal haklar vb.… bu masraflar hızla artıyor. Kaliteyi koruma sorumluluğu sonuçta insanlara düşse de, doğru otomasyon gerçekten karşılığını veren mantıksal süreç yatırımları olabilir.

Bazen göz ardı edilen ilgili bir insan maliyeti de eğitimdir: süreçleri birleştirmek ve yeni teknolojileri akıllıca uyarlamak için uygun eğitim programlarının geliştirilmesi ve yürütülmesi.

Nitelikli işgücü eksikliği ve artan maliyetlerle mücadele etmenin bir başka yolu da sağlam süreçlere ve ön tasarıma maksimum çabayı göstermektir. En iyi CNC makine atölyeleri, karmaşık parçaların tutarlı üretimi için sorunsuz bir işleme süreci oluşturmanın özellikle kritik olduğunu biliyor .

Artık birbirini besleyen üç faktörün “ mükemmel uyumunu ” gördüğünüze göre, 2024’te aranacak diğer altı trendi inceleyelim.

4. Ekonomiyi Yakından İzlemek

Bir yıl önce, ekonominin – her ne kadar belirsiz olsa da – CNC işlemede çok fazla yavaşlamaya neden olmayacağını düşünülüyordu. Evet, bazı pazarlarda siparişlerde azalma veya yavaşlamalar görülüyor ancak bunlar sınırlı; her yerde değil. Ve hiç de şaşırtıcı değil ki, iş gücü, özellikle diğer yerel imalat şirketlerini nasıl etkilediği söz konusu olduğunda dinamikleri değiştirebilir ve ekonominin geneline dalgalanmalar gönderebilir.

Hepimizin umduğu şey “yumuşak iniş”tir ve pozitif ekonomik görünüm geçen seneye göre gerçeğe daha yakın görünmektedir. En azından tipik olarak CNC atölyelerinin hizmet verdiği sektörlerde, muhtemelen bir uçurumdan düşmekten ziyade bir sıfırlama gibi geliyor.

2022’nin sonlarına kıyasla daha ciddi olan farklardan biri faiz oranlarıdır. Paranın maliyetinin çok yüksek olması nedeniyle yatırımın gerekçesi artık daha fazla inceleniyor.

5. Büyümeye Yönelik Konumlandırılmış Hedef Pazarlar

Bazı endüstriler iyi durumda ve gelecek onlar için parlak görünüyor. Örneğin elektrikli araçları (EV) ele alalım. Dünyadaki hükümetlerin genel altyapısına ve sübvansiyonlara katılımıyla desteklenen bu sektör, yaklaşan bir yavaşlama potansiyelinin en düşük olduğu sektör gibi görünüyor.

Otomotiv üreticileri ve tedarikçileri her zaman ekonomistlerin dikkatini çekmektedir. Ancak bu gözler EV’ye tam olarak nasıl geçiş yapacaklarını görmek için daha da odaklanmış durumda. Hangi gelişme fırsatları değişiklikleri tetikleyecek? Başka hangi pazarlar başarıları için CNC işlemeye güveniyor?

6. Sürdürülebilirlik/Enerji Verimliliği Konusunda Daha Fazla Destek

EV endüstrisi hızla ivme kazanırken, başka hangi enerji verimli girişimler CNC makine endüstrisini etkileyebilir?

Geçtiğimiz yıllara göre mağazaların sürdürülebilirlikle ilgili çeşitli KPI’lara uyması gerekiyor: örneğin sera gazı emisyonları, işyerindeki çeşitlilik ve diğer kurumsal sosyal sorumluluk konuları. ABD’li üreticiler, tarihsel olarak daha ilerici olan Avrupa ülkelerinde yaygın olan standartlarla daha uyumlu hale geliyor .

Bu “yeşil” değişiklikler çevre için olumlu olsa da, bu standartların karşılanması başlangıçta ek bir yük getirse de birçoğu iş açısından da anlamlıdır .

7. Küresel Kaynak Sağlama

Amerikan Endüstri, CNC ile işlenmiş parçaların Çin’den ve başka yerlerden (özellikle Meksika ve Hindistan ) tedarik edilmesinin etkisini hissetmeye devam edecek. Böyle bir ortamda Türkiye gibi imalat sanayisinde makineleşmiş ve yetişmiş iş gücüne sahip ülkeler, diğer ülkelere göre hem fiyat hem de termin konusunda öne çıkabilmekte.

Türk imalat şirketleri için iş sıkıntısı yok. Bu işi verimli bir şekilde üstlenmek için gereken süreç ve becerilere sahip olmak önemlidir .

8. Piyasa Konumunun Değerlendirilmesi

Arzın düşük ve talebin (genel olarak) yüksek olması nedeniyle, kaliteye odaklanan CNC atölyeleri emtia işleme arasında öne çıkacak. Sektörün pandemi öncesi yıllarda yaygın olan “altın seviye” müşteri hizmetlerine yavaş yavaş geri dönmesiyle beklentiler değişiyor.

Birinci sınıf standartları karşılayabilmek ve yüksek düzeyde kalite kontrolü uygulayabilmek, her CNC tezgah atölyesinin rekabet edebilmek için ihtiyaç duyduğu becerilerdir.

9. Yapay Zeka

CNC işleme endüstrisi boyunca yapay zeka, diğerlerine göre biraz daha kenardadır. Ancak genel olarak yetenekleri o kadar etkileyici ki her tesisin devam eden gelişmeleri takip etmesi gerekiyor.

Üretim alanında yapay zeka araçlarının daha fazla kullanıldığı ortaya çıkacak. Gerçekçi olmak gerekirse, 2025’in CNC işlemede yapay zeka için gerçekten bir çıkış yılı olacağını düşünüyoruz.

Bu, yapay zekanın bir CNC atölyesinde kullanılmadığı anlamına gelmiyor. Bir şirketteki üretim dışı bazı görevler (iletişim, pazarlama, süreçler vb.) artık yapay zeka araçlarını düzenli olarak kullanıyor. Yapay zeka yeteneklerinin nasıl geliştiğini ve bunların bir CNC atölyesine tüm yönlerden nasıl fayda sağlayabileceğini görmek için sabırsızlanıyoruz.

Sonuç

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bizler için değer kazanan 9 trend, cnc işlemede zaman içerisinde daha da öne çıkacak durumda. Bunlara ilave olarak endüstriler artık her ürünü kendileri üretmek yerine standart teknik ürünler kullanımına yönelmekte. Bu hem zaman hem de kalitenin korunması açısından büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Gelişen dünyada cnc teknolojilerinden haberdar olmak için sitemizi sık sık ziyaret etmeyi unutmayınız. Görüş ve önerileriniz için yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz.

  • Posted by Hidkom Mühendislik
  • On 22 Nisan 2024
  • 0 Comment

Leave Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir